1:51 29/06/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ: מינוי הרבצ"ר ידחה עד לבירור עמדותיו

בג"ץ: מינוי הרבצ"ר ידחה עד לבירור עמדותיו

ביהמ"ש העליון הוציא צו על תנאי בעתירת ח"כיות ממרצ נגד מינויו של הרב אייל קרים כרב הראשי לצה"ל. הנשיאה נאור: "המינוי ידחה עד שנקבל תשובות"

שופטי בג"צ הורו היום (ב') לעצור את מינויו של הרב קרים לרב צבאי ראשי עד שיגיש תצהיר בו הוא מתנער מאמירות בעייתיות ביחס לנשים, הומוסקסואלים וביחס לסירוב פקודה בצה"ל. נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת מרים נאור, והשופטים סלים ג'ובראן וניל הנדל הוציאו צו על תנאי לבקשת חברות הכנסת של מרצ.

מתוך "לפני כולם" יום ב'

"הרב אם הוא מכבד את עצמו הוא חושב הרבה טרם מתן תשובה. ככה רבנים נוהגים. השאלה כעת, האם הרב קרים חוזר בו? האמירה שלו מפתיעה, פתחתי את התורה ולא מצאתי אותה שם. מה חושב הרב לגבי אישה לא יהודייה בתורה, ומה צריך לעשות בה – דברים כאלה לא ראוי שיאמרו על ידי הרבצ"ר", אמר השופט ג'ובראן בדיון.

"כאשר הוא אומר שהיום הוא לא מתיר, זה לא מספיק. הוא צריך לומר שזה אסור אז וכיום. אנחנו צריכים ממנו דבריו ברורים", הבהיר השופט הנדל.

מינויו של הרב קרים נקבע ליום חמישי השבוע, אך הנשיאה נאור הבהירה כי עד שלא יתקבלו תשובות מאת קרים בנוגע לעמדותיו בעבר ובהווה, המינוי יידחה. בעקבות כך תגיש המדינה את תשובתה לביהמ"ש תוך יומיים יחד עם תצהיר של הרבצ"ר המיועד.

בחודש אוגוסט הגישו חברות הכנסת מיכל זנדברג וזהבה גלאון ממפלגת מרצ, עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את מינויו של הרב אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי בטענה כי "דבריו המקוממים של מי שתפקידו 'לאחד את השורות' בקרב החיילים הלוחמים זה לצד זה אינם מאפשרים למנותו לתפקיד".

מינוי יושהה עד לבירור עמדותיו. הרב קרים. צילום: הרבנות הצבאית
מינוי יושהה עד לבירור עמדותיו. הרב קרים. צילום: הרבנות הצבאית

"מאמירותיו של הרב קרים, עולה שנאת נשים יוקדת וחמורה, הומופוביה וחוסר סובלנות משווע כלפי הקהילה הלהט"בית, ושנאת זרים וגזענות אשר אין להן מקום בחברה הישראלית ובצה"ל בפרט. המדובר בתפקיד חשוב, בכיר ורגיש הנושא אופי ציבורי משמעותי ומרחיק לכת", נכתב בעתירתן.

כבר כשנודע על המינוי הודיעו השתיים כי יעתרו על כך לבג"ץ ואמרו: "השערות סומרות מעצם המחשבה שיתמנה לתפקיד כה רגיש".

סערת הרב קרים: התקשורת פרסמה שברי ציטוטים

הרב קרים מונה לתפקיד הרב הראשי הצבאי לאחר שביולי האחרון הודיע הרב הצבאי הראשי הקודם, הרב רפי פרץ, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל בעקבות העברת ענף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית לאגף כוח אדם. מינויו של קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי גרר פרסומים על עמדותיו.

בגופי התקשורת מיהרו לתקוף את הרב קרים בגלל תשובה שענה לפני שנים על אונס בזמן מלחמה. בשו"ת אינטרנטי נשאל הרב לפני 13 שנה שאלה תיאורטית – מוסרית על ההיתר התנ"כי לשאת לאישה שבויית מלחמה בניגוד לרצונה ("אשת יפת תואר"). הרב הסביר כי העקרון העומד מאחורי ההיתר ההלכתי הוא דחיית המוסר הפרטי מפני טובת הכלל והבהיר כי ההלכה אינה נוהגת בימינו וכיום אין היתר לאונס מכל סוג. ב"ידיעות אחרונות" השמיטו את החלק השני של התשובה מהכותרת הראשית שהקדישו לנושא בזו הלשון: "הרב הצבאי החדש: מותר לאנוס במלחמה".

