23:36 22/06/2017
מבזקים

דיווח ערבי על ירי טיל מאוניית קרב רוסית לעבר מטרה בעומק שטח סוריה

בתוך חצי שעה: רוכב אופנוע הרוג ואחר פצוע קשה בשתי תאונות שונות

דף הבית > אקטואליה וחדשות > הצעת חוק בארה"ב: חברות שיחרימו את ישראל ייענשו

הצעת חוק בארה"ב: חברות שיחרימו את ישראל ייענשו

ההצעה החדשה כוללת גם איסור על החרמת ההתיישבות ביהודה ושומרון. על הצעת החוק חתומים הן רפובליקאים והן דמוקרטים, והוא צפוי לזכות ברוב

הקונגרס האמריקאי צפוי לאשר בקרוב חוק שמטיל עונשים פליליים וקנסות על חברות מסחריות שיחרימו את ההתיישבות ביהודה ושומרון, כך פורסם היום באתר NRG.

ישים סוף לחרמות? פעילי ה -BDS.
ישים סוף לחרמות? פעילי ה -BDS.

מדובר בחוק שמהווה תיקון והרחבה של חוק מ-1970 שנועד להיאבק בחרם הערבי על ישראל. רק שהפעם הוא צפוי לכלול גם איסור על החמרת ההתיישבות ביהודה ושומרון.
על מנת שהחוק ייכנס לתוקף, על החוק לזכות באישור של שני בתי הקונגרס – הסנאט ובית הנבחרים – ולאחר מכן לקבל את חתימת הנשיא. מאחר שמדובר בחוק דו-מפלגתי, שעליו חתומים הן רפובליקאים והן דמוקרטים, הוא לא צפוי להיתקל בבעיות ואמור לעבור ברוב גדול.

יחד עם זאת יתכן שהחוק יתקל באתגר חוקתי בבית המשפט, שכן הוא עלול להתנגד עם התיקון הראשון לחוקה האמריקנית, היות והחוק מבקש להטיל אחריות פלילית על צעדים פוליטיים, שלדברי המתנגדים לחוק – מטרתם לדחוף את ישראל למו"מ עם הפלסטינים ולא להזיק לישראל. יתרה מכך, דווקא ארגוני שמאל יתרה מכך, גם קבוצות יהודיות ליברליות כמו שדולת j-street בארה"ב, ארגון קול יהודי לשלום, וארגוני שמאל קיצוני בישראל, תומכים בחרם על ישראל מאותה סיבה בדיוק.

כזכור, בעקבות פעילות ה BDS לפני שנה העביר הקונגרס תיקון החקיקה נוסף לפיו ארצות הברית לא תקיים הסכמי סחר עם מי שיחרים את ישראל. זו בעצם מעין איום בחרם נגדי אמריקני נגד מדינות, מוסדות או"ם וחברות פרטיות אם אלה יפעלו להחרמת מוצרים ישראליים או גופי תרבות או חרם אקדמי נגד מוסדות ישראליים. עם זאת, אז לא דובר על מוסדות ביהודה ושומרון.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

אולי יעניין אותך גם

היום הזה-טור

במשבר הדסה – אין סיכוי לגבש דעה עובדתית

בסיפורים דוגמת המשבר בהדסה, אין מראש סיכוי לגבש דעה עם בסיס עובדתי - לקחת עובדות ולהניח אותן בפניו של הילד חולה הסרטן? לא ממש אפשרי, אפילו כמעט לא אנושי