13:33 28/05/2017
מבזקים

דיווח במצרים: 24 הרוגים ו-16 פצועים במתקפת ירי על אוטובוס שהסיע נוצרים קופטיים מדרום לקהיר

פיגוע ירי לעבר כוח צה"ל סמוך לרמאללה. אין נפגעים, החוליה שביצעה את הירי נמלטה

דף הבית > אקטואליה וחדשות > שנאת מתנחלים? מח"ט כפיר יזם את החקירה

שנאת מתנחלים? מח"ט כפיר יזם את החקירה

העבר של מפקד חטיבת כפיר מאיר את המהירות בה הסב את תשומת לבה של הפרקליטות הצבאית לאירוע בחברון באור פוליטי קודר. האם שנאתו למתנחלים הובילה אותו להאשים חייל צה"ל ברצח?

אתמול ערך הרמטכ"ל סיור בצאלים במסגרת השתלמות עם מפקדים בכירים והתייחס לפרשת החייל היורה מחברון. אייזנקוט אמר כי לוחם כפיר "החליט שיש תזוזה וסיכון ופתח באש". בכך התייחס אל החלטת ביהמ"ש הצבאי שהחליט לדחות את טענות הפרקליטות בדבר מסוכנותו, ואת בקשת התובע הצבאי לכלוא אותו בכלא צבאי.

הרמטכ"ל המשיך לספר על מה שאירע בחברון, ואמר כי "מכאן מתבצע תחקיר פיקודי של המ"פ, המג"ד והמח"ט. מי שמוביל אותו הוא מח"ט כפיר שעושה תחקיר שלו. השעה 10:00 בבוקר. הוא עושה תחקיר במשך כשעה ואחרי שהוא מבין את התמונה ואת תמונת התחקיר, הוא מחליט ביוזמתו להרים טלפון לפרקליט הצבאי הראשי ואומר לו: 'יש פה אירוע חמור מאוד. האירוע בניגוד לנורמה המקצועית והערכית והוא יוצא מתחום המרחב הפיקודי. אני ממליץ מאוד שתהיה חקירת מצ"ח'", סיפר אייזנקוט.

2796983399283640360no
חזות. הניף את ראש הלוחם שלו על הגיליוטינה. צילום: חטיבת כפיר

מדברי הרמטכ"ל מתברר שמח"ט כפיר, גיא חזות, הוא זה שיזם את הפנייה לפצ"ר ואת חקירת מצ"ח. בכתבה שפורסמה באתר החטיבה עם כניסתו לתפקיד תואר חזות כ"קצין שלא דופק חשבון". חזות פיקד על עורב צנחנים בעומק לבנון, היה מח"ט חברון וניהל קרבות עזים מול מחבלים – תוך כדי שהוא נשאר נאמן לדרכו ולא חושש לצאת מול בכירים ממנו.

אחת הפעמים בהן 'לא דפק חשבון' היתה בזמן ההתנתקות ב-2005. המ"פ שלו, מאור שושן, התראיין לתקשורת ללא תיאום או אישור ויצא נגד המתנחלים – בעיקר תושבי יצהר – וטען שהם "לא חוששים לפגוע בחיילי צה"ל". אלוף פיקוד מרכז דאז, יאיר נווה, הורה לחזות לנזוף באותו מ"פ, ובמכתב התנצלות לתושבי יו"ש כתב "לטעמי, הוצא שם רע לישוב ולמתיישבים בכלל. פיקוד המרכז ימשיך לחבק את המתיישבים ולראות בהם את מי שבחלוציות הקימו את ביתם ביהודה ושומרון".

גיא חזות, מג"ד צנחנים שפעל ביו"ש בתקופה זו, ניצל כנס של צה"ל בהם השתתפו כל המפקדים הבכירים כדי לתקוף בפומבי את אלוף הפיקוד יאיר נווה ותמך בראיון המביש של פקודו, מאור שושן: "שושן אולי ביצע עבירה מנהלתית של ראיון ללא אישור, אבל כל מה שהוא אמר היה אמת לאמיתה. כואב לי שבמקום לגבות אותו ולחבק אותו, הפקירו אותו. מבחינתנו, הקצינים בשומרון, מחיר אי הגיבוי הוא שמאיימים עלינו שיחסלו אותנו, ושיסגרו איתנו חשבונות כמו עם שושן". בנוסף הכריז: "אני לא מפחד להיכנס לכפר פלשתיני כמו שאני מפחד להיכנס ליצהר".

