3:16 23/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עליה במספר המסתננים שעוזבים את הארץ מרצון

עליה במספר המסתננים שעוזבים את הארץ מרצון

עפ"י נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מתחילת ינואר ועד סוף אוגוסט יצאו ברצון מגבולות הארץ 2752 מסתננים, כאשר במקביל נכנסו לארץ 18 מסתננים בלבד

מתחילת 2016: 2752 נתיני אפריקה יצאו מישראל במסגרת מסלול יציאה מרצון, כך על פי נתונים שמפרסמת היום רשות האוכלוסין וההגירה.

"מסתננים תחילה". מתוך הפטריוטים 1.9

בשנת 2016 יצאו מרצון 2752 נתינים אפריקאים, ביניהם מסתננים מאריתריאה ומסודן. בשנת 2015, בתקופה המקבילה, יצאו במסלול זה 2030 נתינים אפריקאיים.
במקביל, נרשמה כניסתם של 18 מסתננים מתחילת השנה הנוכחית לעומת 146 מסתננים בתקופה המקבילה בשנת 2015.

ההתמודדות עם התופעה כללה במהלך השנים מכלול צעדים אשר יחד סייעו להפחית את מספר המסתננים בצורה משמעותית עד אפסית. בין הצעדים שנקטו ממשלת ישראל בכלל ורשות האוכלוסין בפרט: בניית הגדר בגבול הדרומי, תיקוני חקיקה, הקמת מרכז השהייה הפתוח וסיוע ליציאה מרצון של מסתננים, לרבות למדינה שלישית.

במסגרת היציאה מרצון, ניתן למסתנן מענק על סך 3,500 דולר וכן מימון כרטיס הטיסה. עד היום, מאז שנת 2013, עזבו מרצון כ-15,000 איש, מרביתם מסודן ומאריתריאה.

יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90
"עליה של כ-35% במספר היוצאים מישראל היא הישג". צילום: פלאש 90

שר הפנים, אריה דרעי, התייחס לנתוני העזיבה מרצון ובמקביל גם למספר המסתננים ואמר כי "הנתונים מוכיחים מעל לכל ספק שההתמדה שלנו והעבודה הבלתי פוסקת סביב מציאת פתרונות ליציאתם של המסתננים מישראל, נושאת פרי".
עוד אמר דרעי כי "כבר תקופה ארוכה שכובד המשקל של הפעילות עבר למי שכבר שוהה כאן ומסיבה זאת, נעשים אינספור צעדים להגדלת מספר היוצאים מרצון למדינת המוצא או למדינה שלישית. עליה של כ-35% במספר היוצאים מישראל היא הישג ואנו צריכים להמשיך במגמה זאת״.

"זה מגוחך שיש פה כעשרת אלפים ילדי מסתננים שלא נספרים"

"כמה אני יכולה לבלות בתחנת משטרה?" פז. מתוך עמוד הפייסבוק
"אנחנו לא מתייחסים ברצינות לשום נתון מספרי של רשות ההגירה" פז. מתוך עמוד הפייסבוק

אך יש מי שהנתונים הללו לא עושים עליו רושם. שפי פז, מובילת המאבק נגד השתלטות המסתננים על שכונות דרום תל אביב, אומרת בתגובה לפרסום הנתונים כי "קודם כל, עד שלא נקבל הסבר מניח את הדעת להופעתן הפתאומית של נשים אריתראיות חדשות בשכונות, אנחנו לא מתייחסים ברצינות לשום נתון מספרי של רשות ההגירה".

"שנית", אומרת פז, "אנחנו רוצים שיכניסו לכל הסטטיסטיקות והנתונים גם את הילדים. זה מגוחך שיש פה כעשרת אלפים ילדי מסתננים שלא נספרים בשום מקום. ושלישית, בואו נעשה חשבון. אם לפי נתוני המדינה יוצאים בשנה כ-2000 ונולדים כ-1000, אז יש לנו יציאה של כ-1000 מסתננים בשנה. אם הייתי טובה בחשבון הייתי מחשבת כמה שנים ייקח לנו להשתחרר מכל המסתננים, אבל גם בלי חישוב מתמטי ברור שזו בדיחה עצובה על חשבוננו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

תשעה מנהיגים בתשעה ימים | פרשנות

נתניהו מסכם שבוע וחצי מוצלחים במישור הדיפלומטי. עכשיו הוא צפוי לדרוש מטראמפ שגם יממש את האיומים שלו נגד איראן