3:08 29/05/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ליברמן: "כל עוד בן אדם לא הורשע – הוא זכאי"

ליברמן: "כל עוד בן אדם לא הורשע – הוא זכאי"

לוחם גדוד 'נצח יהודה' שביצע נוהל מעצר חשוד וירה בפלשתיני בסוף השבוע חשוד בגרימת מוות ברשלנות. החייל נחקר אתמול במצ"ח וחקירתו תימשך בימים הקרובים. שר הביטחון יצא להגנתו בפניה לתקשורת

בפניה לתקשורת אמר היום שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אני רוצה לנצל הזדמנות ולפנות לתקשורת הישראלית בשלושה סעיפים: קודם כל כדאי שהתקשורת הישראלית תזכור שבמדינת ישראל בכל מדינה דמוקרטית, מי שמרשיע זה אך ורק בית המשפט. לא התקשורת, אלא בתי המשפט. כל עוד בן אדם לא הורשע – הוא זכאי. זה כולל את אלאור אזריה והחייל מנצח יהודה".

הפטריוטים בדיון על הלוחם מנצח יהודה

עוד הוסיף ליברמן כי "אנשים שנלחמים יום יום במחבלים לא יכולים לצאת למשימה עם עורך דין צמוד. לכן לפעמים הוא נכון ולפעמים לא", והדגיש כי "להביא למצב שכל חייל מבקש עורך דין לפני שהוא יוצא למשימה זה דבר בלתי אפשרי". שר הביטחון הפנה בדבריו אצבע מאשימה כפלי אמצעי התקשורת ואמר: "הייתי מצפה מהתקשורת הישראלית לעשות מאמץ ולחזק את ההרתעה הישראלית ולא להרתיע את החיילים במאבק מול המחבלים".

ליברמן אמר את הדברים לאחר שנודע כי לוחם גדוד נצח יהודה שירה בפלשתיני ביום שישי האחרון לאחר שהאחרון רץ לעבר הכוח בעמדת השמירה בסילוואד חשוד בגרימת מוות ברשלנות. זאת במסגרת החקירה שפתחה נגדו אמש המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה אמש.

החיילים לאחר האירוע. צילום: שלמה מור

הפלשתיני רץ לעבר עמדת פילבוקס שלידה שהו חיילי גדוד 'נצח יהודה' אשר ערכו סיור במקום ועורר את חשדם של החיילים. אלה פתחו בנוהל מעצר חשוד, אך הפלשתיני המשיך לרוץ לעברם והם ירו בו והרגו אותו. לא היו אין נפגעים בקרב כוחותינו. הלוחם טען בחקירה כי הפלשתיני רץ בצורה חשודה לעבר החיילים בעמדת השמירה ולא נענה לקריאות החיילים לעצור, בהתאם לנוהל מעצר חשוד.

הלוחם שנחקר ממשיך כרגע לשרת כרגיל ואינו עצור או מעוכב.
המשטרה הצבאית החוקרת מנהלת את החקירה כפי שהיא מנהלת בכל אירוע במהלכו מעורב ירי שגורם למוות ועל כן קבעה חקירה תחת סעיף של "גרימת מוות" – הסעיף הנמוך ביותר בחקירות מסוג זה. בשלב הזה סבורים במערכת הצבאית כי החייל נהג על פי כללי נוהל מעצר חשוד, אך יחד עם זאת ימתינו לסיום החקירה.

אילוסטרציה: נוהל מעצר חשוד. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
אילוסטרציה: נוהל מעצר חשוד. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

על פי דיווחים פלשתינים ההרוג הוא אדם הלוקה בנפשו בן 38 בשם איאד זכריה חמיד.
החקירה נפתחה מתוקף מדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית, על פיה כל מקרה מוות של פלשתיני "שלא מעורב בפעילות לחימתית של ממש" ביהודה ושומרון מצריך חקירת מצ"ח, ומדובר צה"ל נמסר כי, "נסיבות האירוע נבדקות והאירוע מתוחקר".
מהתחקיר הראשוני עולה כי החשוד לא היה חמוש. גורם צבאי מסר כי חיילינו פעלו כראוי ועל פי הנהלים באירוע ואמר כי ״החיילים פעלו תוך נוהל מעצר חשוד מלא וירו רק כאשר חשו סכנה לחייהם״.
יצויין כי במקום אירעו פיגועים רבים בגל הטרור הנוכחי.

חקירה זו מצטרפת לכ-20 חקירות אחרות של מצ"ח בעקבות מקרים של ירי בפלשתינים מאז תחילת גל הטרור. רוב החקירות עדיין מתנהלות, והיחידה שהגיעה לכדי כתב אישום היא זו של אלאור אזריה. במסגרת החקירות הללו נגבו עדויות מהחיילים המעורבים וכן מארגוני זכויות אדם כמו 'בצלם' שהתבקשו לספק פרטים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

אולם בית המשפט העליון בשבוע שעבר טרם הדיון. צילום: התנועה למשילות ודמוקרטיה

"הדו"ח החמור ביותר איי פעם על הפרקליטות"

פרקליטים שהפרו צווי בית משפט, חוות דעת ששונו וראיות שהוסתרו הן רק חלק מדו"ח חמור נגד הפרקליטות. 'היום הזה' עם הפרטים

6 תגובות

 1. אולי מספיק כבר עם צבא הגנה למחבלים?

 2. איפה כל הפטריוטים שרוצים שכולם התגייסו בשביל להכנס לכלא.
  טיפשים עדיף להיות עריק להכנס לכלא כמה חודשים וללכת להציא תואר בגיל 20 מאשר לשרת צבא כזה!!!

 3. רק חמור יתגייס לצבא הזה כי המפקדים שלו חמורים.
  שלחו אותו כדי להפטר ממנו.
  ואנחנו נפלנו בפח.

 4. הפרקליטות הצבאית הכריזה מלחמה על חיילי צה"ל.

  הרגע הודיעו כי עוד חייל מנצח יהודה יואשם בהריגת מחבל.
  כן מחבל, ערבי שרץ לעבר חיילי צה"ל בצורה מאיימת וסירב לעצור למרות כל האזהרות זה מחבל.

  הגיע הזמן להפיל את ממשלת הזדון וללכת מיד לבחירות.
  צריך מנהיגות יהודית אמתית ולא מנהיגות מתרפסת ונכנעת פעם אחר פעם לטרור.

  עוצמה יהודית בראשות ד"ר מיכאל בן ארי ממשיכים את דרכו של הרב כהנא הי"ד.

  עופר גולן
  נלחמים בשקר
  "הפלסטיני"

 5. איזנקוט וצמרת צה"ל לא הבינו עדיין את גודל הטעות של משפט אזאריה אז הם ממשיכים עם חייל נוסף. מה קורה לצבא שלנו? תעיפו כבר את כל צמרת הפיקוד העקומה הזאת ותחליפו אותם באנשים שפויים דוגמת זכאי ודומיו

 6. אם חפצים חיים אנו, עלינו להעיף מהצבא את כל השמאלנים הבוגדים משוברים שתיקה ובצלם השטן, אחרת זה סופה של מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.