הפער בין הכותרת לבין הנאמר. ידיעות אחרונות
הפער בין הכותרת לבין הנאמר. ידיעות אחרונות

למרות הכחשות ברורות ומפורשות מהרב ודובר צה"ל גופי תקשורת נוספים הצטרפו להכפשות.

בעבר קבע הרב קרים כי במקרים שבהם ישנה התנגשות בין סוגיה הלכתית להחלטה צבאית – ההלכה היא זו שקובעת, הרב אסר על שירות גברים תחת נשים, שכן הדבר ייאלץ אותם "למקד בה את המבט רוב שעות היממה". "לפעמים ישנן שאלות הקשורות למוסר המלחמה המעוגנות בעולמה של הלכה ופקודה המנוגדת להלכה – אין לקיימה" – פסק הרב. עוד פסק הרב: "בוודאי שאסור למלא פקודה המורה לעבור עבירה או למנוע קיום מצווה שהיא חובה".

במערכת הפוליטית קראו לבטל את המינוי, וכאמור חברות הכנסת של מרצ עתרו לבג"ץ.

"השערות סומרות". ח"כ זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90
עתרו לבג"ץ. ח"כ זנדברג וגלאון. צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט הודיע למרות הסערה הציבורית כי אלוף משנה אייל קרים ימונה לתפקיד הרב הצבאי הראשי. על פי הודעת איזנקוט, "אל"מ קרים הבהיר במהלך השיחה את כל הסוגיות שעלו בימים האחרונים וכן סוגיות נוספות, והבהיר מעל לכל ספק כי הוא וכל חיילי צה"ל כפופים באופן מלא לפקודות הצבא ולרוח צה"ל".

על פי ההודעה, הרב התחייב כי הוא באופן אישי והרבנות בראשותו יכבדו כל אדם באשר הוא אדם ללא הבדלי דת, גזע והעדפה מינית, וכי הוא רואה בצה"ל את צבא העם הקולט לתוכו את כל המתגייסים והמתגייסות באשר הם. הרמטכ"ל דן עם אל"מ קרים על תפקידי הרבנות הראשית והאופן שבו הוא רואה את הרבנות תחת פיקודו, והתרשם כי הרב רואה עמו עין בעין סוגיות אלו".

תגובת פורום רבנים צבאיים במיל' לעתירת מרצ ולהחלטת השופטים: "אין סוף להתעמרות של חברי מרצ נגד כל סממן יהודי בצה"ל. עתירת המפלגה מסמלת זלזול עמוק ברמטכ"ל גבי אייזנקוט שגיבה בפה מלא את הרבצ"ר הנכנס. תרבות החיטוט במאגרי תשובות הלכתיות ופסילת מועמדים על פיהן חייבת להפסק, כמו תרבות ההשתקה של כל מי שאינו מתיישר על פי הקו הרצוי של ארגוני שמאל קיצוני".

לדבריהם, "היה מצופה משופטי בג"ץ לדחות את העתירה על הסף ולהבהיר לחברות הכנסת ממר"צ שמדובר בהשגת גבול מסוכנת ורעה והתערבות שאין כמותה בעולם התורה וההלכה. לא היה ולא נברא. באופן מוטה הוציאו את דברי הרב מהקשרם וסילפו אותם. מצער מאוד ששופטי בג"ץ משתפים פעולה עם אותם שרוצים להחליש את הרבנות הצבאית תוך החלשת צה"ל כולו. מדובר בהחלטה רעה שתיזכר לדראון. הרב אייל קרים הינו תלמיד חכם, מאיר פנים ובעל מידות טובות שעתיד לדאוג לכל חייל וחיילת באשר הם".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

תפילת הרפורמים בכותל בתחילת החודש. צילום: דני שבתאי 0303

"הם לא כאן, מה אכפת להם מאיפה הכניסה לרחבה?"

בכירים מהתנועה הרפורמית הגיעו לישראל כדי למחות על הקפאת מתווה הכותל, מה חושבים עליהם הפטריוטים? צפו