דף הבית > אקטואליה וחדשות > "מטרת השיחה – להבין שמה שאלאור עשה היה לא תקין"

"מטרת השיחה – להבין שמה שאלאור עשה היה לא תקין"

י' רמז כי עדויות החיילים זוהמו בעקבות הביקורת הרבה שהטיחו המפקדים באזריה. הפראמדיק זכי יהב העיד: "בזירה היה חוסר פיקוד מוחלט, היה בלגן גדול". עדכונים שוטפים

"הרמטכ"ל יצא מנקודת הנחה שאלאור שיקר", כך אמר סגן מפקד הפלוגה של הלוחם אלאור אזריה בבית המשפט ביפו. הסמ"פ השיב לשאלת עו"ד ההגנה אם החיילים קיבלו הנחיה כזו מהמ"פ, המג"ד והמח"ט והשיב על כך בחיוב. "בסוף זו העמדה שמקובלת בצבא".

על אף שרוב החיילים חשו כי אלאור דובר אמת, המפקדים הרבו בשיחות עם החיילים וניתחו איתם את האירוע. "המטרה של השיחות היא לגרום לזה שלא יהיו אירועים כאלה בעתיד וגם להבהיר שמה שאלאור עשה לא תקין".

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס והעדויות החדשות

אם נגיד לחיילים את אותם דברים ברור שזה ישפיע. תכלס חלק מהעדים קיבלו את השיחות לפני שהם העידו", כך . לדבריו, היו שיחות רבות בשבוע לאחר האירוע. הסמ"פ הדגיש כי השיחות אירעו לפני העדויות שנתנו במצ"ח.

לדבריו, החיילים פנו אליו רבות לסיוע, אולי נפשי: "החיילים דיברו איתי לכל אורך הפרשה. כאלה שרצו לברוח, רצו לרדת למפקדה כל מיני כאלה. ברור שאני יודע מה עובר על החיילים, אני המפקד שלהם".

סגן מפקד הפלוגה הוסיף כי בשיחות שהוא עצמו עבר הוא הושפע. "אני יודע שעליי עצמי שזה (השיחות) השפיע. אני לא חייל ששנה בצבא צעיר ופחות מבין. בהתחלה חשבתי משהו אחד בעקבות השיחות שיניתי את דעתי. כל פעם אני מסתכל על זה אחרת. ברור שהשיחות השפיעו עליי שאני חושב דברים מסוימים. בסופו של דבר גם אני מעריך את המח"ט שלי. כשחוזרים על דברים 20-30 פעמים אז זה בסוף משפיע."

"חששתי שחיילים יעזבו את הפלוגה"

י' המשיך וסיפר כי בשל האירוע, חיילים שקלו לעזוב את הפלוגה או לרדת מקרבי – ובין השאר השיחו הארוכות שניהל עם חייליו נועדו להניא אותם מלעשות כן. "מה שכן עשיתי זה לדבר עם החיילים שיישארו בפלוגה. אני עכשיו רוצה לגרום לחיילים להתרומם מהמשבר הזה, שלא יעזבו את הפלוגה ולא ירצו לשרת בקרבי"

שבית המשפט יחליט אם שיקר. צילום: פלאש 90
שבית המשפט יחליט אם שיקר. צילום: פלאש 90

הוא הוסיף כי לא תדרך את חייליו נגד אלאור, בעיקר משום שלא האמין שהלוחם שיקר. ""אני לא אמרתי לחיילים שהמעשה פסול בגלל שאלאור משקר. לא יודע אם הוא משקר, בית המשפט יחליט".

סמ"פ העיד כי לפי מה שהוא הבין מהאירוע – בו לא נכח – אזריה פעל באופן תקין. "לא חשבתי שמדובר במעשה פסול, לפי הנתונים שאלאור הציג לי. אני חושב שזה סובייקטיבי. כל אחד לפי איך שהוא ראה את המצב בשטח ואיך הוא פועל".

"עדות הפראמדיק אינה רלוונטית"

"התשובה דורשת מהעד תחום מומחיות. למרות שהיה הבכיר בזירה, תשובתו בנושא לא רלוונטית", כך קבעו השופטים לאחר ששמעו את עדות הפראמדיק זכי יהב מקרית ארבע. לדברי השופטים, על אף שהיה הבכיר בזירה, היות ולא טיפל במחבל, עדותו אינה רלוונטית.

