מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > סרטון הדרכה לחיילים: לא לירות על מחבלות

סרטון הדרכה לחיילים: לא לירות על מחבלות

חשיפת "מקור ראשון": העלייה הדרמטית בפיגועי דקירה של מחבלות, גרמה לצה"ל להוציא הנחיות חדשות המגבילות את הירי במחבלות

צה"ל הוציא סרטון הדרכה רשמי בו מנחה את החיילים של לירות לעבר מחבלות המגיעות לדקור ולבצע פיגועים משום שהן 'לא מהוות את אותו איום' עבור החיילים. הסרטון הופץ בשבועיים האחרונים בין המפקדים והחיילים והוא מציג רשימת סייגים ותקנות חדשות לפעולה לפני ירי כאשר מדובר במחבלת, כך פורסם בעיתון "מקור ראשון".

דיון הפטריוטים בנושא ההנחה למחבלות

מספר המחבלות היוצאות לבצע פיגועים עלה בצורה דרמטית מאז פיגועי העבר ובסרטון הצה"לי החדש מתייחסים לכך: "על אף שהאיום אותו הן מהוות לכוח בשטח נמוך בהרבה ממחבל זכר, המשכנו לפעול עפ"י אותם נהלים".

עדיף קרב מגע ולא ירי

עוד נאמר בסרטון "תוצאותיהן החד־משמעיות של נטרול המפגעות הן מוטיבציות נקמה גוברות בקרב הציבור הפלסטיני. לאור כך חשוב להדגיש שנטרול המפגעת על ידי איתור מקדים, אקט קרב מגע ואם נדרש נוהל מעצר חשוד, יהיה בעדיפות על פני נטרול מיידי בירי.  נטרול מפגעת ללא הריגה יצמצם בגזרתנו את איתור המפגעים הפוטנציאליים שמתגייסים לאחר מות מפגעת במגע עם כוחותינו".

לא לירות במחבלות. ארכיון. פלאש 90
לא לירות במחבלות. ארכיון. פלאש 90

הסרטון מסתיים בהוראה שעל אף כל האמור, אין ליטול סיכון מיותר וכי מותר לירות לעבר מחבלים. בפועל ההוראה הניתנת בסרטון מכניסה את החיילים למצב שאינו חד משמעי לגבי מידת האיום ועלול לגרום לחיילים לבלבול מיותר ולפגיעה בתפקוד החייל בשטח.

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות כמה פיגועים שביצעו פלסטיניות בשנה החולפת, התקיים באוגדת איו"ש ניתוח מבצעי של מאפייני האיום. בבחינה, שמטרתה להתמודד עם האיום באופן יעיל ומקצועי ולמנוע התפתחות של מעגלי השראה נוספים, הופקו לקחים ומהם הנחיות המיועדות לכוחות בשטח. הסרטון מוצג לחיילים המקיימים תעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון, במטרה להבהיר את המצופה מהם במקרים כאלה. בכל אופן אין כל שינוי בהוראות הפתיחה באש, ובמקרים של סכנת חיים החיילים מונחים לירות להסרת האיום".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

אולי יעניין אותך גם

סבא קאוור

"אתה יהודי. אם תינצל, תעשה משהו טוב עבור העם שלך"

את המילים שכתבה לו אמו רגע לפני שנשאר לבד בגטו, מיכאל הקטן מעולם לא שכח. כששרד את השואה ועלה לארץ, זכה גם להגשים אותם. כתבתנו מרב לרנר על סיפורו של סבא שלה, מיכאל אוריך

תגובה אחת

  1. מדינה בהפרעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.