7:55 28/07/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תושבי דרום ת"א: "המדינה לא הגיעה מוכנה לדיון בבג"ץ"

תושבי דרום ת"א: "המדינה לא הגיעה מוכנה לדיון בבג"ץ"

תושבי דרום ת"א הגיעו עם ציפיות גדולות לדיון בבג"ץ, בעניין העברת המסתננים למדינה שלישית. להפתעתם ההכרעה בנושא נדחתה פעם נוספת

תושבי דרום תל אביב הגיעו עם ציפיות גדולות לדיון אתמול (א') בבג"ץ, בעניין העברת המסתננים למדינה שלישית. ברוח הימים האלה הם הצטיידו בטליתות, שופרות ושלטים שמכריזים "לא נהיה תרנגול הכפרות של הממשלה", אך להפתעתם הרבה ההכרעה בנושא נדחתה פעם נוספת.

 תושבי דרום ת"א אמש בכניסה לביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז, "החזית לשחרור דרום תל אביב"

מדובר בערעור של עמותות השמאל על העתירה שהגישו לבית המשפט המחוזי בנושא. המדינה הגיעה להסכמים עם מדינות שלישיות בעניין קליטת המסתננים, ארגוני השמאל עתרו בטענה שצפויה למסתננים סכנה וביהמ"ש המחוזי דחה את העתירה.

במקביל, הוגשה בקשה לצו ביניים המבקש להקפיא את המצב הקיים ולמנוע כליאתם של אלו שיסרבו לעזוב בכלא "סהרונים" עד להכרעה. כך למעשה המדינה לא יכולה לזמן לשימוע ולהעביר למשמורת ב"סהרונים" את המסתננים שמסרבים לעזוב. בפועל במהלך 3 השנים האחרונות עזבו קרוב ל-16,000 מסתננים מרצון את ישראל.

הדיון הראשון בערעור לבג"ץ התקיים במרץ וביהמ"ש דרש מהמדינה מספר הבהרות בנוגע לעצמאות מערכות המשפט של אותן מדינות שלישיות. לאחר מכן היה אמור להתקיים דיון נוסף בקיץ, אך זה נדחה והתקיים אתמול. ביום רביעי האחרון נפגשה שרת המשפטים, איילת שקד, עם תושבי השכונות והבטיחה לשים סוף לסאגה. היא הרגיעה את התושבים שהמדינה מוכנה לדיון.

"למה שרת המשפטים אמרה לנו שהמדינה מוכנה?"

מלאי תקווה הגיעו התושבים לבג"ץ תוך עימותים מול המסתננים ונציגיהם. בכניסה להיכל המשפט הושבו התושבים מקדימה לדרישת המאבטחים, על מנת למנוע חיכוכים.

תושבי דרום ת"א אמש בכניסה לביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז, "החזית לשחרור דרום תל אביב"
תושבי דרום ת"א אמש בכניסה לביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז, "החזית לשחרור דרום תל אביב"

"הגענו לשם ועשינו בחוץ טקס כפרות ותקיעה בשופר. לא הייתה תקשורת. נכנסנו והיה איזה 'תאקל' (בינם לבין נציגי ארגוני המסתננים) שאנחנו יושבים קדימה והם יושבים אחורה. המאבטחים רצו לעשות הפרדה", סיפרה שפי פז מארגון "החזית לשחררו דרום תל אביב" לאתר ערוץ 20.

תחילה היו התושבים אופטימיים, אבל רגע לפני שהפך הדיון לחסוי והתושבים היו צריכים לצאת, שלף נציג הקליניקה "לזכויות פליטים" מאוניברסיטת ת"א מסמך עם שאלות למדינה. ראש ההרכב, נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור, נזפה בו אך לבסוף קיבלה את המסמך. המשמעות היא דחיית ההכרעה לינואר 2017, לאחר שתשיב המדינה בכתב על השאלות.

