11:46 28/05/2017
מבזקים

דיווח במצרים: 24 הרוגים ו-16 פצועים במתקפת ירי על אוטובוס שהסיע נוצרים קופטיים מדרום לקהיר

פיגוע ירי לעבר כוח צה"ל סמוך לרמאללה. אין נפגעים, החוליה שביצעה את הירי נמלטה

דף הבית > אקטואליה וחדשות > לוחם בפלוגה של אזריה: "המ"פ עמד ולא עשה כלום"

לוחם בפלוגה של אזריה: "המ"פ עמד ולא עשה כלום"

ד', שפרסם פוסט נגד המ"פ תום נעמן עלה לדוכן העדים ואמר: "אף אחד לא נתן הוראות, הכל היה לפי תחושת בטן".עדכונים שוטפים

"הסכין היתה ממש קרובה למחבל והוא היה חי. כל מי שהגיע היה יכול לראות את זה. חשבתי שמי שיעמוד צמוד למחבל יוכל להידקר, חשבתי שהמ"מ קצת פזיז", כך אמר היום ד', הלוחם שפרסם פוסט נגד רס"ן תום נעמן, מפקד הפלוגה. ד' נענש בעשרה ימי מחבוש על כך.

הפטריוטים מדברים על עדות הורביץ, ההפגנה מחוץ לאולם המשפט ועל רמיזת הפצ"ר

ד' סיפר כי לא היה בזירת הפיגוע בזמן דקירת המחבל: "הייתי בפלוגה והוכרזה הקפצה רצנו עם ציוד לכיוון הזירה. באמצע הדרך ראיתי חייל פצוע שלפתי תחבושת ושמתי על החייל. ראיתי מחבל שזיהית שהוא מת זה היה ברור. בהמשך הכביש היה מחבל נוסף זיהינו תנועות. לא משהו דרסטי. בזמן שאני חבשתי את החייל המ"מ שלי הלך לכיוון המחבל השני ואני זיהיתי התקהלות ליד העמדה, דרכתי את הנשק ורצתי לכיוון ההתקהלות. פיזרנו את האנשים שעמדו אחרי העמדה. ניסינו להכניס באיומים וצעקות את האנשים שהיו על הגגות למעלה מחשש שיזרקו אבנים ומטענים".

"יש מחבלים שחיים היום בגלל/בזכות טיפול שהם קיבלו ממני. אין אחיזה לאמת באמירה הזאת", כך קבע נהג האמבולנס בזירת הפיגוע בחברון, עליו נשפט הלוחם אלאור אזריה. אלעד פס עלה שני לדוכן העדים היום (ג') אחרי שחבר כיתת הכוננות אשר הורביץ סיים את עדותו.

פס סיפר כי כשהגיע לזירה חש מאוים: "ראיתי שהמחבל זז – כלומר עדיין בחיים. לאור זאת ולאור העובדה שהלבוש שהוא לבש לא תאם את מזג האוויר חשתי מהמחבל הזה איום". הוא הוסיף כי על אף שלא ראה סכין סמוכה למחבל המנוטרל, לא יכול היה לטפל בו היות ולא הגיע חבלן לזירה ש"יזכה" את המחבל. "הוא היווה סכנה", אמר.

"המח"ט ערבב שיקולים פוליטיים בעדותו"

האם המח"ט אל"מ יריב בן עזרא, שתקף את תושבי היישוב היהודי חברון, עירב שיקולים פוליטיים בעדותו במשפט אזריה? לדברי אשי הורביץ, חבר כוננות בשכונת תל-רומיידה בחברון, התשובה חיובית. "רואים שבעדות הוא החליט לתת חוות דעת אישיות על תושבי חברון. אין דרך אחרת להסביר אמירות אישיות ולא מקצועיות או ביטחוניות", כך הגדיר זאת הורביץ במהלך החקירה הנגדית של התביעה.

הורביץ תקף את אסטרגיית הטיפול בגזרה שהכתיב בן עזרא וקבע כי זה "נכשל בטיפול בטרור". "דיברתי על האסטרטגיה הכללית של המח"ט של מה גורם הפח"ע ומה מעודד את הפח"ע ואמרתי שאני חולק אישית על מה שהמחט טוען וחושב שהשטח מוכיח את זה".

