5:47 28/05/2017
מבזקים

דיווח במצרים: 24 הרוגים ו-16 פצועים במתקפת ירי על אוטובוס שהסיע נוצרים קופטיים מדרום לקהיר

פיגוע ירי לעבר כוח צה"ל סמוך לרמאללה. אין נפגעים, החוליה שביצעה את הירי נמלטה

דף הבית > אקטואליה וחדשות > צה"ל צריך להסיר את הכפפות מול "בצלם" | פרשנות

צה"ל צריך להסיר את הכפפות מול "בצלם" | פרשנות

הפוסט שהעלה היום דובר צה"ל נגד "בצלם" הוא צעד בכיוון הנכון, אך רחוק מלהיות מספק. על צה"ל להיאבק בארגון השמאל הקיצוני שמסכן את חיילנו

בצה"ל שוברים את הראש כבר תקופה ארוכה איך אפשר להגן על קציני ולוחמי צה"ל שנשלחים למשימות מורכבות ובליבן אתגר ההתמודדות עם צלמי ארגון השמאל הקיצוני "בצלם".

מי מממן את המצלמה? צילום: אתר בצלם
מחלקים מצלמות. צילום: אתר בצלם

מאחר ובתי המשפט לא יסכימו לאסור לחלוטין פרסום של פרטי לוחמים בשטח, ואין גם שום כוונה גם לחוקק חוק כזה, הדרך היחידה של צה"ל להתעלם מהפרובוקציה היא לא לייצר אותה ולהימנע כמה שיותר מחיכוך עם הצלמים. פעם לוחם היה יוצא למשימה ומקבל תדרוך של מהות המשימה לצד הוראות פתיחה באש וסקירה על האיומים בגזרה. לתדרוך בשנים האחרונות הצטרף סעיף בצלם.

"תזהרו ממצלמות ואל תפלו בפח הפרובוקציה" מזהירים המפקדים את הלוחמים רגע לפני שניתן האישור לצאת לדרך. העובדה כי מדובר באירועים שמתרחשים באזורים שלא ניתן לסגור את תנועת הפלסטינים חמושי המצלמות של ארגון בצלם, כל שניתן לעשות הוא ללמד את הלוחמים לפעול על פי הפקודות, בשום שכל, לנשום עמוק ולא להיגרר למה שה"צלמים" מבקשים לגרור.

היחידים שיכולים למנוע פרסום של פרטי חיילים במהלך פעולה מבצעית הם בתי המשפט והצנזורה הצבאית. אף אחד לא ירוץ לבית משפט לבקש איסור פרסום עשרות פעמים ביום לפני פעילויות מבצעיות והצנזורה לא תתערב אלא אם כן אותו לוחם יחסל מחבל ושמו לא יותר לפרסום.

לא בכדי ספג צה"ל ביקורת קשה כשחשף חיילים מול המצלמות כדי לשווק סיכול טרור באירועים בהם חוסל מחבל, אולם לאחרונה הדבר נפסק. הלוחמים צריכים להבין שארגון בצלם קם במטרה אחת להעמיד את המשימות שלהם במבחן התמונה, בלתת פרשנות אחרת למציאות ולהביא מקרים שבהם החיכוך בין לוחמים לפלסטינים יגמר בסרטון שיכה גלים, יעורר פרובוקציות ויתחבר לאסופת סרטים שמוצגים בימים אלא בסינמטק בתל אביב תחת הכותרת אומנות דוקומנטרית.

אתמול ניהלנו כאן בערוץ 20 שיח ארוך מול דובר צה"ל שהתקשה להגיב לפרובוקציה החדשה של בצלם. בסוף היום קבלנו תגובה לקונית שמגנה על תפקוד הלוחמים. הפוסט שהעלה היום דובר צה"ל וראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז זה סממן ראשון אבל רחוק מלהיות מספק. צה"ל חייב להסיר את הכפפות: לצאת למלחמה נגד הארגון שקם להכפיש את פעילות הלוחמים, לצאת למלחמה על שמם הטוב של כוחותינו.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון

אולי יעניין אותך גם

שר החוץ הנורווגי בורגה ברנדה. צילום: רויטרס

נורווגיה דרשה מהפלסטינים להחזיר כספי סיוע

שר החוץ הנורווגי גינה את הפלסטינים על שימוש בכספי סיוע נורווגים להקמת מרכז נשים ע"ש מחבלת ודרש להשיב את הכספים: "האדרת התקפות טרור היא לחלוטין לא מקובלת"

6 תגובות

 1. יש להניח שהמושכים בחוטים נהנים מזה שחיילי צהל חשופים לפרובוקציות של בצלם . אחרת אי אפשר להבין מה שכל ילד מבין שכל אויב משמידים בין ממחוץ ובין מבית.

 2. לא מבין איך בצלם עושה מה שהוא רוצה .לדעתי יש לחוקק חוק ולא לעשות חשבון לעולם על איסור לצלם חיילים .חיילים הם לא הפקר .

 3. להתחיל לתבוע דיבה

  • nuritb20@gmail.com

   מירב
   בצלם משמשים כגיס חמישי הם לא מסקרים חדשות . הם יוצרים חדשות הם שולחים ילדים קטנים להתעמת מול צהל. הם לא אמורים להיות ארגון זכויות?. י
   לדים צרכים להיות ילדים ולא להשתתף במשחק הפוליטי.
   זו הפרה בוטה של זכויות . איפה יצחק קדמן ? חסר לי קולן של הפמיניסטיות התרשלתן בתפקידכן. ילדים אמורים לשחק ולהיות ילדים ולא לרדוף אחר חיילים.מישהו צריך להפסיק את הפארסה הזו.

 4. הגיע הזמן לפרק לבוגדים האלה את הצורה ושל העמלקים שעובדים אתם קודם להכריז עליהם ארגון טרור להשליח אותם לכלא שלא יראו אור יום להתיחס אליהם בשטח כאל מחבלים לכל דברk

 5. גאה בחיילי צה"ל !

  אם את האירגון השקרי הזה היו מוציאים אל מחוץ לחוק מחמת רשלנות ופגיעה בחיילי צה"ל ויוצרים ' שטח צבאי סגור ' באיזורי הפעילות – כל מה שקשור למיקום על חיילים ששומרים עלינו – הוא מחמת שטח צבאי סגור ולא עונים לחקירת ולשקרים נבזיים ומסיתים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.