דף הבית > אקטואליה וחדשות > לחץ טורקי על הכורדים לבטל את משאל העם

לחץ טורקי על הכורדים לבטל את משאל העם

הטורקים מזהירים כי משאל העם על עצמאותם של הכורדים הוא "טעות איומה" ומאיימים: "אם המשאל לא יבוטל יהיו לכך השלכות חמורות"

נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס
נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס

 

טורקיה מפעילה לחץ על הכורדים בצפון עיראק לבטל את משאל העם על עצמאותם המתכונן ליום שני הקרוב, כך פורסם ב"ynet". הטורקים הבהירו לכורדים כי אם המשאל, אותו כינו "טעות איומה", יתקיים – הם ינקטו בצעדים נגדם ואף ישקלו יציאה למבצע צבאי.

ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים איים לנקוט בצעדים דיפלומטיים וכלכליים אם הכורדים לא יבטלו את המשאל והפרלמנט הטורקי אישר האריך בשנה את המנדט של הצבא הטורקי לשלוח חיילים אל מעבר לגבול, במקרה הזה לסוריה ועיראק.

בין הצבא הטורקי לזה העיראקי קיימת תמימות דעים בנוגע לחוסר הלגיטימיציה של משאל העם הכורדי, והצבא הטורקי התחיל בתרגיל סמוך לגבול עם עיראק, שצפוי להסתיים יום אחרי משאל העם הכורדי.

תומכי משאל העם הכורדי בעיר כירכוכ. צילום: רויטרס
תומכי משאל העם הכורדי בעיר כירכוכ. צילום: רויטרס

 

דוברו של הנשיא הטורקי ארדואן, איברהים קאלין, התייחס לנושא ואמר: "אם המשאל לא יבוטל יהיו לכך השלכות חמורות. הכורדים חייבים לחדול מיד מהטעות האיומה הזו שעלולה לגרום למשבר חדש באזור".

הטורקים הזהירו כי הצבעת הכורדים מסכנת את ביטחון האזור, מה שיכול לגרור אחריו משבר עולמי. עיקר הדאגה שלהם נובע מהעובדה שבטורקיה ישנו ריכוז הכורדים הגדול באזור, ואם הם יחליטו להכריז על עצמאות – יגבר המאבק שלהם מול המורדים הכורדים בארצם.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם

אולי יעניין אותך גם

חדש: רחוב ע"ש אורי אורבך בירושלים

ועדת השמות העירונית של ירושלים אישרה היום רחוב על שמו של השר לשעבר אורי אורבך ז"ל. המשנה לראש העיר שיזם את המהלך: "אני רוצה להאמין שכאשר צעירים יסתובבו ברחוב, הם יחקרו וילמדו מי היה ומה השאיר לנו לאחר שנפטר"