20:22 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > עוד חוזר הניגון: הקבוצה קורסת והשחקנים מטנפים

עוד חוזר הניגון: הקבוצה קורסת והשחקנים מטנפים

מכבי ת"א בשפל, ארבלדזה בדרך החוצה וזה בדיוק הזמן לעדת הטורפים לחוג מעל הפגר. "גורמים רשמיים" ושחקנים בקבוצה מתדרכים נגד המועדון בעוד מפגן אופייני לכדורגל הישראלי. הגועל, קווים לדמותו.

ערן זהבי כבר לא במכבי תל אביב, אבל הארטילריה שהתקשורת משגרת לעבר מאמן הקבוצה שוטה ארבלדזה, במיוחד אחרי ההפסד אתמול להפועל קרית שמונה שהביא להדחת הקבוצה מגביע הטוטו, הזכירה לי את נאום העכברים שיצאו מהחורים של קפטן מכבי תל אביב לשעבר.

שוטה ארבלזה
שוטה ארבלזה

גורמים רשמיים מצוטטים בעילום שם וטוענים שהמאמן הגיאורגי בדרך הביתה. אחרים טוענים כי ישנה אפשרות שארבלדזה יתפטר עוד לפני הטלפון ממיטש גולדהאר או ג׳ורדי קרויף, ויש כמובן ציטוטים של שחקנים נגד המאמן. הקבוצה חייבת זעזוע כדי לחזור להיות מכבי תל אביב, השחקנים חסרי ביטחון, מרוסקים מהמצב ואין מנוס מהחלפת המאמן. הכל כמובן בעילום שם. פעם אלה גורמים רשמיים, פעם אלה שחקנים. פעם אלה העיתונאים עצמם. האם השחקנים שדורשים זעזוע הם שחקני הרכב? האם אלה שמרגישים מרוסקים הם שחקני ספסל או בכלל כאלה שארבלדזה לא נותן להם דקות משחק?

את דעתי על השחקנים הישראלים מעולם לא הסתרתי. הם מעולם לא סבלו מעודף לויאליות למאמן. לפני כמה שנים פוטר מאמן ישראלי בקבוצת בני יהודה. המאמן שפוטר הגיע להיפרד מהשחקנים שלו. אחרי כמה דקות בהן דיבר עם השחקנים כולם היו עם הראש למטה במבט עצוב. כולם שתקו. התחושה של מי שהביט מהצד על השחקנים סיפר שהם היו בהלם ולקחו את הפיטורים מאוד קשה. המאמן עבר שחקן שחקן חיבק אותו אמר לו כמה מילים אישיות ועזב את חדר ההלבשה. ״השחקנים נפרדו ממני בדמעות, היה בינינו חיבור מצוין, הם בהלם מההחלטה לפטר אותי. כואב לי עליהם ועל הקבוצה״, אמר לי. אני חייכתי ואמרתי לו: ״אתה חי בסרט, בוא נדבר מחר״.

הוא לא המתין, הוא צלצל אליי כבר בערב. ״אני בהלם. שנים אני עם השחקנים האלה ואתה קלעת בול. מסתבר באמת שחייתי בסרט״. ועל מה ההלם? מיד אחרי אותה אסיפת פרידה מהמאמן נערך אימון עם המאמן החדש. ומה היו הציטוטים באתרי האינטרנט בסיום האימון הראשון? סופרלטיבים למאמן החדש על רמת האימון, על הסגנון החדש שהביא. הציטוטים שחזרו על עצמם בכל המקומות היו זהים: ״האימונים ברמה גבוהה״, ״ליגה אחרת של אימונים״, ״האימונים הכי טובים שעברנו״, ״יש אווירה חדשה בקבוצה״.

הדמעות של השחקנים ממפגש הפרידה מהמאמן שפוטר טרם התייבשו, המאמן החדש העביר שיחה בת 10 דקות ואימון של כשעה ורבע וים של סופרלטיבים על עולם חדש ומדהים נחתו על ראשו. זהו עולמם של הכדורגלנים הישראלים, הם חיים את הרגע, אפילו לא את ההווה. אין להם סנטימנטים וכבוד למאמן, לויאליות, או נאמנות אם תרצו זה משהו זר להם. לקיחת אחריות? הם לא שמעו על המושג הזה.