התבטאויותיו השנויות במחלוקת של גיא חזות, מח"ט כפיר היום, מאירות את התנהלותו החפוזה סביב חיסול המחבל בחברון באור אחר. האם השקפת עולמו, הסולדת מההתנחלויות, היא שהובילה אותו ליזום את הפנייה לפצ"ר? אחד מקציניו במילואים העיד על חזות ואמר" "הוא סופר מקצועי. זה משהו שאי אפשר לקחת ממנו. העניין שאצלו יש גם הרבה מאוד פוליטיקה".

חיילים מפלוגתו העירו כי לא מן הנמנע שנטיותיו הפוליטיות של מח"ט כפיר העכירו את שיקול דעתו וגרמו לו לפנות בפזיזות לפצ"ר על מנת לפתוח בחקירה. עוד העירו: "נראה שאמירתו שהמפקדים צריכים לתת גב לחיילים שלהם נכונה רק לצד אחד של המפה הפוליטית".

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה לדברים.

נריה סעדה

נריה סעדה

אולי יעניין אותך גם

1

הותר לפירסום: נעצרו חשודים בירי במחסום ג'בארה באפריל

הותר לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף צה״ל ומג״ב, נעצרה חוליית טרור בחשד למעורבות בפיגוע ירי שבוצע בתאריך 29.4.17 לעבר כוח צה"ל במחסום ג'בארה הסמוך לטייבה וטול כרם

12 תגובות

 1. שנאמר עוד מזרחי מחמד של השמאל .

  • נאמר על ידי מי?

  • יופי ערוץ 20.
   אתם הגדולים מכולם.

   ועכשו מתחיל המסע:
   נכון שהוא אחמד חזות?
   הנה מצאנו את הבוגד.
   להרחיק אותו מיד.
   לא לשכוח לעשות לו שיימינג.

   בושה למתקראים המחנה הלאומי.

 2. עודד אורבך

  מה זה החירטוט הזה.
  אדם ערכי ביותר, ישר כסרגל.
  לצערי באמת לפני ההתנתקות הם היו יותר בעייתיים ביצהר ולהכנס לשם היה יותר בעייתי מלהיכנס למ.פ. בלאטה

 3. ערוץ 20 איבדתם כל בושה.
  אתם משמיצים מח"ט בצה"ל, אדם שתרומתו למדינה עולה עשרות מונים על כל תרומה למשהו שהערוץ הפתטי והרדוד שלכם יניב אי פעם, ומתעקשים לערב את צה"ל בפוליטיקה. ועוד במה? בשנאת מתנחלים? מה הקשר?! החייל היורה אפילו לא מתנחל!
  ואחרי זה אתם עוד מצפים מצה"ל לגבות חיילים סוררים שמפרים את פקודות צה"ל. טלו קורה מבין עיניכם ותתחילו לכבד את צה"ל גם כשזה לא תואם את השקפותיכם הפוליטיות.

  • אביה רחמים משיח

   מה נסגר איתך?קראת שהמחט התקשר אחרי שעה ואמר מקרה חמור.איך היה בדיוק הצלם?למה עדיין המח"ט ממשיך לחקור את המקרה.זה לא תפקידו.בושה בלי צעקת העם החייל היה מואשם ברצח מחבל.=http://l.facebook.com/?u=http%3A%2F%2Fwww.inn.co.il%2FArticles%2FArticle.aspx%2F14702&e=ATPX1HochpF3vuxJnYgqipdwj6Lb4lKad_Q9vomX2ZL7P7j0bjE6T8843nCBkQ

  • שומו שמיים ..משמיצים מח"ט בצה"ל שהורג את חייליו בפקודת טוהר הנשק והמוסר שהמציא אסא כשר..

