דף הבית > תרבות > שובר שתיקה? ליאור אשכנזי: "היכינו פלסטיני למוות"

שובר שתיקה? ליאור אשכנזי: "היכינו פלסטיני למוות"

בראיון שהעניק למוסף "7 לילות" של ידיעות אחרונות סיפר השחקן על שירותו הצבאי בתקופת האינתיפאדה הראשונה: "הייתי בתוך זוועות"

"באינתיפאדה הראשונה לא היו חוקים. לא היה ברור מה עושים. אפילו כדורי הפלסטיק נכנסו בשלב יותר מאוחר, הייתי בתוך זוועות", כך סיפר השחקן ליאור אשכנזי בראיון למוסף "7 לילות" של ידיעות אחרונות. במהלך הראיון, שנועד לקדם את הסדרה החדשה של אשכנזי, ניצל השחקן את הבמה שניתנה לו על מנת לדבר על שירותו הצבאי בנח"ל המוצנח במהלך האינתיפאדה הראשונה, בשלהי שנות ה-80.

ליאור אשכנזי. צילום: פלאש 90
ליאור אשכנזי. צילום: פלאש 90

השחקן סיפר כי לא הבין אז מדוע ישראל נאחזת ביהודה ושומרון: "לא הבנתי למה אני פה. שיאכלו את עצמם ויירקבו. על מה אני שומר ולמה צריך את השטח הזה אסטרטגית אפילו. הרי כבר היה שלום עם מצרים ואני הייתי בתוך זוועות".

"הוא מת ממכות"

אשכנזי המשיך וסיפר כי היה מעורב באירוע בו נהרג עצור פלסטיני במכות על ידי חיילי יחידתו של אשכנזי.

"אני לא מסוגל עדיין לדבר על הכל אבל אנסה", אמר השחקן. "נגיד, לזרוק רימון הלם לתוך בית של משפחה סתם ככה, בשביל הפאן, או גז מדמיע, גם סתם. לירות בדודי שמש בזמן עוצר סתם כדי שלא יהיו להם מים, להכות אדם עד מוות".

לדברי אשכנזי, הוא וחברי פלוגתו היכו פלסטיני למוות. אשכנזי סיפר כי "הייתי חלק מדבר כזה. היינו במעצר של מבוקש בשכם, עצרנו מישהו והכנסנו אותו לתוך מעין טיולית. מישהו קשר אותו עם האזיקון כשהידיים שלו מושטות קדימה".

השחקן סיפר כי האירוע קרה במהלך הלילה, "כולם היו מאוד עייפים, שחוקים. היינו בדרך חזרה לבסיס, להחזיר את המבוקש למעצר".

"זה שישב לפניו, חייל מהיחידה שלי, נתן לו כל הזמן קטנות כאלה עם הקת של הגליל בראש, וקילל, 'יא מניאק, יא זבל'. הרי מבחינתנו הוא מבוקש ומגיע לו, אפילו לא ידענו על מה הוא מבוקש. עכשיו, הבחור הפלסטיני היה חתיכת גוליית, גדל גוף. באיזה שהוא שלב הוא תפס לחייל שלנו את הקת ומשך אותו עם הרובה. כל הטיולית הייתה עליו באותו רגע. הוא מת אחר כך מהמכות. אני הייתי חלק מהדבר הזה, זה קרה, וזה לא משנה אם גם אני נתתי מכות או לא".

בהמשך הראיון מספר אשכנזי על חוויות נוספות משירותו הצבאי, על ההיעלמות של האינתיפאדה הראשונה מהתרבות הישראלית, על דעותיו הפוליטיות ועל חייו כשחקן מצליח שעדיין מתמודד עם קשיים כלכליים.

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

נמל הבית. צילום: יחצ

קול קורא ליוצרים שנפגעו מקרנות הקולנוע

משרד התרבות קורא ליוצרים שנפגעו מקרנות הקולנוע להתלונן. זיו מאור, יו"ר עמותת 'לדעת': "תפנו לוועדה, לא צריך לפחד"

5 תגובות

 1. היהודי הנודד

  אם כך אתה רוצח ואתה צריך להיכנס לכלא ל 20 שנה לפחות.

 2. אני לא מבין הבן אדם מודה ברצח ןעדיין חופשי קצב ?

 3. רק בשמאל יכול אדם להודות ברצח כדי לקדם סדרה חדשה
  וכולם שמחים בחדר.
  אני לא אראה את הסדרה שלו בגלל שהוא רוצח

 4. אם הרג מחבל שניסה לרצוח כל הכבוד. אם רצח אדם חף מפשע מקומו בכלא.

 5. עוד חרייאת שמייחצן את עצמו ע"י הכפשה של צהל

  את הנבלה הזה צריך להחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.