מבזקים

דליקה במסעדה בהרצליה - אין נפגעים

ח"כ פרץ: בדיוני הקבינט ניכר זלזול בחיילי צה"ל ואזרחי המדינה

מחאת בדואים מוחלשים? תראו את הרכבים

"מטרת הפיגוע בבריסל - ישראלים"

המשטרה נערכת לקראת הלווית המחבל הדורס מאום אל חיראן

כוננים חדשים במד"א חיפה: 14 אברכים

הקנס על זיהום אוויר: 1.63 מיליון שקלים

סוכלה הברחת חצי טון טבק במעבר אלנבי

יעלון עוקץ את בנט בכנס ה-INSS

אושר לקריאה שנייה ושלישית: מענק לידה - גם עבור לידות בבית

דף הבית > אקטואליה וחדשות > בנט: "לא נצליח להציל את בתי עפרה ועמונה מהריסה"

בנט: "לא נצליח להציל את בתי עפרה ועמונה מהריסה"

ערב יום הכיפורים , נפגשו שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד עם תושבי עפרה ועמונה, וסיפרו כי לא יוכלו לפעול נגד פסיקת בג"ץ

"לאחר 50 שנה הגיע הזמן לחתום על כל מפעל ההתיישבות חותמת של קבע. כולם מבינים שהגיע הזמן לבסס את ההתיישבות ושכל עוד אין הבנה על מעמדה ועל חשיבותה לא ניתן לבסס ישוב יהודי במדינת ישראל", כך אמר רב הישוב עפרה אבי גיסר אמש (ב') בפתח כנס חירום וחיזוק בעפרה בהשתתפות שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד.

לא היו אנשי בשורות. השרים בנט ושקד. צילום: פלאש 90
לא היו אנשי בשורות. השרים בנט ושקד. צילום: פלאש 90

השרים נפגשו עם התושבים בעניין תשעת בתי עפרה שבג"ץ קבע שיש להרוס, וכן עם מטה המאבק של עמונה והציגו את "תכנית שני הלבנים" שיציגו לממשלה: "אנחנו כמפלגה מטפלים בתשתיות החינוך, המשפט והביטחון. נכנסנו לממשלה בשביל לשנות ולטפל בסוגיות בוערות כמו מניעת שחרור מחבלים, חוק משאל עם ועוד, אבל אנו לא עוצרים. ישנם סוגיות רבות שעומדות על הפרק כאשר הראשונה היא עמונה ותשעת הבתים הנוספים, ובהמשך לכך גם סוגיית ההתיישבות כולה. אנחנו לוקחים אחריות".

"הלבנה הראשונה היא תפקידנו בלשנות את שורש הבעיה, אשר נעוצה בהחלטות ממשלות קודמות שכל מה שעל קרקע פרטית – הורסים", אמר שר החינוך נפתלי בנט. "זה המצפן שמוביל עד היום ואת זה נילחם לשנות. הלבנה השנייה היא, שיחד נקים מבנה וחומה נגד האיום המרחף על ההתיישבות כולה. אנו אולי נפסיד במאבק הזה, אבל יש מאבקים נוספים".

"אי אפשר לפעול נגד פסק דין חלוט של בג"ץ"

שבשל כוחה הפוליטי הדל של מפלגתו בתוך ממשלת הימין, אין בכוחה למנוע את הריסת בתי עפרה ועמונה. "יש לנו כרגע 8 מנדטים, ואנו לא רואים איך נצליח מבחינה משפטית להציל את הבתים האלו. כשנהיה 30 מנדטים נעשה מה שעשה בגין בחוק הגולן. אנו נשנה את כללי המשחק".

"אנחנו אבא ואמא של המשפחות שגרות בבתים המיועדים להריסה ולכן נחפש פתרון כדי שבאותו לילה רע יהיה להן איפה לשים את הראש. אני יודע שזה לא מה שקיוויתם לשמוע, אך אני חייב להגיד לכם את האמת", הוסיף בנט. לדברי השרים "אי אפשר לפעול נגד פסק דין חלוט של בג"ץ".

"ביום שישי הקרוב יתקיים דיון במועצת הביטחון באו"ם על ההתנחלויות. זהו חלון זמן רגיש מאד ובתקופה מורכבת ובכל זאת נלך על זה. אני אומר לראש הממשלה, אם לא נצליח ללכת בדרך המלך ולשנות את החלטות הממשלות הקודמות אנו נדחוף את חוק ההסדרה", סיפר שר החינוך.

מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה שעל אף הכאב, הם לא יפרשו מהממשלה. "הסחף של נתניהו לא פעל כאן ברגע האחרון. בישיבת הסיעה היום היו תמימי דעים שכמה שקשה והפצע עמוק – ללא הבית היהודי הסחף יהיה נוראי. בגלל התהליכים שאנחנו מקדמים לא נכון לפרק את הממשלה".

"אילו היה מדובר על ציבור ערבי או חרדי היו פוחדים לנהוג כך. רק בגלל שאנחנו ציבור נאמן מרשים להרוס ולרמוס", אמרו התושבים המאוכזבים, "אם יהרסו הבתים במרכז עפרה, סביר שהחלום של בנט שהבית היהודי תגיע ל-30 מנדטים לא יתממש".

יעל אליצור, אלמנתו של אורי אליצור ז"ל, קמה ושאלה את שרת המשפטים: "איזו מן חוק זה? אולי חוקי חלם? שמא משפטי סדום? למי יצא משהו מכך שיהרסו את הבתים? אפילו אם ימצאו את הטוענים שזו קרקע פרטית שלהם, ואפילו יוכיחו שזה לכאורה כך- והלא הם לא יבנו בתים במרכז עפרה, שום פלסטיני לא יעבור לגור בישוב. אז בשביל מה? את שרת המשפטים, כך הם משפטי מדינת ישראל?".

"יש מחלוקות, אך כולם מתכוונים לחיזוק ההתיישבות", אמר זאב (זמביש) חבר, מראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

"קשה לעכל את התשובה הקשה והעצובה ששמענו הערב מפי של בנט ושקד, אך זוהי הפגנת מנהיגות ואומץ גדולה לעמוד מולנו, להסתכל לנו בעיניים ערב יום כיפור וחג הסוכות, ולהגיד את הדברים כהווייתם, גם אם הם אינם מה שציפינו לשמוע", כתב רפי קפלן,חבר מרכז הבית היהודי, מנכ"ל עמותת מעלה ותושב עפרה בטקסט נוקב על הפגישה.

"אני מאוכזב מהמציאות ופחות מההנהגה,לפחות בנושא החשוב הזה. שוב מתברר המשך הבנייה ביהודה  ושמורן ושאר חבלי הארץ ימשיך להתנהל 'קמעא קמעא'.אמנם אנו נמשיך ונעשה הכל כדי למנוע את ההרס המיותר הזה, אבל גם אם לא נצליח, עוד קום נקום , שוב ושוב עד שנראה פתחון פה למייחלים לבניית כל ארץ ישראל ועוד נזכה ל'שמחה לארצך וששון לעירך'", סיכם קפלן.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

התעקשו להכיל. גנץ ויעלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיוני הקבינט בצוק איתן נחשפים

התנגחויות, ויכוחים והסתרות: הבוקר (א') חשף לראשונה "ידיעות אחרונות" תמלילים מדיוני הקבינט ב-"צוק איתן". השרים דרשו לפעול, שר הביטחון והרמטכ"ל התעקשו להכיל

תגובה אחת

 1. הבעיה
  יש לנו הנהגה אובדנית שבמקום לממש את עצמאות עם ישראל בארצו
  ממשיכה לטפח את מנטליות הגטו, להכיר "בזכויות" הכבוש הערבי להנציח אותו
  ע"י הכרה בשפת האויב כשפה רשמית, הפקרת הנגב להשתלטות, השלמה עם פלישת
  מסתננים מוסלמים, התנערות מהחובה לחסל כל מחבל בלי מוסר, השלטת הסרטן המוסרי
  של "טוהר הנשק" והגנה על חיי מחבלים "חסרי ישע"

  במקום למחוק את מסגד אל אקצה, ההנהגה מפקירה את הסמל לזכותנו על הארץ בידי אויב מובס
  צהל נצח בכל המלחמות אבל הערבים מצויידים בנחישות דתית שהביאה להם 20 מדינות לעם אחד

  הנהגה שלא מאמינה בזכותנו הבלעדית על הארץ – מחזירה אותנו לגטו
  צריכה ללכת הביתה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.