3:07 29/05/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ארה"ב: "מגנים את ההחלטה להקים ישוב חדש ביו"ש"

ארה"ב: "מגנים את ההחלטה להקים ישוב חדש ביו"ש"

לאחר גינויו של מזכ"ל האו"ם, מגנה ארה"ב את הבנייה בישוב שבות רחל שבבנימין, ומקשרת לראשונה בין הבניה להסכם הסיוע

מחלקת המדינה האמריקאית פרסמה היום (ד') הודעת גינוי חריפה נגד ההחלטה להרחיב את היישוב "שבות רחל" כפתרון לתושבי עמונה.

"אנחנו מגנים בתוקף את ההחלטה האחרונה של ממשלת ישראל לקדם תכנית אשר תיצור התנחלות חדשה משמעותית עמוקה בתוך יהודה ושומרון", כך אמר בהודעת הגינוי מארק טונר, דובר מחלקת המדינה.

מחלקת המדינה האמריקאית מגנה את ההחלטה לבנות בבנימין. נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90
מחלקת המדינה האמריקאית מגנה את ההחלטה לבנות בבנימין. נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90

לדבריו, מדובר ב"התנחלות שתכלול עד 30 יחידות דיור – ותגרום נזק נוסף לסיכויים לפתרון שתי מדינות לשני עמים. האישור למפרע של מאחזים סמוכים חוקיים, או התוויית גבולות חדשים ליישובים קיימים, אינו משנה את העובדה שאישור זה סותר הצהרות פומביות קודמות על ידי ממשלת ישראל כי אין לה כוונה להקים התנחלויות חדשות".

בדומה לגינויו של מזכ"ל האו"ם, גם במחלקת המדינה בארה"ב סוברים כי "מיקום היישוב בו אושרו היחידות קרוב יותר לירדן מישראל – והוא יחבר שורה של מאחזים באופן שימנע אפשרות לקיים מדינה פלסטינית בת קיימא".

"אנחנו מוטרדים משום שישראל וארה"ב חתמו על הסכם סיוע צבאי חסר תקדים – וישראל נוקטת בהחלטה המנוגדת לאינטרס הביטחוני ארוך הטווח שלה לסיום הסכסוך", נכתב בהודעת הגינוי אשר לראשונה מקשרת בין בנייה ביו"ש להסכם הסיוע.

"זה גם מייאש, משום שבעוד ישראל והעולם ביכו את פטירתו של נשיא המדינה המנוח, שמעון פרס, ומנהיגים מארה"ב והמדינות אחרות באו לכבד את הלוויתו – קודמו התכניות שיערערו את הסיכויים להשיג את פיתרון שתי המדינות בו תמך פרס בלהט", לשון ההודעה.

"ישראל צריכה להחליט בסופו של דבר, בין הרחבת התנחלויות לשמירה על האפשרות של פתרון שתי המדינות. מהלכים כאלה רק יביאו עליה גינויים מהקהילה הבינלאומית", נכתב בסוף הודעת הגינוי.

מזכ"ל האו"ם נגד ההחלטה להרחיב את "שבות רחל"

כזכור, אמש (ג') תקף מזכ"ל האו"ם באן קי מון בהודעה שפרסם דוברו, פרחאן חאק, את ההחלטה להרחיב את היישוב "שבות רחל" שבבנימין. לטענתו, "הקמת התנחלות חדשה ליד שילה תרחיק את האפשרות למדינה פלסטינית בת קיימא בעלת רצף טריטוריאלי".

הדובר הוסיף כי מזכ"ל האו"ם "קורא לישראל לעצור ולהפוך החלטות כאלה שמשיגות תוצאה הפוכה, בשם האינטרס של שלום והסדר סופי וצודק".

מתנגד לבניה בבנימין. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. צילום: שלומי כהן, פלאש 90
מתנגד לבניה בבנימין. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. צילום: שלומי כהן, פלאש 90

במוצ"ש דווח בחדשות 2 כי הממשלה אישרה 98 יחידות דיור חדשות כהרחבה ליישוב "שבות רחל" שבבנימין.

ההרחבה שמטרתה לשמש חלופה לתושבי עמונה בעקבות פסיקת בג"צ, אושרה ע"י ועדת התכנון העליונה ביום רביעי ותאפשר הרחבה של 200 יחידות נוספות בעתיד ואף הקמת אזור תעשייה.

עמונה כיום ובעתיד?
עמונה כיום ובעתיד?

בעמונה לא מרוצים מהחלופה המוצעת וממתינים להסדר משפטי אחר דוגמת חוק ההסדרה.

"בשנים האחרונות, השקר הגדול שמנסים למכור לנו הוא שהעוול בהתנתקות היה בכך שלא הכינו מראש תחליף מגורים ראוי לכל מתיישב.
כאילו עצם ההרס, הבגידה והגירוש של אלפי אזרחים שומרי חוק הוא עניין פעוט. כאילו הרס מפעל חייהם, מקומות העבודה, הזכרונות וביתם של מתנחלים הוא דבר שולי שלא ראוי להתעכב עליו", נכתב בתגובה להחלטת הממשלה בעמוד הפייסבוק של עמונה.