"להפתעתנו נאמר לנו שהמדינה צריכה לענות על כמה שאלות", סיפרה פז, "חזרנו כרגיל עם תחושה שהכל נמרח, שהעבודה לא נעשתה כמו שצריך. הבטיחו לנו שהמדינה ערוכה, שיש לה את כל התשובה ועובדה. עובדה. המדינה לא עושה את העבודה עד הסוף. לאף אחד לא בוער, לאף אחד לא אכפת".

"השופטת נאור נזפה בו שהוא מגיש דף שאלות ארוך ברגע האחרון, אז למה היא קיבלה את זה? כמה מורחים את זה? הדיון הראשון היה במרץ. סחבת מטורפת", אמרה פז.

דחתה את ההכרעה בשלושה חודשים. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דחתה את ההכרעה בשלושה חודשים. נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם משרת המשפטים לא חסכו נציגי תושבי דרום ת"א ביקורת: "מדובר בדיון שנדחה ממרץ ליוני וממנו לאוקטובר. איך היה להם כל כך הרבה זמן והם לא יכלו להכין את התשובות כמו שצריך, כדי שזה לא יתארך? למה איילת שקד אמרה לנו שהמדינה מוכנה פיקס?".

"ההחלטה לגבי עתיד נוהל ההרחקה למדינות שלישיות בטוחות היא ההכרעה המשפטית החשובה ביותר בסוגיית ההסתננות לישראל מאז החלה לפני יותר מעשור", אמר יונתן יעקובוביץ' מהמרכז למדיניות הגירה בשיחה עם אתר ערוץ 20.

לדבריו, "אם ההליך יאושר, אנו נראה יציאה של אלפי ואף עשרות אלפי מסתננים מישראל תוך זמן קצר. אם לא, המסתננים ימשיכו להשתקע בישראל. לצערי, בית המשפט העליון בחר להתערב בכמעט כל חקיקה, נוהל או החלטה שהמדינה קבלה בסוגיה מתחילתה ועד היום וגם עתה הוא מקפיא את ההליך במשך למעלה משנה למרות שבית המשפט המחוזי דחה את העתירה לחלוטין".

"אם הערעור ידחה, יעזבו את ישראל תוך זמן קצר". מסתננים. צילום: פלאש 90
"אם הערעור ידחה, יעזבו את ישראל תוך זמן קצר". מסתננים. צילום: פלאש 90

"אני מקווה כי למרות תקדימי העבר, בית המשפט יעמיד את טובת אזרחי מדינת ישראל בראש מעיניו וידחה את הערעור, שנועד לטרפד ללא הצדקה מהלך שהמדינה השקיעה בו משאבים רבים ויש בו בשורה אמתית לאזרחי ישראל ותושבי דרום תל אביב בפרט", הוסיף יעקובוביץ'.

ממשרד המשפטים נמסר: "אין שחר לדברים. מאחר שחלק מהדיון התקיים בדלתיים סגורות, התמונה שבפני התושבים חלקית וחסרה. למקרא החלטה בית המשפט העליון בתום הדיון, ברור שאין לדף השאלות שמסרו המערערים כל השלכה על בקשת ביהמ"ש שהמדינה תגיש הודעת עדכון חסויה נוספת, שתתייחס לסוגיות שהשופטים ביקשו להתעדכן בהן. כל שנקבע הוא שבאותה הזדמנות תשיב המדינה גם לשאלות המערערים. בנוסף, נמסר לנו כי שר הפנים מטפל בכל ההשלמות הנדרשות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

כוחותינו במתחם הר הבית בירושלים, אתמול. צילום: רויטרס

המשטרה פינתה מתבצרים בהר הבית; כניסת מתפללים תוגבל

במהלך הלילה התבצרו מספר פורעים ערבים במתחם הר הבית. כוחותינו פרצו למסגד ועצרו אותם. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים ותגביל כניסת מתפללים להר מגיל 51 ומעלה