דף הבית > אקטואליה וחדשות > המופתי חוסיין: "בית המקדש? דמיוני"

המופתי חוסיין: "בית המקדש? דמיוני"

השיח' מוחמד חוסיין טען כי ממצאי השרידים של מרצפות בית המקדש הם בדיה של ארכאולוגים ישראלים

חתונה יהודית נערכה על הר הבית ברחבת מסגד אל אקצה, כך טען המופתי של "פלסטין", השיח' מוחמד חוסיין. לדבריו את האירוע איבטחו שוטרים ומדובר ב"צעד מסלים".

באתר "שבע" פורסם כי המופתי האשים את ישראל בניסיון לכפות את זמני ומקומות הפולחן הדתיים על הר הבית, כחלק ממטרה לשנות את המצב ההיסטורי במתחם. חוסיין פנה בקריאה למוסלמים לחזק את נוכחותם במסגד אל אקצה, כדי להגן על המתחם מפני השינויים.

הר הבית. צילום: ג'ק ואג'סגראס, פלאש 90
הר הבית. צילום: ג'ק ואג'סגראס, פלאש 90

עוד טען המופתי כי ממצאים השרידים מרצפות בית המקדש הם בדיה של הארכאולוגים הישראלים. זאת לדבריו, כחלק מנסיון "לטעון שמסגד אל-אקצה נבנה על חורבות בית המקדש הדימיוני שלהם".

תגלית הסטורית: נחשף ריצוף מחצרות בית המקדש השני

כזכור, השבוע נחשפו בתגלית היסטורית אריחי ריצוף מחצרות בית המקדש השני. התגובה הפלסטינית לא אחרה לבוא: "ישראל מזייפת ממצאים מהר הבית". כך נטען בסוכנות הידיעות הפלסטינית 'Qpress', שהאשימה את ישראל בתכנית לזיוף ממצאים ארכאולוגיים ובניסיון לייהד את הר הבית.

מרכז מדיה ירושלים ואל-אקצא 'Kibors' הדגישו כי ארגונים ואישים ישראליים המתמחים במדעי הארכיאולוגיה מחפשים כבר 12 שנים דרכים להפקעת אדמת אל אקצא מהפלסטינים באמצעות ממצאים מזויפים. לטענת 'Qpress', פרויקט סינון עפר הר הבית כולו הינו שקרי.

אריחי בית המקדש השני. צילום: צחי דבירה
אריחי בית המקדש השני. צילום: צחי דבירה

לראשונה במחקר הארכאולוגי הצליחו חוקרים לשחזר בוודאות גבוהה מרכיבים אדריכליים ששימשו במפעל הבניה של בית המקדש השני ויוצגו לציבור הרחב מחרתיים בגן הלאומי עיר דוד. ד"ר ברקאי: "מאפשר לקבל מושג על פארו הרב של בית המקדש".
התגלו פריטים אדריכליים ששימשו לריצוף רצפת בית המקדש השני. הפריטים – אריחי ריצוף צבעוניים מאבן, התגלו במפעל סינון עפר שנחפר ע"י הוואקף המוסלמי לפני מספר שנים, תוך פגיעה בוטה בקודשי ישראל ובאתר ארכיאולוגי בעל חשיבות עצומה.

מפעל סינון העפר הוא למעשה ניסיון להציל את השרידים הארכיאולוגיים שנותרו לאחר עבודות הוואקף. בעבודות, שהתבצעו בגן הלאומי עמק צורים על ידי חוקרים מאוניברסיטת בר אילן ובמימון עמותת עיר דוד והקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל, התגלו כ-600 אריחי ריצוף צבעוניים מאבן, כ-100 מהם תוארכו בוודאות לימי הבית השני. הקביעה התבססה על מידותיהם של האריחים התואמות את תקן הרגל הרומית (שאורכה 29.6 ס"מ) ועל מקבילות מארמונותיו של הורדוס במצדה, הרודיון, יריחו ואתרים נוספים. כמו כן, מתבסס התיארוך על רצפות דומות שנתגלו בארמונות ובווילות מפוארות באיטליה, מבנים המיוחסים אף הם לימיו של הורדוס.

אריחים בית שני_6_06.09
הריצוף מחצרות בית המקדש. צילום: פרויקט סינון הר הבית (צחי דבירה)

לאחרונה הצליחה, חברת צוות החוקרים של פרויקט הסינון, פרנקי שניידר, ומומחית לחקר רצפות מעוטרות בעת העתיקה, לשחזר כמה מהדגמים המפוארים שעיטרו את חצרות הר הבית ואגפיו. במאמר המתפרסם היום בקובץ מטעם מכון מגלים לרגל כנס 'מחקרי עיר דוד- ירושלים הקדומה', מסבירה שניידר כי "השחזור נעשה בעזרת כלים מתמטיים ועל יסוד המקבילות ממפעלי בניה של המלך הורדוס באתרים אחרים". לדבריה, "סגנון ריצוף זה הקרוי בלטינית 'אוֹפּוּס סֵקטִילַה' – 'מעשה חיתוך' היה יוקרתי ביותר, והועדף על פני רצפות הפסיפס הרגילות".