  • בלאגן אחד גדול, ברצוני להראות נקודות מבט שהן קצת שונות, ללא כל ספק פקודות צריכים לקיים כלשונן ללא יוצא מהכלל בכל הדרגים, חייל שמזהה סכנה מחובתו להפעיל את נשקו ולמנוע אותה, המחבל בא מתוך כוונה להרוג ולהירג, שאלת השאלות, מי קבע מתי הסתיים האירוע??? כנראה שבשלב הירי של החייל על המחבל האירוע טרם נסתיים,,,…. מחבל שמניע יד וראש (ואל לנו לשכוח את מקרי העבר) אינו מוגדר כמנוטרל, או לא מסוכן, היכולת לפעיל מטען שאולי קיים הינה ריאלית וכל עוד לא נקבע אחרת הרי שהמחבל מהווה סכנת פיצוץ…. מ"פ שמחליט בבדיקה חפיפית כי על המחבל אין חגורת נפץ, לא היה מוסמך לעשות זאת (או אולי הוא חבלן מוסמך וזה לא פורסם)האם יש חריגה מסמכות?? תחקיר מג"ד ומתן גיבוי למ"פ שלא המתין לבואו של חבלן (מה לעשות אלו הפקודות) ולאחר מכן מח"ט שמגבה ועוקף את דרגי הפיקוד ופונה ישירות לפרקליט הצבאי הראשי לא היה אמור לעשות זאת,, כך צותת הרמטכל בדברו לפני אנשי מילואים, אז רגע,,,הלו הרמטכל הוא עדיין פקוד שלך?? האחריות למעשיו ולמעשה של כל חייל על הרמטכל,,, לא מזמן ראינו איך במערכת הביטחון מודח אדם בעל עמדה בכירה וידע עצום בגלל עבירות משמעת בבטחון,, איש מקצוע, אבל עשה מה שהוא רצה, זלזל בהוראות והודח. ובמה שונה המקרה הזה ?? לצערי אנו רואים בצהל תופעה בכל הדרגות והדרגים של שמור לי ואשמור לך, ואיך לא,,, האחריות תמיד תהיה לבסוף על הש"ג

 4. הגזמתם לגמרי חבורת מטורללים
  מנסרין את הענף שעליו אתם יושבים
  בושה וחרפה

 5. מח"ט מקצועי וערכי שפעל בדיוק כמו שצריך. בושה שערוץ חדשות שמכנה את עצמו ממלכתי יורד לרמות נמוכות כאלו. שכחתם לציין שגם המ"פ, המג"ד, האלוף הרמטכ"ל ושר הביטחון יישרו קו ברור עם ההחלטה של התחקיר.

 6. איך דיון מוסרי על הרג אדם שכבר אינו מהווה סיכון והפעולה המבצעית הסתיימה הופך לדיון על מתנחלים ?
  תודה למח״ט שזיהה עד כמה חריג הארוע והציף מוקדם לממוניו ובכך לא רק שמר על ערכינו אלא גם מנע התבזות נוספת אילו היו אומרים שצה״ל מטייח ארועים.

 7. מחט כפיר הינו הקצין הכי ערכי שיש היום בצהל
  שירתתי תחת פיקודו מספר פעמים ותחת פיקודם של עוד רבים מהקצינים שמשמשים היום כמפקדי חטיבות בצהל
  לא ראיתי מתיישב אחד בגזרת יהודה שלא היה מרוצו משירותו של גיא
  וגם כשהיו להם את הבקשות הכי מוזרות במידה והם עשו שכל ולפעמים גם שלא עשו שכל קיבלו מענה
  מחט כפיר תורם את כל זמנו ואת חיי המשפחה שלו מעל 20 שנה כדי שתושבי מדינת ישראל יוכלו לישון בשקט בכל תפקידו הגן על מתיישבים ולא מעט גם בגופו לא כי השכר בצהל יעשה אותו מליונר ולא בגלל המילה הטובה שהוא יקבל אלה רק מתוך תחושת שליחות
  אני בטוח שאם החייל היורה לא היה יהודי והיה חייל דרוזי אף אחד ממכם לא היה פוצה פה.
  תמיד כדאי לחשוב פעמים לפני שמנסים לעשות פרובקציה ופשוט לדבר לשון הרע מה שמוגדר ביהדות ככברה חמורה וכאיסור מוחלט 2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.