דף הבית > אקטואליה וחדשות > ספרון של צה"ל: עקידת יצחק נערכה 'מאחורי הכותל'

ספרון של צה"ל: עקידת יצחק נערכה 'מאחורי הכותל'

מקור ראשון: ספרון סיורי הסליחות של צה"ל החליף את מקום עקידת יצחק מ'הר הבית' ל'מאחורי הכותל לפני 4,000 שנה'. בצה"ל השיבו כי מדובר בגרסה ישנה של חוברות בהליכי גניזה

חיילי צה"ל מתפללים בכותל סביור סליחות. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90
חיילי צה"ל מתפללים בכותל סביור סליחות. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: פלאש 90

'הר הבית' נעדר מסיפור עקידת יצחק אליו נחשפים חיילי צה"ל בסיורי הסליחות, כך חשף יוחאי עופר ב"מקור ראשון". במהלך סיורי החיילים בימים הנוראים משתמשים המדריכים בחוברת 'ספרון סיורי סליחות' המסבירה על מקורות פיוטי הסליחות. אחד הפיוטים הנזכרים הוא "אם אפס רבע הקן" של רבי אפרים מרגנסבורג מגרמניה המתאר עאת סיפור עקידת יצחק. אלא שמסיפור העקידה נעלם פרט חשוב והוא מיקום האירוע. את הר הבית בו נערכה העקידה מחליף התיאור העמום "מאחורי הכותל לפני כ-4,000 שנה".

הפיוט מתאר את עקידת יצחק כ"אחד המעמדים המהותיים בתולגות העם היהודי. אברהם אבינו אבי האומה הישראלית, היה מוכן לוותר על בנו יצחק היקר לו מכל תמורת אידיאל נשגב, ואף יצחק בנו היה מוכן לוותר על חייו לשם כך". מחברי הסיפרון ציינו כי אידיאל מסירות הנפש הוא יסוד הנדרש גם מחיילי צה"ל. "כוח זה פועם בחוזקה בקרב חיילינו, שמגיעים למסירות נפש על מטרותינו הנשגבות, על עמנו שבכל מקום ומקום ועל מדינתנו. כתוצאה מכך בא לידי ביטוי המושג 'קידוש השם'".

בדובר צה"ל אמרו בתגובה לפניית הכתב כי מדובר החוברת ישנה הנמצאת בתהליך גניזה. "במסגרת תיקוף החוברת שמבצע צה"ל אחת לכמה שנים הוחלט כי יש לעדכן את החוברת המדוברת. חוברת הסליחות מטרתה לתת ולהנגיש מידע לכלל חיילי צה"ל באופן שווה וברור על חשיבותם של ימים אלו. הגרסה החדשה לחוברת מוטמעת כעת בכלל יחידות צה"ל. החובות הישנות נמצאות בתהליכי גניזה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

חדש: רחוב ע"ש אורי אורבך בירושלים

ועדת השמות העירונית של ירושלים אישרה היום רחוב על שמו של השר לשעבר אורי אורבך ז"ל. המשנה לראש העיר שיזם את המהלך: "אני רוצה להאמין שכאשר צעירים יסתובבו ברחוב, הם יחקרו וילמדו מי היה ומה השאיר לנו לאחר שנפטר"