"עצוב לראות את הממשלה, בראשות נתניהו ובנט, מיישרת קו ומאמצת את הנרטיב החולה הזה. נגיד את זה שוב – אנחנו לא הסכמנו ולא נסכים לשום פתרון שיציע להרוס את ביתנו ולעקור את חיינו. לא נסכים, גם אם תנפנפו מולנו בהבטחה לבית חדש ונוצץ בשבות רחל", הוסיפו בישוב.

בישוב לא מרוצים מהפתרון המוצע. עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
בישוב לא מרוצים מהפתרון המוצע. עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

לדבריהם, "אם הממשלה לא תעביר את הפתרון הפשוט ותסדיר את עמונה – ביום הגירוש אנחנו ואלפים מתומכינו, נעמוד כנגד אלו שמנסים להחריב את חיינו".

"אירוני שהתכנית אושרה ביום שבו פרס נפטר", אמרו בעמותת השמאל "שלום עכשיו" והתעקשו כי מדובר בהקמת יישוב חדש. "נתניהו, שהציג את עצמו בהלוויה כמי שרוצה שלום, התגלה כמי שבונה התנחלות ראשונה מאז תקופת רבין וממשיך להציב מכשולים לשלום".

נתניהו: "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני"

בראיון לערוץ 20 בזמן ביקורו בארה"ב ,רמז רה"מ בנימין נתניהו בעניין הנסיונות להציל את הישוב עמונה מהריסה, כי ישנו פתרון בקנה. האם להרחבת 'שבות רחל' רמז אז רה"מ?

"עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות", הסביר רה"מ.

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

"אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

אולם בית המשפט העליון בשבוע שעבר טרם הדיון. צילום: התנועה למשילות ודמוקרטיה

"הדו"ח החמור ביותר איי פעם על הפרקליטות"

פרקליטים שהפרו צווי בית משפט, חוות דעת ששונו וראיות שהוסתרו הן רק חלק מדו"ח חמור נגד הפרקליטות. 'היום הזה' עם הפרטים

2 תגובות

 1. רק ראש ממשלה מוג לב ופחדן לא מסוגל לענות לאמריקאים על חוצפתם והוא יכול ללמוד מאחרים אמיצי לב.
  ידועה תשובתו של שמעון החשמונאי לשליח אנטיוכוס השביעי שבא אליו בדרישות טריטוריאליות:
  "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבונו נחלת אבותינו".‏
  חבר הלאומים קיבל החלטה לפיה יוקם בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל שממזרח וממערב לירדן… החלטה אותה ירש האו"ם באופן חוקי והיא קיימת עד עצם היום הזה.
  לערביי ארץ ישראל יש זכות לחיות בארץ ישראל אך אין להם זכות על ארץ ישראל או על מי מחלקיה.
  העם הפלסטיני הוא עם מומצא של היה קיים בארץ ישראל או במזרח התיכון כלל עד שהומצא למטרה מסוימת. "פלשתינה" הינו בכלל שם שנתנו הרומאים לארץ ישראל, לאחר שגברו על המרד של בר-כוכבא מתוך כוונה לבטל את הזיקה בין היהודים לארצם ארץ ישראל, אשר נקראה בפיהם לפני מרד בר-כוכבא
  "פרובינקיה יודאה" היא מדינת יהודה.
  אין לתושבים הערביים המתגוררים בתחום ארץ ישראל, כל זיקה וקשר כלשהוא לפלישתים (גויי הים) שכבשו והתגוררו בעיקר בשפלת החוף של ארץ ישראל.
  הניסיון המר, מהאסון שנכפה על ארץ ישראל שממערב לירדן ותושביה היהודים והערבים על ידי ממשלה בלתי אחראית שחתמה על הסכם אוסלו והביאה את כנופיית המרצחים מתוניס, אינו מצדיק הקמת מדינה נוספת לערבים בארץ ישראל ממערב לירדן.
  המדינה הערבית הקרויה "ממלכת ירדן" שוכנת על 70% מהשטח שנקבע על ידי חבר הלאומים כביתו הלאומי של העם היהודי, 80% מתושביה של ממלכת ירדן הם ערבים המכנים עצמם פלסטינים וזו להלכה המדינה הפלסטינית בין אם יחפצו בכך או לא.

 2. בראיון נשאל נתניהו לגבי עמונה ומבחינתו זו בעיה משפטית כבדה. כדאי לשלוח את נתניהו ללמוד את הבג"צ הראשון שניתן בעניין תושבי איקרית. בג"צ הורה לממשלה להשיב את תושבי איקרית לכפרם. הממשלה לא צייתה והמדינה לא התמוטטה.. ראש ממשלה אמיץ יעשה את מה שצריך למען אזרחיו במצב רגיש שכזה שבו יהודים עומדים להיות מגורשים מבתיהם בשל נימוקים משפטיים עלובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.