על רקע העדות הדרמטית שנחשפה אמש, לפיה הירייה של אלאור אזריה לא הייתה זו שהרגה את המחבל, היום נמשכים הדיונים במשפט.

"היה בלאגן גדול. בדרך כלל באירועים אני מאוד רגוע, אבל פה פחדתי להתפוצץ", כך אמר פרמדיק מד"א, זכי יהב, שהגיע היום (ה') לבית הדין הצבאי ביפו על מנת להעיד לטובתו של החייל היורה מחברון, אלאור אזריה.

"בכל האירועים אני מתורגל כבר. אבל כאן הייתה איזושהי המולה מפחידה שגרמה לי פשוט להיכנס לאמבולנס ולצאת מהגזרה", סיפר יהב בעדותו על הסכנה שחש לחייו.

"המשפחה שלי קורסת"

אתמול (ד') חשפה אתי אזריה מעט מהעובר על משפחת הלוחם בימים אלו. "המשפחה שלי ואני קורסים. הפכנו ממשפחה נורמטיבית, פשוטה ומאושרת למשפחה שמתעוררת מדי יום למלחמה אינסופית", אמרה אתי, שביקשה להודות לקהל על התמיכה הרחבה באחיה ובמשפחתה, סיפרה על התמודדות המשפחה עם המשפט.

"לפני חודש אבא שלי התמוטט וההתמודדות בלעדיו בחודש הזה הייתה נוראית. מי שהיה שם בשבילנו היה דוד שלי ויקטור שתמך בנו וליווה אותנו 24/7 וגם הוא התמוטט אתמול. המצב לא טוב, לא טוב בכלל. ההתמודדות של אמא, היא לביאה אמיתית, אבל נורא קשה לה. רק בזכותכם נשארה שארית הכוח האחרונה שלנו. אנחנו מתעוררים בכל בוקר למלחמה חדשה. אני מבקשת שלא תפסיקו להציף אותנו בתמיכה ובאהבה. אני מקווה שהסאגה תסתיים ושאלאור יחזור הביתה בהקדם ושהכל ייגמר כבר. תודה רבה".

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

מזל"ט שובל של התעשייה האווירית. צילום: צחי בן-עמי/ פלאש 90

זינוק של 14% בייצוא הבטחוני של ישראל

עלייה של כ–800 מיליון דולרים בהיקפי העסקאות שנחתמו נרשמה ב-2016. זאת השנה השנייה ברציפות של עלייה בהיקף הייצוא הביטחוני מישראל לעולם. עקב איומי הטרור - הייצוא לאירופה נמצא בשיא של עשור

4 תגובות

  1. למשפחתו של אזריה!
    אל פחד, האמת כ ב ר יוצאת לאור–לא רוצח מפניני לשונו של הבוגי יעלון שרוצה להיות "עליון"–ולא כלום. כל מה שהיה זה ברדק גדול ומסוכן "בהנהגת" מפקד הפלוגה תום משהו, שהחרו-החזיקו אחריו המח"ט והמג"ד והתביעה הצבאית בתקווה לקידום "ברוח המפקד" אבל התחרבנו וכעת מחפשים סולם לרדת מטיפשוטם מבלי להינזק. יש לקוות שהפיצוי בגין העוולה שנעשתה יהיה גבוה וכ"כ "שיעופו" כמה ראשים מתפקידם!!

    • זה מדהים עד כמה המצב בצבא איבד את ערכו כאשר הקודקודים נילחמים אחד בשני איך אפשר להיתקדם בסולם הדרגות על חשבון רמיסת מישפחה והפקרת חייל אבל תדעו לכם שלמרות שאין לקודקודים אלוקים אני יודע שיש הבטחה אלוקית ש אלוקים נימצא עם הנירדפים וכל הבאים נגד האמת יפגע ראו מה קרא ליעלון וזו רק התחלה.

  2. משפט אזריה הוכיח: אין יותר תקלות מבצעיות לתחקור וטיפול פנימי. הכל שפיט.
    מי מרים את הכפפה ותובע את המ״פ על ניהול כושל של זירה מבצעית??

  3. "קוראים לי בוגי העגלון, ואני אולי האחרון, שיש לו פלטפורמה שמאלנית הזויה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.