הפגנה מחוץ לאולם בית הדין

מוקדם יותר הפגנות מחוץ לאולם בית הדין הצבאי ביפו גרמו לעצירת הדיונים במשפט אזריה. המפגינים דורשים לשחרר את הלוחם. אופנוען שעבר בסמוך מרעיש על מנת למנוע מהנוכחים לשמוע את העדויות. השופטת הזעיקה את כוחות המשטרה למקום.

"המחבל זז, הוא יכול להתפוצץ"

"הייתה הוראה ברורה ומפורשת שלא מתקרבים גם אם הוא עומד למות לא נותנים טיפול כי חיינו יקרים יותר עד שגורם מוסמך מאשר", כך אמר הבוקר בעדותו אשר הורביץ, חבר כיתת הכוננות בתל-רומיידה בפתח יום הדיונים השלישי ברציפות במשפט אזריה. הורביץ, מנהל מחלקת התיירות ותושב הישוב היהודי בחברון, פתח את היום על דוכן העדים מטעם ההגנה בבית הדין הצבאי ביפו.

הורביץ סיפר כי יצא מביתו באותו יום באופן חריג ללא נשק. "זו התקופה החמה ביותר, אני לא מכיר דבר כזה מאז נולדתי בחברון. כל שנייה הילדים שלי ואישתי אבא תיזהר הוא עומד לדקור אותנו. אישית נכחנו במספר אירועים במרחק קטן". חבר כיתת הכוננות סיפר כי מעולם לא קיבל התרעה ממוקדת: "אף פעם לא מיקדו אותנו כל הזמן הודעות על חשד לפיגועים התרעות על ירי מטענים דקירות. זריקות אבנים לא צריך זה קורה כל הזמן".

כששמע את הירי עצר בביתו לאסוף את הנשק ומיהר להגיע לזירה. "ראיתי חייל פצוע ושני מחבלים על הרצפה ושני תושבים שלנו מטפלים בחייל", אמר הורביץ, "בעיניי באותו הרגע הם היו הרוגים. העברתי הודעות בקבוצה של היישוב לא לצאת והתחלנו להזעיק את הכוחות. כל הזמן הזה מבחינתנו האירוע לא נגמר. נשארתי עם אקדח שלוף כדור בקנה במידה ויהיו התפתחויות. היה הרבה בלגן, הרבה אנשים".

עוה"ד בסרגליק שאל אותו למה לא הכריז על סיום האירוע, אם חשב שהמחבלים מתים. "חשבתי שהם מתים עד הצעקות של חברי הוא חי הגיוני מאוד שיש עליו מטען לא להתקרב".

"בהמשך האירוע מגיע האמבולנס הראשון של עופר אוחנה. אחר כך השני ובמקביל ממשיך בהעברת דיווחים. ואז מתחילות הצעקות והחששות מעבר לזה שתמיד מסתכלים ימינה ושמאלה מאירוע נוסף מתחילים הצעקות שהמחבל לא חוסל וגם זז. החברה שלנו הזהירו את הכוחות לא להתקרב. הייתי עם הגב למקרה הסתכלתי על פינוי החייל ותוך כדי שמעתי יריה חשבתי שהאירוע נמשך ושאלתי חבר והוא ענה שאחד החיילים חיסל את המחבל".

"בוקר חם מאוד"

הורביץ המשיך את קו ההגנה של אזריה לפיו המחבל היה לבוש בצורה שלא תאמה את מזג האוויר באותו היום.

"אותו בוקר התחיל בוקר חם מאוד נקודה. בנוסף גם מי שקריר לו הגיוני שיצא עם חולצה ארוכה או סוודר מעיל כזה זה לא סביר. הלבוש מצטרף גם לכוונת המחבל לפגוע".

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
"תושב חברון הגיע לזירה ונגע במחבל", סיפר הורביץ, "הזהירו אותו להתרחק. הזהירו אותו מהחשש של מטען ושל הפעלה של המטען על ידי הנגיעה שלו במחבל. היו צעקות 'לא להתקרב ולא לגעת'.  גם לתושב אמרו לא להתקרב ולא לגעת".

