1:28 01/05/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "הוא הרגיש סכנת חיים וירה באוויר"

"הוא הרגיש סכנת חיים וירה באוויר"

חבריו לגדוד של לוחם הנח"ל החרדי שנשלח לכלא, בטוחים כי נעשה לו עוול: "קלע דוד זה רוגטקה. זה מסכן חיים". בשיחה עם ערוץ 20 מביע מג"ד נצח יהודה לשעבר חשש מהשלכות האירוע

חבריו לגדוד של לוחם הנח"ל החרדי שירה באוויר במהלך הפרת סדר ונשלח לכלא, בטוחים כי נעשה לו עוול. "אנחנו יודעים שזרקו עליו אבנים והחייל ירה באוויר מתוך הגנה עצמית בלבד. הוא הרגיש סכנת חיים וירה באוויר", אמרו לוחמים בגדוד "נצח יהודה" בשיחה עם ערוץ 20.

מתוך 'הפטריוטים' (ג')

הידיעה על החייל שנדון לעשרה ימי מחבוש לאחר שירה באוויר על מנת להבריח מיידי אבנים, נפוצה במהירות בבסיס. "זה היה נטו הגנה עצמית. זה לא מופרך, זאת האמת", סיפר אחד הלוחמים בגדוד.

לדברי הלוחם, "זאת סכנת חיים כשילדים ערבים באים וזורקים עליך אבנים בגודל לבנים של בניין וזה פוגע לך בראש, בי"ח זה המינימום".

"קלע דוד זה רוגטקה. זה מסכן חיים", ציין החייל והוסיף "יש לנו כח שנתקל בזה הוא רדף אחרי הילדים ותפס אותם" .לטענתו האירוע הסתיים ללא צורך בירי.

החייל חש סכנה וירה באוויר. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
החייל חש סכנה וירה באוויר. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

כזכור, אמש נחשף ב'מבט' כי חייל המשרת בגדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר, בה משרת גם אלאור אזריה, נשפט לעשרה ימי מחבוש לאחר שירה באוויר על מנת להרתיע מיידי אבנים. החייל נתקל בהתפרעות של מחבלים בעת ששה עם חבריו ליחידה בפילבוקס בנאבי סלאח.

מפקד המחלקה הורה ללוחם להסתער לעבר המתפרעים ולסיים את האירוע. בשיחה עם פעיל חברתי סיפר הלוחם כי המתפרעים היו "שישה נערים בערך במרחק 300 מטר. והיו עוד שניים עם קלע דוד במרחק של 100 מטר". לדברי הלוחם לא הפרידה גדר בינו לבין המחבלים שיידו אבנים במרחק של שני מטרים ממנו. למזלו הוא לא נפגע מהאבנים.

פורע עם רוגטקה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90
פורע מיידה אבנים ברוגטקה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90

"פחדתי שהאבן הבאה תפגע בראש שלי או בראש של המ"מ. זה להרתיע אותם ולא היה לי איך להרתיע אותם", סיפר הלוחם שהבריח את המיידים באמצעות ירי באוויר.  למרות שהמטרה הושגה ואיש לא נפגע, שפט המג"ד את החייל לעשרה ימי מחבוש.  מפקדי החייל טענו שלא הייתה סכנה והירי היה שלא לצורך, אולם החיילים לא קיבלו את הטענה וכעסו על החלטת המג"ד.

זריקת אבנים היא תחום אפור

"אני לא מכיר הגדרה של ירי באוויר לצורך הרתעה או הפחדה" אמר אל"מ במיל' יונתן ברנסקי, מנכ"ל עמותת נצח יהודה, בשיחה עם ערוץ 20. "אני מכיר מקרים שבהם מישהו רצה ליצור הלם כדי להרוויח זמן וירה באוויר – לא מכיר נוהל מסודר של ירי באוויר שעומד בפני עצמו".

