13:49 30/04/2017
דף הבית > מורשת > לכל שם יש נר

לכל שם יש נר

עמותת "שם ונר" מקדמת מסורת לאומית חדשה להנצחת קרבנות השואה באמצעות הדלקת נר נשמה עם שמו ופרטיו של אחד מהנספים

"הייתי רוצה שיהיה אדם שיזכור שהיה פעם מישהו בשם דוד ברגר", כך כתב דוד ברגר בגלויה שנשלחה לידידתו בארץ ישראל. בגלויה זו הוא נפרד ממנה, בהבינו שהוא לא ישרוד. הוא נורה בוילנה ביולי 1941. בן 19 במותו. על מנת להנציח את זכרו של דוד ברגר ושל 6 מיליון נספים נוספים פועלת עמותת "שם ונר" לקדם מסורת לאומית חדשה להנצחת קורבנות השואה באמצעות הדלקת נר נשמה עם שמו ופרטיו של אחד הנספים.

ההתייחסות הרווחת לזיכרון השואה הינה סביב סיפורי המוות, אני מעוניינת להאיר את חייהם של הנספים, מי היו, מה עשו. לכבד ולתת מקום לזיכרון אישי ולהנצחת הפרט. כאשר מכירים את סיפורו של האדם, כפי שהיה לפני תקופת השואה, הזיכרון מתעצם ומעביר את האחריות לזיכרון ממשפחתו שלו, אל העם כולו.

פעילות עמותת 'נר לשם'
פעילות עמותת 'נר לשם'

כאשר עליתי לארץ מארה"ב, גיליתי שהקשר של רבים לזיכרון השואה מתבטא בטקסי זיכרון ממלכתיים, והיה לי מאוד חבל לראות שמי שאיננו הולך לטקסים איננו נגיש יותר לזיכרון השואה.

בארץ חיפשתי דרך להנגיש את הזיכרון לכולם באופן אישי. יחד עם ידידה גיבשנו את פרוייקט "מחוברים לשואה" ובהמשך הקמתי את עמותת "שם ונר" שיוזמת פעילויות הנצחה הפונות במיוחד לדור הצעיר. כך נולד החלום, שכל אחד מששת מיליון הנספים בשואה יזכה שמישהו ידליק עבורו נר נשמה אישי. כפי שאנו נוהגים להניף דגל ביום העצמאות, כך אנו שואפים שביום השואה כולם ידליקו נר נשמה עם שם של נספה. הדלקת הנר בבית, במסגרת משפחתית, תוך שיח על הדמות המופיעה על הנר תאפשר הכרות וחיבור אישי לאדם. זאת בזכות שכל תווית נר מכילה פרטים אישיים של נספה מסוים וקוד QR המפנה למידע נוסף על האדם.
מאגר השמות שלנו מכיל אלפי שמות. את הפרטים אודות הנספים אספנו באמצעות האינטרנט מפנייה למשפחות של שורדי שואה ותוך הצלבת ואימות נתונים. כך כל שם יזכה לנר זיכרון.

תוך כדי הפעילות, מצאנו שותפים לדרך שעוזרים לנו להפוך את החלום למציאות. ביניהם מפעל מנורה וכן משרד החינוך ומכללת שאנן, החברה למתנ"סים ופורום ועדי ההורים היישוביים, שלקחו על עצמם לקדם את הפרויקט לא רק בקהילה אלא גם במערכת החינוך. השנה ישתתפו במיזם 600 אלף תלמידים אשר ידליקו נרות זיכרון אישיים.

בערב יום השואה והגבורה החל השבוע, כולם מוזמנים לקחת חלק פעיל במסורת לאומית חדשה ולהדליק נר נשמה, לזכרם של אדם אישה, גבר או ילד אשר נספו.

באתר העמותה ניתן בקלות להדפיס בבית תווית אישית לנר נשמה עם פרטים אישים של אדם שנספה בשואה, ואנו קוראים לכולם להרחיבו באמצעות הוספת פרטיהם של קרוביהם אשר נספו בשואה.

להדפסת תווית אישית לנר: www.shemvener.org.il

כותבת: אלישה יעקובי, מייסדת עמותת שם ונר

שם ונר

שם ונר

אולי יעניין אותך גם

כוס קידוש מנדי הכטמן פלאש 90

זמני כניסת השבת ויציאתה

זמני כניסת השבת ויציאתה - פרשת תזריע מצורע, ג' באייר תשע"ז, 18 יום לעומר

4 תגובות

 1. מדוע אתם לא לוקחים את השמות מיד ושם?

  • כל המעוניין להנציח את קרובי משפחתו ו/או מכריו במאגר של עמותת שם ונר, המשמש להדפסת תוויות על שמם, מוזמן להזין את פרטיהם דרך האתר שלנו http://www.shemvener.org.il
   המידע המוזן למאגר מאוחסן בקובץ זמני ורק לאחר שנבדק ע"י צוות שם ונר (תהליך שלוקח מספר שבועות) יתווסף למאגר השמות המתפרסם לעיון הקהל הרחב.
   העמותה פועלת כל השנה. את מוזמנת לרשום את הפרטים באתר, לכשיסתיים תהליך הבדיקה יתווספו למאגר והחל מהשנה הבאה יונצחו ע"י רבים שידליקו נר לזכרם.
   בברכה, צוות שם ונר

 2. מדוע לא לוקחים את השמות מיד ושם?

 3. האם זה עולה כסף ואיך מקבלים את הנר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.