8:18 24/06/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > כך מתפרנסים "פעילים חברתיים"

כך מתפרנסים "פעילים חברתיים"

ב-2013 החליטו מספר פעילי שמאל להקים מכון שינסה לפצח את גנזך המדינה. הארגון לא רשם שום השיג אך העיקר שהכסף ממשיך לזורם

ב-2013 הוקם ארגון "ארכיוני הכיבוש", מכון מחקר שאוסף ומנגיש "מידע הנוגע לסכסוך הישראלי-פלשתיני". לפני כשנתיים שינה מכון המחקר את שמו ל"עקבות", אך לא את מטרותיו.

על אף שרבים מהמייסדים, חברי הוועד והמנכ"ל הנוכחי עברו בעבר או עובדים כיום בארגוני שמאל רדיקלי מוכרים, דווקא הארגון הזה לא זכה לפרסום עד כה. המכון הוקם על ידי פעילים משני ארגונים – יש דין ורופאים לזכויות אדם, שניהם פעילים בתנועת הדה-לגיטימציה.

ספרד. צילום: פלאש 90
ספרד. צילום: פלאש 90

ברשימת החברים במכון ניתן למצוא את עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של 'יש דין', ליאור יבנה, לשעבר מנכ"ל 'יש דין' וכיום מנכ"ל 'עקבות'. רן גולדשטיין, הדס זיו וענת ליטוין מ'רופאים לזכויות אדם ישראל'. תמר פלדמן ורוני פלי מהאגודה לזכויות האזרח. על אף שמטרותיו הן להפיץ מחקרים בנושאים הנוגעים "לתפיסה הלוחמתית ו/או אופני השליטה של ישראל בשטחים שנכבשו על ידה", עד כה לא זכה אף מחקר מטעם הארגון לתהודה של ממש.

בדו"חות הכספיים של העמותה מ-2014, נמצאים ברשימת מקבלי השכר של העמותה שניים בלבד: ספרד וזיו, שניהם כאמור פעילים ב"יש דין".

בסוף שנת 2014 דיווח "עקבות" על תרומות בסך 459,074 ש"ח, מתוכם נוצלו רק 40,776 ש"ח. מה עשו בשאר 418,298 ש"ח? לא ברור, אבל עבור שתי התורמות המרכזיות, לכל שקל יש ייעוד. שווייץ (621,566 ש”ח לשנים 2016-2014), קיוותה להשיג גישה לארכיונים (של מדינת ישראל). נורבגיה (264,755 ש”ח בשנת 2014) לעומת זאת הסתפקה רק בהקמת ארגון זכויות אדם.

עד כה ההישגים של מכון המחקר דלים למדי. למעט דו"ח אשר קורא לגופים הממשלתיים האמונים על ארכיון המדינה לשחרר את החסמים ולפתוח את הארכיון לציבור הרחב ומספר שולחנות עגולים, נראה כי בעמותה יושבים על תקציבי ענק, ללא פעילות של ממש.

ממכון המחקר 'עקבות'  נמסר בתגובה כי "הידיעה רצופה שגיאות שנובעות מעבודתו הרשלנית של הכותב." אך בחרו שלא לפרט.

מערכת האתר

מערכת האתר

אולי יעניין אותך גם

שר החינוך נפתלי בנט ושר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש90

בנט נגד ליברמן: "אף צאצא של פליט לא חוצה את הירדן"

יו"ר הבית היהודי תוקף את שר הביטחון שקרא לאפשר לפליטים פלסטינים מלבנון וסוריה להיקלט ביהודה ושומרון."זו שגיאה חמורה, ולא נאפשר זאת"