19:33 28/05/2017
מבזקים

ערבים הציתו כניסת בית של יהודי בעיר העתיקה בירושלים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > מאה שנים אחרי עידן הקולוניאליזם: אירופה משתלטת על ארץ ישראל

מאה שנים אחרי עידן הקולוניאליזם: אירופה משתלטת על ארץ ישראל

האירופאים מתרצים את הפעילות שלהם בישראל בטענה שהם אנטי-קולוניאליסטים והם מסייעים למקומיים. באופן לא מפתיע עבור אירופה, ה"מקומיים" בארץ ישראל אינם היהודים

אבו מאזן ומוגיריני. מסייעים לנייטיבז (STR/Flash90)
אבו מאזן ומוגיריני. האירופאים מסייעים לנייטיבז (STR/Flash90)

אירופה הביאה לעולם את הקולוניאליזם והובילה השתלטות על טריטוריות שאינן שלה תוך כדי נישול האוכלוסייה המקומית וניצול המשאבים של המקומיים לצרכיה. לאחר שתי מלחמות עולם וכישלון חבר הלאומים, הקולוניאליזם הפך להיות מחוץ לאופנה, ובמקומו נכנס שיח זכויות האדם במלוא כוחו, יחד עם המחויבות לשמירה על הסדר, השלום והיציבות האזורית.

בישראל המצב שונה. כאן, אירופה ממשיכה את ההשתלטות שלה על טריטוריה שאינה שלה. בארבעים השנים האחרונות אירופה מפעילה בישראל ניאו-קולוניאליזם.

במקום להשתמש בחרבות ורובים, אירופה מפעילה ארגונים לא ממשלתיים. במקום דגל על ראש הגבעה שנלקחה בכוח הזרוע, הדגל מונף מעל מבנה אירופי המתעסק בענייניה הפנימיים של ישראל. הטכניקה השתנתה אבל התוכן זהה.

אירופה לא סתם מתערבת בנעשה בישראל. היא מבצעת זאת מתוך כוונה לבצע השתלטות במובן העמוק אשר נוגע בתרבות, בזהות, בשפה וכמובן בלאומיות. אומנם בישראל אין משאבי טבע רבים, אך את הפיתוחים הטכנולוגיים והרפואיים שלנו האירופים יודעים לנצל היטב, וכמובן לקרוא לחרם על ישראל לאחר שהשיגו את הדרוש להם.

במקרים בהם אין מנוס משימוש בכוח, אירופה מבצעת מיקור חוץ, על ידי כך שהיא מאפשרת לערבים לבצע עבורה את העבודה השחורה. בצורה זו, אירופה אינה מלכלכת את ידיה בדמינו, ונשארת עם ה"עליונות המוסרית" (השקרית והמזויפת) להטיף לנו כאשר אנו מתגוננים.

עם זאת, הניאו-קולוניאליזם האירופי מורכב בעיקר מארגונים אשר מקדמים את הערכים והאינטרסים של האירופאים כאן בישראל. ארגונים אשר מעצבים תפיסות כלכליות, ביטחוניות ודתיות. הכל על חשבון משלם המיסים האירופי, ותחת מעטה של רצון לקדם שלום אוניברסאלי.  

האירופאים מתרצים את הפעילות שלהם בישראל בטענה שהם אנטי-קולוניאליסטים. הם, לטענתם, מתייצבים לעזרת המקומיים. באופן לא מפתיע עבור אירופה, ה"מקומיים" בארץ ישראל אינם היהודים.

בשנים האחרונות אירופה ברגרסיה. היא אומנם אינה מוכתמת בדם, אך ניתן למצוא לכלוך בדמות טיח, מלט ובטון.

עמותת 'רגבים' כבר חשפה את הבנייה הבלתי חוקית של האיחוד האירופי ביהודה ושומרון. לעיתים, אירופה נסוגה מהניאו-קולוניאליזם שלה לקולוניאליזם קלאסי – השתלטות על אדמות לא שלה. הסכמה ישראלית אינה תנאי עבור בנייה של אירופאים על אדמתנו.

אלו מצדם קובעים עובדות בשטח על ידי בנייה ללא תיאום ואישור מול הרשויות הישראליות, תוך כדי תכנון מדויק המאפשר בידוד שטחים יהודים וקביעת רצף אירופי-ערבי. על כל מבנה כמובן מודבק הסמל של האיחוד האירופי. חדש או ישן, כנראה שבישראל הקולוניאליזם האירופי חי ובועט. 

כמובן שלא כל אירופה עסוקה בכך. כמו שלא כל אירופה אשמה באנטישמיות הגואה אשר הגיעה לשיאים שלא נראו מאז סוף מלחמת העולם השנייה. אבל יש כאן יד מכוונת. לעומת גזענות מקומית של אנשים פרטיים, כאן יש פעילות ממשלתית מאורגנת – וככזו – עליה גם לשאת בביקורת.

עו"ד רן בר-יושפט

עו"ד רן בר-יושפט

עו"ד רן בר-יושפט, בוגר תואר שני במנהל עסקים ותואר שני בהיסטוריה, דוקטורנט להיסטוריה, מחבר הספר "טסתי לדבר על ישראל" ופעיל בשיפור תדמית ישראל בעולם יותר מעשור.

אולי יעניין אותך גם

בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: תנועת רגבים

פרסום ראשון: עשרות כלי נשק נגנבו מבסיס צה"ל בדרום

גניבות הציוד בדרום נמשכת: יותר מ-30 כלי נשק נגנבו הלילה מבסיס בו שהתה חטיבת גבעתי. אלוף פיקוד דרום מינה ועדת חקירה

8 תגובות

 1. יופי של כתבה!

 2. אחלה כתבה! מי זה הכתב? שיכתוב עוד! 🙂

 3. אלה שפיגלמן

  כתבה מעניינת, אבל היה כדאי לבסס יותר את הטענה הראשונית בדבר ניאו קולוניאליזם, אולי בכתבה נוספת.

 4. כתבה מעולה! המציגה את הדברים במבט נחרב ומפוכח, ועוזרת לעשות סדר בהבנה של האינטרסים השונים של הגופים הפועלים כאן אצלנו

 5. בריו אתה מלך

 6. לתמנון הקולוניאליזם וההרס האירופאי יש המון זרועות
  חלקם פועלים בחסות החוק הישראלי דוגמת בצלם, שלום עכשיו והקרן החדשה…
  צריך לדחוק בממשלה שתייצר גליוטינה לזרועות ההרס הללו.

 7. נושא חשוב מאוד. עמותת 'רגבים' עושה עבודת קודש, חבל שהיא כמעט לבדה בזירה.
  כל הכבוד על העלאת הנושא למודעות של כולנו, אולי כך יטופל הנושא (במובן עמוק יותר) על ידי מי שמצופה ממנו…

 8. לירוי רג'ואן (אידן)

  נתת לי זווית חדשה להסתכל על הנושא. אחלה כתבה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.