1:41 29/06/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אחרי האישורים לפלסטינים: מרכז תעשייתי חדש בהתיישבות

אחרי האישורים לפלסטינים: מרכז תעשייתי חדש בהתיישבות

בשבוע שעבר אושר לשנות את ייעוד הקרקע מאזור חקלאי לאזור תעשייה מסחר ותחבורה. גודל המתחם כ-300 דונם והוא צפוי לשרת ישראלים ופלסטינים

תכנית להקמת אזור תעשייה גדול בהתיישבות אושרה לפני מספר שבועות במנהל האזרחי, כך נחשף הבוקר בעיתון "הארץ".

גודל המתחם שנמצא סמוך למחסום מכבים על כביש 443 שאושר על ידי ועדת המשנה להתיישבות במועצת התכנון העליונה, הוא יותר מ–310 דונם, שנמצאים על שטחי אדמות מדינה בשטחי סי. קדמה לאישור התכנית עבודה ביורוקרטית לאורך שנים רבות וכעת היא קיבלה אישור סופי ופורסמה למתן תוקף.

בקרוב יחלו העבודות? בנייה בהתיישבות. צילום: פלאש 90
בקרוב יחלו העבודות? בנייה בהתיישבות. צילום: פלאש 90

את האישור לבנייה בשטח נתן צוות קו כחול של המינהל האזרחי שאחראי על סימון אדמות מדינה ביהודה ושומרון. במהלך הדיון הודגש כי התכנית מנצלת את כל אדמות המדינה האפשריות באזור, שכן "שאר שטח המתחם המאושר, קשה לתכנון בגלל פיצולו ובגלל שיש סביבו הרבה אתרים ארכיאולוגיים". המרכז התעשייתי ואזור התעסוקה יוקם על שטח מצפון לכביש 443, במרחק של כמה עשרות מטרים ממנו, מצדה המזרחי של גדר ההפרדה.

מפרוטוקול הדיון עולה כי השטח "מבודד יחסית מיישובים בסביבה", כלומר — מנותק מיישובים קיימים. היישובים הקרובים אליו הם מכבים וכפר רות שנמצאים כקילומטר מערבית ממנו. במקור הייתה אמורה להיות התכנית גדולה אף יותר, אך היא קוצצה בדיונים שקדמו לאישור.

על מנת לאשר את התכנית הוסב ייעוד הקרקע מאזור חקלאי לאזור תעשייה, מסחר ותחבורה. הוא יאפשר להקים בשטח גם מוסדות ציבור, מסחר ותעסוקה, חניון, דרכים ושטח ציבורי פתוח. האזור יכונה "פארק תעשיות מכבים". יצוין כי מלבד אזור זה המנהל האזרחי מקדם, במקביל, הקמת שני מרכזי מסחר, תעשייה ותעסוקה בדרום הר חברון — האחד באזור תרקומייא והאחר באזור טנא עומרים. שתי תכניות אלו מצויות בשלבי תכנון ראשוניים, אך בעבר בוצע באזור מיפוי של שטחים על ידי צוות קו כחול — שיוכלו לשמש לצורך הקמת המרכזים.

התגובות לאישור לא איחרו להגיע. איש השמאל הקיצוני דרור אטקס, מארגון "כרם נבות", תקף את העובדה שניתן אישור לתכנית וטען כי "מרכזי התעשייה מוקמים באופן אסטרטגי, כדי להגביר את הנוכחות הישראלית בשטחי סי. כך מדינת ישראל ממשיכה לשכלל את המעקפים שהיא המציאה, שנועדו להשתלט על אדמות הגדה", כלשונו. מנגד, במועצת יש"ע בירכו על האישור. לדברי יגאל דילמוני סמנכ"ל המועצה "מדובר במהלך חשוב  שמראה כי מדינת ישראל ממשיכה לקחת אחריות על אזור יהודה ושומרון ויחד עם מועצה אזורית בנימין היא מפתחת תשתיות כלכליות ומוקדי תעסוקה לרווחת כל תושבי האזור, כולל לערבים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

אולי יעניין אותך גם

תפילת הרפורמים בכותל בתחילת החודש. צילום: דני שבתאי 0303

"הם לא כאן, מה אכפת להם מאיפה הכניסה לרחבה?"

בכירים מהתנועה הרפורמית הגיעו לישראל כדי למחות על הקפאת מתווה הכותל, מה חושבים עליהם הפטריוטים? צפו