20:00 22/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "בצלם" מאמץ את שיטת ה-BDS

"בצלם" מאמץ את שיטת ה-BDS

בקמפיין חדש קורא ארגון השמאל לפלשתינים להחרים את מערכת אכיפת החוק הצבאית

בהמשך להחלטתו מסוף מאי שלא לשתף פעולה עם צה"ל ולהפסיק להפנות אליו תלונות שהוגשו נגד חיילים בגין פגיעות בפלשתינים, קורא כעת ארגון "בצלם" גם לפלשתינים שלא לשתף פעולה עם מערכת האכיפה הצבאית.

בתחילת השבוע הפיץ הארגון מודעה בעיתונות הפלשתינית שכותרתה ״מערכת אכיפת החוק הצבאית איפור לכיבוש״. המודעה שפונה לקהל הפלשתיני פורסמה בעקבות הדו"ח החדש שהוציא הארגון בסוף החודש שעבר תחת השם: ״עלה התאנה של הכיבוש: מערכת אכיפת החוק הצבאית כמנגנון טיוח".

במאמר שכתב יו״ר הנהלת בצלם דוד זונשיין ביום רביעי לעיתון "הארץ" ופורסם גם בדף הפייסבוק של בצלם הוא הסביר את השינוי האסטרטגי שחל בעבודת הארגון: "לא עוד פנייה למערכת אכיפת החוק הצבאית, לא עוד דרישות לחקירה". לדבריו "הצבא, שיודע היטב איזה נזק תדמיתי גורם הכיבוש הצבאי, ואף מחזיק מחלקה בינלאומית גדולה בפרקליטות הצבאית, מבין שעבודה צמודה עם ארגון זכויות אדם בעל נראות גבוהה והערכה בקרב חוגים מדיניים ומשפטיים בעולם, יעניק לו לגיטימציה בקהילה הבינלאומית".

בצלם איפור
מודעה בעיתונות הפלשתינית שכותרתה ״מערכת אכיפת החוק הצבאית איפור לכיבוש״. מתוך דף הפייסבוק של "בצלם"

בדו"ח מסביר הארגון כי צה"ל איננו נגיש לתלונות האוכלוסייה הפלשתינית וכי אינו מתחקר אירועים כנדרש. לדבריהם הצבא שיתף פעולה עד כה עם "בצלם" על מנת להימנע מהליכים משפטיים בבית הדין הפלילי הבינ"ל בהאג.

לפי דוקטרינת המשלימות, תפקידם של הליכים בינ"ל היא להשלים את ההליכים המדינתיים, ולכן חקירה פנימית וממצה תמנע התערבות משפטית בינ"ל וביקורת על צה"ל.

הוא מבטיח כי הארגון ימשיך לעקוב ולפרסם את האירועים ואם צה"ל יהיה מעוניין לתחקר את פעולותיו הוא יוכל לעיין ולהשתמש בנתונים הגלויים של הארגון ומסכם כי "בצלם לא ידרוש יותר מהמערכת הצבאית לחקור. הנזק לזכויות האדם שמייצרות הפניות חסרות התכלית הללו, עולה על התועלת".

פוסט בדף הפייסבוק של "בצלם" המציג את הדו"ח החדש
פוסט בדף הפייסבוק של "בצלם" המציג את הדו"ח החדש

מומחים למשפט בין לאומי טוענים שמדובר במשחק פוליטי שאינו משפיע מבחינה משפטית. פרופ' אבי בל, מומחה למשפט בינ"ל אמר: "המטרה של הפעילות של בצלם זה לגייס לחץ בינ"ל על הממשלה בישראל לשנות מדיניות בדברים מסוימים. אם יש תחקיר והליך שיפוטי בארץ שהוא מספיק טוב, אז זה מונע ברוב המקרים התערבות בינ"ל. לכן ארגונים כמו בצלם ושוברים שתיקה, כחלק מהביקורת שלהם על צה"ל, תמיד מצרפים תלונה על כך שצה"ל לא יודע לחקור את עצמו".

לדברי ארגון "בצלם" ברבע מהתיקים לא נפתחה חקירה כלל ובכחצי מהם התיק נסגר בלא כלום. על כך משיב פרופ' בל: "יכול מאוד להיות שהסיבה לכך היא שהראיות אינן מספיקות או שהתלונה אינה מצביעה על עבירה על פי הדין. עבדתי רבות עם הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ולא התרשמתי אף פעם שהם מזלזלים בתלונות. בעיני זה מצביע על מערכת בריאה שבודקת חוקרת ומגיעה למסקנות הנכונות. אם יש שם  משהו שמצדיק העמדה לדין, אז מעמידים לדין. אני לא מכיר במדינות אחרות ארגונים כמו "בצלם".

נתוני הדו"ח החדש של "בצלם"
נתוני הדו"ח החדש של "בצלם"

נראה כי ההחלטה על הקו החדש של בצלם מבוססת על מחקר בו השווה הארגון את מספר ההרשעות לעומת מספר התלונות כאשר צריך להשותו גם ביחס לצבאות אחרים בעולם. תוצאות המחקר לא היו טובות מבחינתם אז הם החליטו "להחליף את העם".

נקודות מעניינות שעולות מהדוח הן – שהארגון עצמו כותב בדוח כי גם אם הנתונים בסדר, הבעיה איננה בנתונים אלא בהקשר הפוליטי. ארגון זכויות אדם לא צריך להיות פוליטי אלא נאמן לנתונים ולמתרחש בשטח. וכן, שבדוח נרמז שהצבא צריך לבדוק את הדרג המדיני והפוליטי, שזה די מזכיר מדינות לא דמוקרטיות שאנחנו לא רוצים מושווים אליהם. הטענה לפיה יש לבדוק את המדינה מבחוץ ע"י גורם בינ"ל איננה טענה חדשה.

"בצלם" הם אלה שהשתמשו בצה"ל כעלה תאנה. אנשי "בצלם" מסתובבים בעולם ומציגים את תעודת הכשרות והלגיטימיות שהנה הם משתפים פעולה עם צה"ל. כעת הצעד להתנתק ממערכת האכיפה הצבאית עונה במכוון או שלא להאשמות כלפי הארגון מהצד האנטי ישראלי – כי הם משתפים פעולה עם הישראלים ובכך עוזרים לכיבוש.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

תשעה מנהיגים בתשעה ימים | פרשנות

נתניהו מסכם שבוע וחצי מוצלחים במישור הדיפלומטי. עכשיו הוא צפוי לדרוש מטראמפ שגם יממש את האיומים שלו נגד איראן