9:59 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > צה"ל צריך להסיר את הכפפות מול "בצלם" | פרשנות

צה"ל צריך להסיר את הכפפות מול "בצלם" | פרשנות

הפוסט שהעלה היום דובר צה"ל נגד "בצלם" הוא צעד בכיוון הנכון, אך רחוק מלהיות מספק. על צה"ל להיאבק בארגון השמאל הקיצוני שמסכן את חיילנו

בצה"ל שוברים את הראש כבר תקופה ארוכה איך אפשר להגן על קציני ולוחמי צה"ל שנשלחים למשימות מורכבות ובליבן אתגר ההתמודדות עם צלמי ארגון השמאל הקיצוני "בצלם".

מי מממן את המצלמה? צילום: אתר בצלם
מחלקים מצלמות. צילום: אתר בצלם

מאחר ובתי המשפט לא יסכימו לאסור לחלוטין פרסום של פרטי לוחמים בשטח, ואין גם שום כוונה גם לחוקק חוק כזה, הדרך היחידה של צה"ל להתעלם מהפרובוקציה היא לא לייצר אותה ולהימנע כמה שיותר מחיכוך עם הצלמים. פעם לוחם היה יוצא למשימה ומקבל תדרוך של מהות המשימה לצד הוראות פתיחה באש וסקירה על האיומים בגזרה. לתדרוך בשנים האחרונות הצטרף סעיף בצלם.

"תזהרו ממצלמות ואל תפלו בפח הפרובוקציה" מזהירים המפקדים את הלוחמים רגע לפני שניתן האישור לצאת לדרך. העובדה כי מדובר באירועים שמתרחשים באזורים שלא ניתן לסגור את תנועת הפלסטינים חמושי המצלמות של ארגון בצלם, כל שניתן לעשות הוא ללמד את הלוחמים לפעול על פי הפקודות, בשום שכל, לנשום עמוק ולא להיגרר למה שה"צלמים" מבקשים לגרור.

היחידים שיכולים למנוע פרסום של פרטי חיילים במהלך פעולה מבצעית הם בתי המשפט והצנזורה הצבאית. אף אחד לא ירוץ לבית משפט לבקש איסור פרסום עשרות פעמים ביום לפני פעילויות מבצעיות והצנזורה לא תתערב אלא אם כן אותו לוחם יחסל מחבל ושמו לא יותר לפרסום.

לא בכדי ספג צה"ל ביקורת קשה כשחשף חיילים מול המצלמות כדי לשווק סיכול טרור באירועים בהם חוסל מחבל, אולם לאחרונה הדבר נפסק. הלוחמים צריכים להבין שארגון בצלם קם במטרה אחת להעמיד את המשימות שלהם במבחן התמונה, בלתת פרשנות אחרת למציאות ולהביא מקרים שבהם החיכוך בין לוחמים לפלסטינים יגמר בסרטון שיכה גלים, יעורר פרובוקציות ויתחבר לאסופת סרטים שמוצגים בימים אלא בסינמטק בתל אביב תחת הכותרת אומנות דוקומנטרית.

אתמול ניהלנו כאן בערוץ 20 שיח ארוך מול דובר צה"ל שהתקשה להגיב לפרובוקציה החדשה של בצלם. בסוף היום קבלנו תגובה לקונית שמגנה על תפקוד הלוחמים. הפוסט שהעלה היום דובר צה"ל וראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז זה סממן ראשון אבל רחוק מלהיות מספק. צה"ל חייב להסיר את הכפפות: לצאת למלחמה נגד הארגון שקם להכפיש את פעילות הלוחמים, לצאת למלחמה על שמם הטוב של כוחותינו.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

משלחת הסיוע של צה"ל במקסיקו. צילום: דובר צה"ל

אותרה גופת היהודי הנעדר במקסיקו

צוות הסיוע של זק"א במקסיקו איתר את גופתו של חיים אשכנזי ז"ל בין ההריסות של בניין המשרדים בו שהה בזמן רעידת האדמה. הנעדר היהודי השני נמצא בריא ושלם