"לגבי האירוע בו אנו עוסקים, אני לא מכיר את האירוע לפרטיו, אבל ממה שאני מבין להערכת המפקדים לא הייתה סכנת חיים. הפרת הסדר הייתה רחוקה כ-300 מטר מהכוח. ממה שידוע לי החייל הסביר שירה 'כי צריך להפחיד אותם'. על רקע זה החייל נשפט ונענש. המסר שאני מבין ששודר על ידי המפקדים הוא שהנשק שניתן לחייל מחייב התייחסות רצינית ומקצועית ולא פעולה מתוך עצבים או רגש. מהיכרות אישית עם מג"ד נצח יהודה, ברור לי שאם היה צורך, הוא היה מגבה את החייל והעובדה שהוא בחר להענישו, מעידה כי החייל לא פעל כמצופה ממנו", אמר ברנסקי.

לדברי ברנסקי, ששימש בעבר כמג"ד נצח יהודה, זריקת אבנים היא בתחום האפור. "יש אבנים שיכולות להרוג אותך. חוויתי לא פעם ולא פעמיים מצבים שזרקו עליי אבנים בעזרת קלע. זה שורק לך ליד האוזן כמו קליע. זה בוודאות יכול לגרום למוות. גם זריקת אבנים על כלי רכב בכביש יכולה לגרום למוות וכבר חווינו אירועים כאלה לצערנו".

גם אבנים מסכנות חיים. צילום: פלאש 90
גם אבנים יכולות להרוג. צילום: פלאש 90

"אסור שנגיע למצב שבו חייל יפחד לירות וכתוצאה מכך, אזרחים או חיילים יאבדו את חייהם או ייפצעו. מצד שני – יש פקודות ונהלים לפתיחה באש ונדרשת אחריות רבה ושיקול דעת. מכיוון שמדובר על לחימה ועל מצבי לחץ, זה לא פשוט כמו שזה נשמע ויש הרבה מצבים אפורים בהם נדרשת החלטה מהירה".

ברנסקי מציין כי ישנם שני סוגים של פתיחה באש. "במקרה של סכנת חיים כשעומד מולך אדם עם אמצעי (כלי נשק סכין אקדח וכו') וכוונה, ברור שבא לפגע – יורים על מנת להרוג.
יש גם נוהל מעצר חשוד שמופעל כנגד חשוד שביצע או מתכוון לבצע פיגוע טרור. במקרה כזה החייל אמור לבצע נוהל הבנוי משלושה שלבים: שלב ראשון לצעוק לחשוד לעצור, בשלב השני אם הוא לא עוצר מבצעים ירי באוויר ובשלב השלישי אם הוא עדיין לא עוצר יורים לו ברגל כדי לעצור אותו".

"ההחלטה על הגדרת המצב ועל הפתיחה באש, תלויה מאוד בסיטואציה ובשאלה האם החייל מרגיש שהוא בסכנת חיים. אז ודאי שהשימוש בנשק הוא לגיטימי ואף הכרחי, בהתאם להוראות הפתיחה באש. לגבי ירי באוויר – מה מועיל ירי באוויר זאת כבר שאלה מקצועית יש הרבה שיגידו שירי באוויר רק משדר חולשה ושזה לא מרתיע אף אחד. אני באופן אישי לא מכיר חייל שהיה בסיטואציה של סכנת חיים ברורה ומיידית וירה ונכנס לכלא", סיפר המנכ"ל.

"נכון שאבנים עם קלע יכולות להגיע גם למרחק של 300 מטר, אבל אם במהלך התחקיר החייל אכן אמר שהוא ירה באוויר כי 'הם צריכים לפחד' אז זה לא כל כך מסתדר עם הגרסה שאומרת 'הרגשתי שאני בסכנת חיים'. חשוב לי לציין שדברי נאמרים על בסיס נסיוני האישי במהלך שנות שירותי בצה"ל, ועל סמך הפרטים שפורסמו בנוגע לאירוע הספציפי הזה. לא ראיתי את התחקיר ואינני מכיר את הפרטים", הבהיר האלוף במיל'.

