0:27 23/05/2017
דף הבית > תרבות > צביעות במכון הישראלי לדמוקרטיה?

צביעות במכון הישראלי לדמוקרטיה?

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה מנסה להסביר לקלמן ליבסקינד למה ביקורת על נשיא המדינה לא תקינה אך הקראת דרוויש כן

בשיחה שערך הבוקר (ג') העיתונאי קלמן ליבסקינד עם סגן נשיא 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' פרופ' ידידה שטרן ב"גלי ישראל", ניסה ליבסקינד לעמתו עם הצביעות לכאורה שמפגין המכון בהקשר של חופש הביטוי. בעוד כאשר פרסם ערוץ 20 פוסט המבקר את נשיא המדינה רובי ריבלין, בחרו במכון לדמוקרטיה לגנות בחריפות את הערוץ – כשהוקרא על בימת טקס פרסי אופיר שירו האלים של המשורר מחמוד דרוויש, בחרו לשתוק במכון.

מתוך הראיון בתכנית 'עצם העניין' עם קלמן ליבסקינד, גלי ישראל

ליבסקינד: "אני מנסה לייצר איזה קו אידאולוגי או תפיסתי-עקרוני מהדברים שלך ויש משהו אחד שחורג ממנו ואני מאוד אודה לך אם תסביר לי אותו. אני זוכר מה עשיתם במכון הישראלי לדמוקרטיה לערוץ 20 שפרסם ביקורת נוקבת על נשיא המדינה רובי ריבלין, והוצאתם אז הודעה שתקפה את הערוץ בטענה שמדובר בקמפיין, אני מצטט: 'קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות'. אז נסה רגע להסביר לי: להגיד על נשיא המדינה שהוא מבזה את מוסד הנשיאות – כי זה מה שאמר אז ערוץ 20 – זה אסור, אבל להקריא בטקס רשמי שיר של משורר שמבקש לאכול את בשרנו היהודים – זה מותר?"

שטרן: "אני לא חושב שזה אסור, מותר לי להביע עמדה, אם זה טוב או רע…"

ליבסקינד: "אני שואל על העמדה… אנחנו לא מדברים פה על משהו חוקי, לא שלחת משטרה לערוץ 20. אני שואל משהו אחר. כשהמכון הישראלי לדמוקרטיה מוציא הודעה נגד סטטוס של כלי תקשורת שמותח ביקורת על הנשיא, מה אני מבין מזה על דמוקרטיה ועל תפיסתכם על חופש ביטוי?

שטרן: קלמן, אתה מערב דבר בשאינו מן העניין. אני אנסה לענות. אני לא חושב שהשרה רגב עשתה דבר שהוא אסור על פי החוק. אני מגנה אותו כשהוא לא נראה לי. אותו הדבר אני יכול לגנות ערוץ תקשורת. ואגב… אני חושב שכשהנשיא לא הזמין את עמיר בניון בעקבות שירו, הוא פעל בצורה לא נכונה לעניות דעתי.

ליבסקינד: לא, אתה הולך אבל למקום אחר, פרופ' שטרן. אני שואל אותך, אני מצפה ממך – אולי אני טועה אז תתקן אותי – כסגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, שכשכלי תקשורת מותח ביקורת על פוליטיקאי או במקרה הזה על נשיא המדינה, אם אתה כבר מתבטא הדבר הראשון שתגיד זה 'אני עומד מאחורי כלי התקשורת הזה, כי אני הדמוקרטיה, אני סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יותר חשוב לי מכל שאפשר יהיה למתוח ביקורת, גם על נשיא המדינה'. והדבר היחיד שבחרתם להגיד אז, שזה קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות. אז אני שואל מה אני מבין מזה?

שטרן: אוקי, מסכים איתך קודם כל שתפקידנו הראשוני הוא לאפשר לכולם לבקר את כולם. גם הנשיא צריך להיות חשוף לביקורת. למשל, כשניסו לעשות חוק שייפגע בישראל היום, למרות שאתה מבין והמאזינים מבינים שהוא לא כוס התה שלי בבוקר העיתון הזה, אנחנו יצאנו להגנתו. אותו הדבר צריך להיות גם עם ערוץ 20 . צריך לצאת להגנתו. מותר לנו להביע עמדה שדרך מסוימת של ביטוי איננה נראית לנו.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

ספליט דודו זר אחינועם ניני פלאש 90

דודו זר: "מתעב את אחינועם ניני"

360: השחקן והיוצר הוותיק דודו זר, בנו של ח"כ מפלגת העבודה לשעבר מרדכי זר, התארח בביקור מולדת אצל ח"כ אוחנה וירה לכל הכיוונים. "צריך להיות הרבה יותר קיצונים ימינה"

7 תגובות

 1. קלמן ליבסקינד הוא הצבוע מס' 1.
  הוא תקף בתוכניתו את המפכ"ל אלשייך, כשכולם ידעו שקטעו את נאום המפכ"ל ולא הזכיר אפילו ברמז
  את דבריו אודות 'שיטור היתר' כלפי האתיופים.
  קלמן דיבר בצורה על המפכ"ל מבישה ומבזה, שהשמאלנים לעולם לא יגיעו לרמה שלו.
  הפסקתי לחלוטין להאזין לנכלולי הלז ולפרסם אודות האיש.

 2. קלמן ליבסקינד, הצבוע הגדול זה אתה עצמך ! קבלת חומר על מבקר המדינה וגנזת אותו, לפחות תחזיר את החומר ותאפשר לעיתונאי אחר להוציא את האמת לאור.

 3. מויישה טורבינה

  לא מצפה מאנשי ה-"מה יפית" כגון פרו' שטרן… כלום. סתם אוכלי חינם. ושתהיה לכולנו שנה טובה.

 4. נו, באמת. מה חיכיתם שיגיד היהודי של הפריץ, ידייה שטרן? הכיפה אצלו מסמלת שהוא דתי, רק שהדת שלו היא ה"נאורות", לא היהדות.

 5. קלמן ליבסקינד מהעיתונאים היותר הגונים שיש לנו בתקשורת. אינטיליגנט איש ישר ללא נשוא פנים . הלוואי שכל העיתונאים בארץ היו ברמה המקצועית והמוסרית שלו.

 6. קלמן לבסקינד הוא מופת לעיתונות מקצועית הגונה ומוסרית . מי יתן וירבו כמוהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.