"עד עתה הצלחנו לשחזר שבעה דגמים פוטנציאליים של הרצפות המפוארות שעיטרו את מבני הר הבית". אומרת שניידר ומסבירה כי "הרצפות הללו הותקנו ככל הנראה על-ידי אומנים זרים מרומא ששלח הקיסר אוגוסטוס לידידו המלך הורדוס, שבנה מחדש את הר הבית במאה הראשונה לפנה"ס".

עוד הוסיפה כי "הדגמים ששוחזרו עד כה כוללים תשליבים של ריבועים, משולשים, דגמים דמויי כוכב, דגם דמוי שבשבת ועוד, כשהם עשויים מאריחים מנוסרים ומוחלקים היטב, שהותאמו זה לזה בדייקנות רבה מבלי שניתן היה להחדיר אפילו להב של סכין חדה ביניהם". היא משערת שבהמשך המחקר ישוחזרו דגמים נוספים.

אריחים בית שני_5_06.09
הריצוף מחצרות בית המקדש. צילום: פרויקט סינון הר הבית (צחי דבירה)

כל המחקרים הקודמים לא עסקו עד עתה בסוגי הרצפות שהיו בהר הבית ובמקדש. הרעיון ששטחים נרחבים בהר הבית בתקופת בית המקדש השני רוצפו בשיטת ה'אופוס סקטילה', הועלה לראשונה בפרסום בשנת 2007, על ידי הארכיאולוג אסף אברהם המנהל כיום את הגן הלאומי סביב חומות ירושלים ואת הגן הלאומי עמק צורים מטעם רשות הטבע והגנים. הצעתו של אסף התבססה על תיאוריו של יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון בן התקופה, שכתב: "…  [החצר] הלא-מקורה הייתה מרוצפת כולה באבנים מסוגים וצבעים שונים …"(מלחמות היהודים ה', ב').  לצד הצגת עדויות ארכיאולוגיות נוספות המחזקות השערה זאת הועלתה ההצעה כי יתכן והספרות התלמודית משמרת גם היא זיכרון לאופיין המפואר של הרצפות בהר הבית באזכור שורות של אבני שישא, כוחלה ומרמרא שבהן נבנו חלקים מהמקדש (סוכה נא ע"ב; בבא בתרא ד', ע"א).

ד"ר גבריאל ברקאי, יזם ומנהל הפרויקט: "כעת, באמצעות כישוריה המתמטיים של פרנקי שניידר, הצלחנו לשחזר את הדגמים עצמם. זו הפעם הראשונה שאנחנו יכולים לראות במו עינינו את פאר הרצפות שעיטרו את המקדש ואגפיו לפני כאלפיים שנה. בהקשר של בית המקדש שבנה הורדוס, אומרת הגמרא ש'מי שלא ראה את בניין הורדוס- לא ראה בניין נאה מימיו'. אנחנו אמנם לא זכינו לראות את בית המקדש בתפארתו, אבל כעת, עם חשיפת הרצפות המיוחדות הללו, אנחנו מצליחים לקבל- ולו מושג קטן, על מאפיין אחד מן הפאר של בית המקדש השני".

אריחים בית שני_2_06.09
הריצוף מחצרות בית המקדש. צילום: פרויקט סינון הר הבית (צחי דבירה)

לפני כ– 15 שנה חפר הוואקף המוסלמי, באופן בלתי חוקי, בהר הבית וסילק את העפר לערימות שפך במזרח ירושלים. ארכיאולוגים מאוניברסיטת בר אילן, ד"ר גבריאל ברקאי ויצחק דבירה, יזמו את הצלת הממצאים. רשות הטבע והגנים הלאומיים הכירה בחשיבות הארכיאולוגית של העפר והעמידה שטח בגן לאומי עמק צורים, ומזה כ-12 שנים מתבצע מפעל חינוכי וחברתי ענק בו לקחו חלק, עד עתה, למעלה ממאתיים אלף מתנדבים מכל שדרות החברה בישראל ומכל רחבי העולם. המפעל ממומן ומנוהל על ידי עמותת עיר דוד. המתנדבים מסננים את ערימות העפר, תחת פיקוח ארכיאולוגי הדוק. הקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל מממנת את חקר הממצאים. עד כה העלו המתנדבים שפע של ממצאים ארכיאולוגיים רבים ויקרי ערך, מהם ניתן ללמוד על הר הבית ועל שהתרחש בו במהלך ההיסטוריה. בין היתר נתגלו גם אריחי ריצוף צבעוניים מתקופות שונות.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

בנימין נתניהו ג'ייסון גרינבלט לע"מ

הקבינט אישר הקמת יישוב למפוני עמונה

זו הפעם הראשונה זה למעלה מ-20 שנה בה יוקם ישוב חדש ביהודה ושומרון. מטעם המפונים נמסר: "אנו מצפים שההחלטה תוצא מידית אל הפועל"

2 תגובות

  1. למה הכלב הזה חורץ הלשון עוד פה במקות להיות בכלא או זרוק מעבר לגבוך עו ד מופתי צורר מחבורת אל חוסיני אתם בדיה ערלים עמלקים בקרוב הקבה יקח אותכם

  2. עמלקים ממתי יש לכם כאן אדמות ממתי אתם עם אין דבר כזה פלשימים יש ערבושים מסתננים מארצות ערב שבאו כמסתנני עבודה מזמן הבריטים תהיה לכם אדמה מתחת לאדמה חידקים מתחת לפרחים תהיה לכם אדמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.