2:54 29/04/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > זעזוע בבריטניה: האם הברקזיט יבוטל?

זעזוע בבריטניה: האם הברקזיט יבוטל?

בית משפט בבריטניה פסק שראש הממשלה תרזה מיי לא יכולה להתחיל את הפרישה מהאיחוד האירופי עד לקבלת אישור הפרלמנט. מיי צפויה לערער על הפסיקה

דרמה בבריטניה: בית המשפט  קיבל היום החלטה בעתירה בעניין הברקזיט שעשויה להתברר כדרמטית ולסכל את המהלך של יציאה מהאיחוד – ההחלטה קבעה כי ראשת הממשלה תרזה מיי לא יכולה להפעיל את סעיף 50 לאמנת ליסבון מבלי לקבל את אישור הפרלמנט.

האיחוד האירופי
בריטניה תתנתק? האיחוד האירופי
הסעיף המדובר הוא סעיף פורמלי המאפשר היפרדות של מדינה מהאיחוד. עם הפעלתו אמורה המדינה שברצונה להתנתק מהאיחוד, לפתוח במגעים עם הנהגתו על הסדרת הפירוד והיחסים שלאחריו, כשהמשא ומתן בין הצדדים יכול להימשך שנתיים לכל היותר.
אלא שעל פי החלטת בית המשפט מהיום, ממשלתה של תרזה מיי נדרשת  לקדם במהירות הצעת חוק שתאפשר לה את הפעלת הסעיף האמור. אף שלמפלגה השמרנית של מיי יש רוב בפרלמנט והסבירות לאישור החוק היא גבוהה, היא אינה מוחלטת. הסיבה לכך היא שבהחלט יתכן שלא כל חברי המפלגה השמרנית יתמכו ביציאה מהאיחוד. במקרה של רוב נגד החוק עשוי להיבלם  תהליך ההיפרדות.

עם זאת, הממשלה צפויה להגיש ערעור על ההחלטה, ובמידה שכך אכן יהיה, הערעור צפוי להישמע בבית המשפט העליון כבר בחודש הבא, בפני מושב נרחב במיוחד של 11 שופטים.

את העתירה הגישו על ידי אשת העסקים ג'ינה מילר (Gina Miller) והסופר דאיר בוס סנטוס (Deir dos Santos), שטענו כי ראשת הממשלה מחויבת לקבל את אישור הפרלמנט, וסירובה לעשות זאת מנוגד לחוק. בתגובתה של מיי לאותה עתירה נכתב כי אין צורך באישור הפרלמנט שכן ההכרעה כבר התקבלה על ידי הציבור הבריטי במשאל העם. אולם כאמור, השופטים דחו את טיעוניה של מיי והיא תקבל הזדמנות נוספת לשכנע את שופטי בית המשפט העליון.

כזכור, לפני כחמישה חודשים התרחשה דרמה גדולה בעת שתומכי עזיבת האיחוד האירופאי זכו ברוב במשאל העם.  בעד עזיבה הצביעו 52% מהאזרחים שהשתתפו במשאל ובעד הישארות הצביעו 48%. עם קבלת התוצאות הודיע ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון על התפטרותו ואת מקומו תפסה מיי.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

אולי יעניין אותך גם

423

התפרעויות אלימות של פלסטינים במספר מוקדים

הפגנות אלימות ועימותים בין פלסטינים לכוחותינו התרחשו היום במספר זירות, לאחר הכרזת "יום זעם" כאות הזדהות עם המחבלים שובתי הרעב בכלא הישראלי

תגובה אחת

  1. הברקזיט הוחלט במשאל עם – זה הכי דמוקרטי שיש

    בית המשפט הבריטי מנסה להשליט דיקטטורה בסגנון בג"ץ
    אבל אצל הבריטים – דמוקרטיה איננה מנטרה סמולנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.