נכון, אם מכבי תל אביב תפטר את שוטה ארבלדזה זו לא תהיה המצאה של גולדהאר. בכל העולם מפטרים מאמנים כאשר הקבוצה לא מצליחה. אבל בעולם הנורמלי שחקנים מתנהגים אחרת. יש שחקנים באירופה שמתנהגים בדיוק כמו השחקן הישראלי אבל הם בודדים. הרוב יודע לכבד את המאמן ובטח לא ללכלך עליו בתקשורת בעילום שם. באירופה יש שחקנים שמדברים בקולם נגד המאמן. אצלנו כולם נחמדים למאמן, כולם מתחנפים אליו ומנסים למצוא חן בעיניו. הם מזהים את הטרף כמו חיה בג'ונגל. הם יודעים בדיוק מתי מעמדו נחלש אצל הבוס, ואז הם משתנים, בדיוק כמו הזיקית שמחליפה צבעים. הם מתרחקים מהמאמן, הם מלכלכים עליו ומוציאים לתקשורת חומרים כדי לזרז את ההחלטה אצל הבוס ולגרום לו להרים טלפון ולהודיע על הפיטורים. השחקנים הישראלים אוהבים מסיבות עיתונאים בהם מוצג המאמן החדש. בקרב התקשורת יש כאלה שחיים בשביל הרגעים האלה, כשהם יושבים במועדון ולפתע נכנס הבוס עם המאמן החדש. הם מתלהבים בעיקר מהרגע שבו ניתן האות לשלב השאלות. כולם מכבדים את המעמד ומפרגנים עד שמגיעה המעידה. אז כולם נוטשים את המאמן ומתחילים להפעיל את מכונת הירייה. זה לא משנה מי המאמן, מי השחקנים ומי הקבוצה. זה קרה אצל כולם ומתרחש ממש בימים אלו במועדון הכדורגל הכי גדול בארץ, מכבי תל אביב.

מיטש גולדהר. צילום: האתר הרשמי, מכבי ת"א
מיטש גולדהר. צילום: האתר הרשמי, מכבי ת"א

הדרך מקרית שמונה לתל אביב ארוכה. יש מספיק זמן לכולם לדבר עם כולם. הגורמים הרשמיים אמרו בעילום שם בדרך חזרה לכיוון המרכז כי מיטש גולדהאר וג'ורדי קרויף יחליטו ביממה הקרובה האם לפטר את שוטה ארבלדזה. בדרך מקרית שמונה לתל אביב הספיקו כמה עיתונאים להשמיע לגורמים הרשמיים את דעתם על המאמן הגיאורגי. חלקם דיברו בשם כמה שחקנים, היו גורמים שדיברו על כך שאם ארבלדזה לא יפוטר מכבי תל אביב עשויה לא רק לאבד את האליפות אלא גם לסיים את העונה במקום השלישי אחרי מכבי חיפה, ואם צריך משהו כדי להדליק את אנשי מכבי תל אביב, זו האפשרות שמכבי חיפה תסיים את העונה לפניהם בטבלה. לבסוף, אנשי מכבי התנחמו בהדחה של מכבי חיפה, למרות שהפועל באר שבע היתה זו שעלתה לחצי הגמר.

בסיום המשחק נשמע שוטה ארבלדזה שבור, אבל גם ברגעים הקשים מאמן מכבי תל אביב היה אמיתי. "קשה לי להסביר שוב מה קרה. פתאום משהו נעלם. זה נראה שאין לנו מזל, אין רצון, כאילו הכול עובד נגדנו. אבל אסור לוותר. לפעמים צריך להילחם יותר, לרצות יותר וזה נראה כאילו אנחנו מוותרים מהר מדי. אני תמיד נלחם עד הסוף. ציפיתי לגישה אחרת לגמרי, זה הכול עניין של גישה", סיכם מאמן מכבי, נכון לעכשיו לפחות.

