6:15 27/07/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מה שלאובמה מותר, לנתניהו אסור

מה שלאובמה מותר, לנתניהו אסור

ביום שבו אובמה מאיים על הבריטים בסנקציות כלכליות וחברי הסנאט מביעים תמיכה בהגדלת הסיוע לישראל, כדאי להיזכר בכל אותם מתלהמים שטענו כי נאום נתניהו בקונגרס 'מסכן את ביטחון ישראל'

זוכרים את הכותרות: 'ביבי הורס את היחסים שלנו עם ארה"ב', 'נתניהו, אל תסע לנאום בקונגרס!' ו-'ביבי נוסע לארה"ב כדי לקושש קולות בבחירות'?
את כל הכותרות הללו קראנו כשרה"מ נסע לקונגרס כדי לנאום ולהלחם נגד ההסכם הנוראי שחתמו המעצמות בהובלת ארה"ב עם איראן. כך נכתב בעיתונים כשמדובר היה בעניין של חיים ומוות.

לאובמה מותר מה שלנתניהו אסור. מתוך קמפיין הבחירות של קדימה
לאובמה מותר מה שלנתניהו אסור. מתוך קמפיין הבחירות של קדימה

אבל מה שאסור לביבי בנושא פצצת אטום, מותר לאובמה בנושאים כלכליים. בשבת האחרונה ערך נשיא ארה"ב ביקור בבריטניה ובו ניסה לשכנע את הבריטים להצביע במשאל העם בעד ההישארות באיחוד האירופי. אבל אובמה לא הסתפק בשכנועים: בצעד חסר תקדים הנשיא האמריקאי הציב איום בפני העם הבריטי: "אם תעזוב, בריטניה תעבור לסוף התור בכל הקשור לעסקאות סחר עם ארה"ב". נשמע מוכר, נכון? בדיוק כמו האיומים שמשמיעים כלפינו כאן בישראל.

עכשיו, זה פשוט מדהים. בעוד שהיחס כלפי התבטאותו של אובמה כאן בארץ נע בין ביקורת להתעלמות, הרי שכולנו זוכרים את ההתלהמות נגד נתניהו. מסתבר שאם זה נושא כלכלי, לגיטימי לנסות לשכנע ואף לאיים. אבל אם מדובר בעצם קיומנו כאן- לא, מה פתאום שנילחם על עמדתנו?

יש כאלו שעדיין מתנהלים לפי מנטליות 'האיכר והפריץ'. מסתבר שישראל היא המדינה היחידה בעולם שאין לה מדיניות עצמאית. רק לישראל יש לבעלי ברית ורק לישראל אסור לבקר אותם כשהם טועים!

כך לדוגמה, ננזף שגריר ארה"ב בפולין בידי רה"מ הפולני לאחר שרמז על חלקם של הפולנים בשואה. האדמה לא רעדה, וארה"ב ופולין לא ניתקו את הקשרים.

גם שגריר ארה"ב בצ'כיה ספג ביקורת עזה ואף קיבל הוראה שלא להגיע לארמון הנשיאות בפראג, לאחר שרמז למנהיגי צ'כיה לא להגיע לטקס הזיכרון במוסקבה לזכר מלחמת העולם השנייה.
בצ'כיה הגיבו ואמרו כי לא יקבלו הוראות מהשגריר האמריקאי. בלי תבהלה מיותרת, בלי זעקות על בידוד בינלאומי. פשוט קלאסיקה של מדינאות לאומית בסיסית. בכל המקרים הללו ובמקרים רבים נוספים מוכח כי רק מי שיעמוד על עקרונותיו יקבל הערכה בעולם, בעוד שאלו שמחפשים כל הזמן לרצות את בעלי בריתם לעולם לא יצליחו בכך.

לאובמה מותר מה שלביבי אסור

היום ברור יותר מתמיד כי נתניהו פעל נכון כאשר נסע לקונגרס ואף עיכב את החתימה על הסכם הסיוע, זאת לאחר שפורסם כי 83 מתוך 100 חברי הסנאט תומכים בהגדלת סכום הסיוע. לצערי, כאו אצלנו אזרחים רבים עדיין שרויים בתודעה גלותית. ההסתמכות על הפריץ מעולם לא עבדה לנו. אני מעדיף את 'אם אין אני לי מי לי'.

מתן אשר

מתן אשר

אולי יעניין אותך גם

Knesset Member Ahmad Tibi speaks during a plenary session before a vote on the Law of Jerusalem the Capital of Israel, at the Knesset, in Jerusalem, on July 26, 2017. The law would require a majority of 80 knesset members in a situation where the government would have to vote on dividing Jerusalem in potential negotiations. Photo by Hadas Parush/Flash90 *** Local Caption *** הצבעה
הצעת חוק
ירושלים בירת ישראל
רוב
חלוקה
תוכנית
מליאה
כנסת
אחמד טיבי

ח"כ טיבי שלהב מתפללים מוסלמים בשער האריות

סמוך לשער האריות ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת הסית מתפללים מוסלמים בעניין הר הבית: "מסגד אל אקצא הוא מקום התפילה של המוסלמים, נקודה"