"אני מאוד חושש שמקרים כאלו יגרמו לחיילים להסס ולא לירות במקום שבו הירי נדרש. מצד שני – אסור לתת מקום ל'אצבע קלה על ההדק'. זהו מתח שמפקדים צריכים להתמודד איתו באופן יומיומי וזו משימה מורכבת. אני מעריך שאם המג"ד החליט כפי שהחליט, כנראה שלא היה מדובר במקרה 'אפור'", סיכם ברנסקי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

אביחי לוי, צילום: באדיבות המשפחה

"הוא אמר לי 'תמיד תחייכי', לא הבנתי למה"

12 שנים חלפו מאז נרצח אביחי לוי, 16, מבית חגי, בפיגוע ירי סמוך לבית חגי. ליאם, אחותו של אביחי, סיפרה לחברו לשכבה על הזכרונות מאז. "היה בינינו קשר מיוחד"

7 תגובות

 1. מגד פחדן צבא צ׳יקמוק

 2. גד דה בולשיט, אבן שווה נשק ולא חסרים מיקרים בהם האבן הרגה או השאירה נכות. החייל וחבריו חייבים להבין את המשמעות של הנהלים החדשים כמוהם כל חיילי החי"ר ונושאי הנשקים בכלל, ראו מקרה שקרה כמדומני היום\אתמול בבקו"ם והסיקו מסקנות, וטוב די הנה אחת קודם.

 3. בימים שהמשפטיזציה בישראל רק הולכת וגוברת, נריך כל חייל עו"ד צמוד לפני כל פעולה כזו או אחרת. לא פלא אם כך, השטרור מרים ראש והערבים תפסו ביטחון לירוק בפרצופו של חייל. היו זמנים שהערבים היו משקשקים מחיילים, היום, הערבים משתיהים על החילים בקשת. יש להם הגנה מלאה מהמאל הישראלי, מבג"ץ ומבתי משפט צבאיים. נוצר מצב, שהחייל לא שווה כלום ומצווה לסכן את חייו למען הכנת חייהם של הערבים הטרוריסטים. פעם היה לנו צבא חזק וחיילים גיבורים, היום את החיילים, הפכו לפחדנים. בושה וחרפה!

 4. מגד סמרטוט .
  הופחים את החיילי צה"ל לחסרי אונים
  ומונעים מהם להגן על עצמם .
  וזה תחת השם " צבא נאור מוסרי " .
  הייתי רוצא ליראות את הבן של המגד ניקלע לאותה סיטואציה .
  מעניין איך הוא היה מגיב .
  כשזה לו נוגע לו אישית מה יכפת לו מצידו שהחייל יכנס לכלא.
  בושה !!

 5. בושה למדינה, בושה לצה"ל, המלצה שלי : ציידו את חיילי צה"ל בקלע דוד שהריי בהיסטוריה זה עבד מצוין.

 6. לאלהתגייסלקרבי!

  ככה זה שמקדמים אפסים להיות מפקדים!! באזרחות הם היו בעיקר כלום והרבה שום דבר! בושה לצה"ל פשוט בושה! המסקנה ברורה לא מתגייסים לקרבי!! ממש לא!!

 7. נכון הוא צודק בקטע שהירי לאוויר מראה שאנחנו חלשים די אם הלירות באוויר הם מגעים כל יום שישי נטו בשביל לשחק איתנו כי אין להם בית ספר הם יודעים שאסור לנו לירות בהם הם כבר לא מפחדים מאיתנו והצבא המעפן הזה נגרר למשחקים של ילדים בני 6 שזורקים עליך אבנים תיהו כבר גברים הגיע הזמן לירות להם בראש לא באוויר אחד כזה שתיים כאלה יותר אין ילדים יהיה מבוגרים וכל מי שיעיף אבן כדור בראש שכבר יתחילו לפחד מאיתנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.