יש לשוטה אחריות על היכולת של מכבי תל אביב העונה, יש לו אשמה במצב שבו הקבוצה שלו נמצאת אבל הוא לא לבד. יש שחקנים שקרויף הביא למכבי וכאלה שעליהם ויתר בקיץ. את הקבוצה הזו לא בנה ארבלדזה לבד. הוא קיבל הרבה דברים מוגמרים גם בגלל העובדה שהוא הגיע מאוחר לקבוצה. לקרויף יש אחריות על המצב של מכבי תל אביב לא פחות מארבלדזה.  חוץ משניהם יש לשחקנים, חלקם לפחות, אחריות על המצב. באחת מעונות השפל של מכבי חיפה בה היה סגל עמוס בכוכבים, התקשר שלמה שרף לבעלים יעקב שחר ואמר לו: ״אני עם הקבוצה הזו לוקח אליפות בטלפון. אני בכלל לא מגיע לאימונים ואני זוכה באליפות בהליכה״. חומר השחקנים במכבי תל אביב שווה הרבה יותר. הבעיה במכבי תל אביב היא לא ארבלדזה.

מכבי תל אביב זכתה באליפויות עם מאמנים פחות מוכשרים ופחות מנוסים, אבל רעבים. היה לה חדר הלבשה חזק ומלוכד וגם לא היו לה יריבות רציניות. הגדולות היו חלקן בשלבי התרסקות כלכלית, אחרות בהתרסקות מקצועית והפועל באר שבע היתה בשלבי למידה ובנייה. בפעם הראשונה שמכבי תל אביב התמודדה מול הקבוצה שנבנתה בדיוק כמוה היא קרסה. זה התחיל בעונה שעברה ונמשך העונה. גם פיטר בוס נחשב למאמן טוב. על ערן זהבי אין בכלל מחלוקת שהוא שחקן גדול עם מספרים מדהימים. גם עם זהבי מכבי איבדה את כל התארים.

גם איתו מכבי איבדה תארים. ערן זהבי.
גם איתו מכבי איבדה תארים. ערן זהבי.

כבר בעונה שעברה גולדהאר, קרויף ושאר מקבלי ההחלטות במכבי תל אביב העדיפו לחשוב שההצלחה של הפועל באר שבע היא מקרית ואיבוד האליפות הוא חד פעמית. היו בכלל כאלה שטענו שהמזל היה עם באר שבע. התקציב של מכבי תל אביב העונה הוא כמעט פי שניים מזה של באר שבע. בשנתיים האחרונות האמינו בתל אביב שאפשר לפתור את כל הבעיות באמצעות הכסף הגדול. הם טעו בבניית הקבוצה, הם טעו בבחירת סגל השחקנים והם טעו בחוסר היכולת שלהם להשליט סדר ומשמעת בקרית שלום כפי שהיה עד העונה שעברה.

עכשיו גולדהאר צריך להתעורר משנתו בקנדה ולהחליט מה עושים. הכי קל זה לפטר מאמן. כסף לפיצויים ולמאמן חדש יש בשפע. גולדהאר לא מתלהב ממאמן ישראלי והמשמעות היא מאמן זר. עד שמאמן זר ילמד את הקבוצה יגיע חודש ינואר, אולי פברואר. המאמן החדש יעשה מה שארבלדזה יעשה: יחליף שחקנים. הדבר הטוב ביותר עבור מכבי הוא להמתין לחלון העברות המתקרב ולתת לארבלדזה לבצע שינויים מתבקשים בסגל כדי להציל את העונה. במצב הנוכחי של מכבי ובסגל הקיים, אף מאמן לא ייקח מבאר שבע אליפות שנייה ברציפות. גולדהאר צריך להאמין במאמן, לפתוח את הארנק בחודש הבא ולהביא שחקנים רעבים וטובים יותר. זה לא יבטיח אליפות, אבל זה בהחלט יבטיח רענון משמעותי והכנה טובה מאוד לעונה הבאה.

מכבי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
מכבי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

ומילה לסיום. את שער הניצחון של קרית שמונה נגד מכבי תל אביב כבש אחמד עאבד. כן, אותו שחקן שאיזי שירצקי רצה שיעלה בהרכב במשחק הליגה נגד מכבי תל אביב לפני שבועיים. אין לי ספק שבן זקן בתוכו מצטער על התנהלותו והיה רוצה להחזיר את הכדור לאחור.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מי תחגוג הערב?

יריבות גדולה ומפגש אקסים: מכבי ת"א נגד מכבי חיפה

שתי היריבות הגדולות של הכדורגל הישראלי יפגשו הערב (21:00, נתניה) למשחק שיקבע איך תראה המשך העונה שלהן. אזולאי, אלברמן ובן הרוש יפתחו בירוק, עטר בתמונת ההרכב הצהוב