"עובדתית באירוע הזה הייתה הוראה ברורה ומפורשת שלא מתקרבים גם אם הוא עומד למות לא נותנים טיפול כי חיינו יקרים יותר עד שגורם מוסמך מאשר. התחושה שלי היא חשד מהתפתחויות ברור לי שבמידה והייתי ליד המחבל בעת שהוא זז ומסכן את הציבור בזווית הנכונה ברור לי שאני הייתי זה שיורה במחבל.

 

אולי יעניין אותך גם

משפחת אזריה בפתח הדיון בערעור, הבוקר. צילום: נועם אמיר

שפטל: "למ"פ רס"ן תום נעמן יש תשע גרסאות"

בית הדין הצבאי לערעורים בקריה בתל אביב חידש הבוקר (א') את הדיון בערעור על הרשעת הלוחם אלאור אזריה בהריגת מחבל

8 תגובות

 1. הדתי בפאנל אומר דברים הפוכים.המ"מ היה בהתחלה עד של התביעה ולא של ההגנה. משהסתבר לפרקליטות שהעדות מזיקה לתביעה הם ויתרו על עדותו ואז ההגנה השתמשה בו לחיזוק טענות ההגנה.

 2. למה למען השם ועם ישראל כולו אתם מביאים את האופנהיימר הזה??????????? איכס!! איך הוא לא מתבייש לדבר כך???

 3. צריך תמיד פאנל שבו יש שמאלנים וימנים כי צריכה להיות הדברות ותרבות דיבור גם אם לא מסכימים איתם. ואני בהחלט לא מבינה את אופנהיימר בנושא הזה. לחיילים יש הזכות להגן על עצמם אם הם חשים בסכנה. צריך לתת להם צל"ש ולא משפט ביזיון

  • אפשר להביא שמאלנים אבל למה את האנטישמי הזה? יש מספיק שמאלנים יותר שפויים ממנו שיכולים להיות בתוכנית

 4. מביט באלאור אזריה ועל כל גלי האהדה מסביבו. ואיפה אנחנו אם יהפכו אותו, חייל שסרח, הפר פקודות וירה למוות במחבל שלא סיכן חיים לסמל של גבורה והזדהות.

 5. יש להדגיש כי עד השלב הזה, זעקו הכותרות בעיתונים, בערוץ 2, בערוץ 10, בידיעות אחרונות, באתרים כגון ynet וnana והנה, כאשר יש שינוי כלשהו במהלך הדברים, יש שקט, התעלמות בוטה ממש. בידיעות אחרונות, הכל מוצנע בכתבה צדדית. בערוץ 2, לא מדברים יותר על הנושא. היה נהדר אם התנהלות זו היתה מההתחלה אולם הפער בסיקור ובהתייחסות הוא בלתי נסבל ורק מחזק את אי היושרה והמגמתיות של השמאל הוהשמאל הקיצוני אשר הם, הם אמצעי התקשורת. אבירי זכויות האדם והמוסר, בושה גדולה.

  • חמוד שלי, חמוד של כולנו, אין כותרות מעדי ההגנה כי השקרים שלנם בוטים. כי האינטרסים של קבט היישוב ברורים וכי כל מי שמסתובב בשטחים הכבודים יודע שהמתנחלים והזק"א של יוהדה ושומרון תמיד צועקים שיש סכנה שהמחבל חי מתוך כוונה שאיסה טומטום יאכל את השקר ויהרוג. מה שאכן קרה הפעם.

 6. לפטריוטים…………………………
  יש להדגיש כי עד השלב הזה, זעקו הכותרות בעיתונים, בערוץ 2, בערוץ 10, בידיעות אחרונות, באתרים כגון ynet וnana והנה, כאשר יש שינוי כלשהו במהלך הדברים, יש שקט, התעלמות בוטה ממש. בידיעות אחרונות, הכל מוצנע בכתבה צדדית. בערוץ 2, לא מדברים יותר כלל על הנושא. היה נהדר אם התנהלות זו היתה מההתחלה אולם הפער בסיקור ובהתייחסות הוא בלתי נסבל ורק מחזק את אי היושרה והמגמתיות של השמאל הוהשמאל הקיצוני אשר הם, הם אמצעי התקשורת. אבירי זכויות האדם והמוסר, בושה גדולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.