דף הבית > אקטואליה וחדשות > השקר הפלסטיני: רצועת עזה אינה המקום הצפוף בעולם

השקר הפלסטיני: רצועת עזה אינה המקום הצפוף בעולם

"העובדה" שמוצגת פעם אחר פעם, כי עזה היא העיר הצפופה בעולם, רחוקה מהאמת. הנתונים מוכיחים עד כמה רחוקים מהאמת. דעה

חברי הכנסת הערבים ודוברים פלסטינים ברחבי העולם נוטים להציג את ה-"עובדה" שרצועת עזה הינה המקום הצפוף ביותר בעולם. המראיינים או המשתתפים בדיון נותרים ללא מענה נאות וזאת בשל חוסר ידע, ולכן לוקחים את "העובדה" שנמסרה כאמת לאמיתה.

האם עזה היא המקום הצפוף בעולם?

הצגת עובדה זו גורמת ל"כיבוש" הישראלי או לסגר שמטילה ישראל על הרצועה, להיראות כאכזרי והמשבר ההומנטירי כביכול שנגרם בגלל ישראל הינו חסר תקדים. הבעיה הופכת לחמורה יותר כאשר גם גורמי תקשורת עולמיים ואפילו כלי התקשורת הישראלים מציגים את אותו "נרטיב" שקרי כעובדה שאין עליה מחלוקת.

כך טען אלון בן דוד בכתבה ששודרה בערוץ 10 ביוני 2015 או בכתבה באתר Ynet מאת רועי נחמיאס מיוני 2006. טענות דומות נשמעות גם ב-BBC, ב-CNN וכמובן גם מפי התעמולנים הערבים כמו ח"כ אחמד טיבי.

המילים במספרים

יש לבחון את העובדות לגופן כדי להגיע לחקר האמת. רצועת עזה השוכנת במישור החוף הדרומי אורכה כ-40 ק"מ ורוחבה נע בין 6 ל-13 ק"מ. קיימים בה איזורים חקלאיים וחופים עוצרי נשימה, אולם על מנת לבחון את צפיפות האוכלוסין יש לבחון אותם דווקא באיזורים העירוניים.

ברצועת עזה ישנן שתי ערים שאוכלוסייתן עולה על 100,000 נפש. אלו הן הערים עזה וח'אן יונס. בעיר ח'אן יונס חיים כ-180,000 נפש בשטח של כ-50 קמ"ר – משמע צפיפות של 6,000 נפש לקמ"ר. העיר עזה כמובן מאוכלסת יותר וצפופה יותר. בעיר עזה חיים (נכון למפקד משנת 2015) כ-450,000 נפש בשטח של 55 קמ"ר – משמע כ-8,150 נפש לקמ"ר. איזור צפוף לכל הדעות.

אך ממש לא מהצפופים ביותר. בחינה של איזורים נוספים בעולם מעידה כי "העובדה" ממש לא מדוייקת. העיר ונסן הסמוכה לבירת צרפת מונה 50,000 נפש בשטח של כ-2 קמ"ר – משמע 25,000 נפש לקמ"ר, פי 3 יותר מאשר בעזה. במטרופולין קלואוקן בפיליפינים חיים 1.6 מיליון נפש בשטח של 56 קמ"ר – צפיפות של מעל ל-28,000.

ישנן כמובן ערים נוספות כמו דאקה בבנגלדש עם 10.5 מיליון נפש וצפיפות אוכלוסין דומה או מנילה שבפיליפינים שנחשבת לעיר הצפופה בעולם 41,500 נפש לקילומטר רבוע.

 

כמו כן גם בישראל קיימות ערים בעלות צפיפות אוכלוסין גבוהה מזו של עזה (להזכירכם: 8,150 נפש לקמ"ר). בעיר תל אביב רבתי חיים 433,000 נפש והיא בעלת צפיפות של 8,354 נפש לקמ"ר. אולם העיר המאוכלסת ביותר בישראל אשר גם ממוקמת בין 15 העיר המאוכלסות ביותר בעולם הינה העיר בני ברק בה חיים 178,300 נפש בשטח מצומצם של 7.34 קמ"ר – 24,292 נפש בקמ"ר – כמעט פי שלוש מהעיר המאוכלסת ביותר ברצועת עזה.  הנתונים שהוצגו כאן הינם על פי מפקדי אוכלוסין שנערכו בעשור האחרון.

זהו רק שקר אחד מבית היוצר הפלסטיני. שקרים רבים נכנסים לתודעה העולמית ואף הישראלית כעובדות לכל דבר ועניין – מה שאינו מעיד על נכונות העובדות אלא על מערכת תעמולה והסברה מצויינת. בפעם הבאה שמציגים בפניכם את "העובדה" כי עזה או רצועת עזה היא המקום המאוכלס ביותר בעולם, חשבו טוב ובחנו את העובדות, הניתנות לבדיקה פשוטה ברשת האינטרנט.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

אולי יעניין אותך גם

השר גלעד ארדן. צילום: פלאש90

ארדן: "מרגלית הלך בטיפשות לתת לגיטימציה לרג'וב"

השר לביטחון פנים תקף בראיון לרשת ב' את ח"כ מרגלית המתמודד על רשות העבודה, שנפגש עם בכיר מחבלי הפת"ח. "זה שמאל שבמסגרת קמפיין מוכן לפגוע באינטרסים של ישראל"

4 תגובות

 1. כללת את מחנות הפליטים בחישוב שלך?

  • הדיבור הינו על העיר עזה. רצועת עזה אינה כה צפופה ולכן הלכתי על העיר עזה שהינה עיר שהיא די צפופה כפי שנמסר בכתבה. מחנה הפליטים ג'בליה הוא צפוף ביותר אבל אף אחד לא מדבר על ג'בליה אלא רק על עזה שהיא המקום הצפוף ביותר בעולם. יש לעשות סוף לשקרים.

 2. למה החלטת למדוד את זה בשיטה הזאת ולא בשיטות המדעיות המקובלת בעולם? איך תוכל להשוות את הצפיפות למקומות אחרים בעולם אם לא תמדוד אותה בשיטות המקובלת? שיטת המדידה שאתה מציע מזניחה לחלוטין את המרחק בין ערים ומוקדי צפיפות ואת היחס בין שטחים פתוחים/חקלאיים לבנויים.

  למשל ברשימה בוויקיפדיה (שאפשר להתווכח על מידת האובייקטיביות שלה) הפלסטינים נמצאים במקום ה-15
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_and_territories_by_population_density

  אני לא חושב שכתבה כזו מוסיפה לקרדיט העיתונאי של האתר.

  • טעות בידך. דובר בכתבה לא על "השטחים הפלסטינים" אלא על עזה בלבד. הטענה החוזרת ונשנית הינה שעזה היא המקום הצפוף ביותר בעולם. זהו שקר גס.
   אתה מסתכל על ה-Palestinian Territories אולם הגבולות אינם ברורים, מה גם ששטחי A שבשליטת הרשות הינם בעיקר מרכזי הערים – כך שברור שתהיה שם צפיפות.
   בכל מקרה, גם אם הם במקום ה-15 – דבר שאינו מדוייק בכלל – אז זה עדיין לא המקום הצפוף ביותר וגם לא קרוב לכך. בלינק שמסרת יש מדינות צפופות פי 10 ו-20.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.