16:01 27/04/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ דחה את בקשת המדינה לעכב את פינוי עמונה

בג"ץ דחה את בקשת המדינה לעכב את פינוי עמונה

שופטי בית המשפט העליון דחו את בקשת המדינה לעכב את הפינוי בשבעה חודשים. "עלינו להיזהר פן מועדים שנקבעו בפסק-דין ייהפכו להמלצה"

שופטי בית המשפט העליון דחו היום (שני) את בקשת המדינה לעכב בשבעה חודשים את פינוי היישוב עמונה, וקבעו כי הפינוי יתקיים במועד שנקבע לעוד חודש וחצי.

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ונאווה בוקר בראיון לתכנית "לפני כולם" על הסדרת עמונה

בהחלטה כתבו השופטים הנשיאה מרים נאור והשופטים חנן מלצר ואסתר חיות, "במקרה שלפנינו, כבמקרים אחרים בעבר, התבקשנו 'בדקה התשעים' להאריך מועד לפינוי שנקבע בפסק דין. עינינו הרואות, כי כל פרק זמן שניתן ארוך ככל שיהיה, אינו מספיק. עלינו להיזהר פן מועדים שנקבעו בפסק-דין ייהפכו להמלצה.

באשר לבקשת המדינה טוענים השופטים כי היא "נסמכת בעיקרה על שיקולים שכבר 'שוקללו' בפסק הדין המקורי – מהווה למעשה ניסיון לשנות את האישונים שנקבעו בו. זאת לא ניתן לקבל". השופטים גם מודיעים כי "אסור להתעלם גם מההשלכות שעלולות להיות להימנעות מביצוע פסק הדין בנסיבות כאלה. המסר הטמון בכך הוא שניתן למנוע ביצועם של פסקי דין בשל חשש של המדינה מפני איומים ואלימות, מסר שעימו אין להשלים במדינת חוק".

כזכור, לפני כשבועיים הגישה המדינה בקשה לבג"ץ להארכת מועד פינוי היישוב  למשך שבעה חודשים. בבקשה, נאמר כי המדינה סבורה שישנם טעמים כבדי משקל המצדיקים את הארכת התקופה עליה הורה בית המשפט למימוש צווי ההריסה למשך שבעה חודשים נוספים.

לבקשה צורפה גם חוות דעת מסווגת של שירות הביטחון הכללי שהועברה לעיון השופטים בלבד. מהבקשה עולה כי לטענת השב"כ, פינוי בכוח של עמונה טומן בחובו סכנות שונות ועלול להשליך "על ביטחון האיזור".

הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90
הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90

אלא שבינתיים, עוד בטרם מסר בגץ את החלטתו, העבירה ועדת שרים לחקיקה את חוק ההסדרה. אחרי מאבקים פוליטיים שנמשכו לאורך כל היום, כל שבעת השרים החברים בוועדה תמכו בו פה אחד. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה הסתייג מהחוק, בטענה שהוא מאפשר הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי. בהתאם לכך, טען כי קיימת מניעה משפטית לאשר את הצעת החוק בנוסחה הנוכחי.

 

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

אולי יעניין אותך גם

עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador

אונסק"ו צפוי להכריז: ישראל איננה הריבון בירושלים

הארגון האנטי ישראלי יעלה בשבוע הבא להצבעה את דרישת הפלסטינים לקבוע כי אין לישראל סמכות שלטונית בירושלים, ולגנות אותה על אי ציות להחלטות הארגון

2 תגובות

  1. שופטים אנטישמים רשעים פרו ערבים נטו, להביא דחוף G9 להחריב את בית המשפט התחתון הזה מיד.

  2. צודקים בהחלט ! מדינת ישראל היא מדינת חלם !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.