18:33 21/04/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > יש דרך אחת להעניש את גדעון לוי: להתעלם ממנו

יש דרך אחת להעניש את גדעון לוי: להתעלם ממנו

אחרי עוד טור אנטי-ישראלי שפרסם עיתונאי 'הארץ' אחרי הטבח בחלמיש, הגיע הזמן להפסיק להתייחס לקיצוניים שיעשו הכל לקבל במה כדי להישאר רלוונטיים | דעה

טור הבוקר של גדעון לוי שפורסם אתמול (א') בעיתון 'הארץ', על הפיגוע הרצחני בליל שבת בחלמיש, הזכיר לי אירוע שהיה לפני 28 שנים. מכבי תל אביב בכדורסל העפילה לפיינל פור שנערך במינכן. את מכבי תל אביב אימן צביקה שרף שהוביל את מכבי לאחת העונות הטובות של המועדון ונהנה מהערכה גדולה מהשחקנים, האוהדים ואפילו התקשורת. בטיסה מתל אביב למינכן, חילקו עיתונים, באחד מהם התנוססה כותרת גדולה נגד צביקה שרף. בטקסט שהופיע בטור נשמעה ביקורת נוקבת ומכוערת נגד מאמן מכבי. אף אחד ממי שקרא את המילים הבוטות, המעליבות והמשפילות באותה טיסה, לא נשאר אדיש.

גדעון לוי. צילום: פלאש90
גדעון לוי. צילום: פלאש 90

 

הטור נכתב 24 שעות לפני משחקה של מכבי נגד אריס סלוניקי בחצי הגמר והוא היה נוקב וקשה לקריאה גם למי שאינו אוהד מכבי. אחרי שסיימתי את קריאת הטור במטוס, אמרתי לעצמי שגם עיתונאי יווני, בכיר וקנאי ככל שיהיה, לא היה כותב טור משפיל ופוגעני שכזה נגד מאמן היריבה. ניגשתי לאותו עיתונאי ושאלתי בתמימות: ״צביקה שרף יכול להביא את גביע אירופה, הוא עושה עונה גדולה, איך אתה כותב טור כזה, אתה עד כדי כך שונא אותו?". הוא חייך, הביט עליי ואמר בהתלהבות: "אתה לא מבין את המשחק. כולם משבחים את צביקה ועושים אותו גדול. אם אני גם אשבח אותו, אף אחד לא ידבר עליי. אני חייב לכתוב משהו קיצוני, לא הגיוני, משהו שיגרום לכולם לדבר עליי. זה לא משנה אם אני מסכים או לא מסכים לתוכן, שם המשחק הוא להיות במרכז העניינים כדי שכולם ידברו עליי".

לפני שהספקתי לעכל את הדברים האיומים של אותו עיתונאי מוערך, המשיך וירה בלי חשבון: ״עד עכשיו הייתי ביחסים מצויינים עם מאמן מסוים. היינו נפגשים אפילו לפעמים לצהריים. עכשיו כולם מפרגנים לו אז אני צריך להיכנס בו, אני יודע שזה יעלה לי בניתוק הקשרים איתו אבל אני חייב לעשות את זה כדי שימשיכו לדבר עליי״. אותו עיתונאי המשיך בגישה הלא מקצועית הזו גם בתפקידים הבאים שלו ועם השנים הפסיק להיות רלוונטי. איך? כולם פשוט הבינו את הפרינציפ שלו. הוא לא זכה עוד לאזכורים בתקשורת, וברגע שהחלו להתעלם ממנו בעקביות והפסיקו להתייחס ברצינות לטורים שלו הוא הפסיק להיות רלוונטי, הפסיק להשפיע על סדר היום הספורטיבי ופשוט נעלם מהמפה.

נכנע: רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90
מבחינת לוי, רב המרצחים מרואן ברגותי ראוי להיות יו"ר הרשות הפלסטינית. צילום: פלאש 90

 

אני לא יודע אם גדעון לוי כותב טורים קשים נגד טייסי חיל האוויר, נגד צה״ל, נגד השב״כ, נגד המוסד, ונגד מדינת ישראל רק כדי להזכיר לכולם שהוא כאן. יכול להיות שבניגוד לעיתונאי הספורט, גדעון לוי באמת מאמין במילים שהוא כותב. "הייאוש בגדה קשה, הייאוש בעזה גרוע עוד יותר. הוא היה צריך להדיר שינה מעיני כל ישראלי, כי מדינתו נושאת בעיקר האשמה לקיומו. אבל אם באחריותם המוסרית לייאוש של הפלסטינים אין די כדי להדיר שינה מעיני הישראלים – הרי העובדה שהייאוש הזה מבשר רעות גם מבחינתם הייתה צריכה לעשות זאת. לאל־עבד לא היה מה להפסיד בחייו, ומי שאין לו מה להפסיד הוא המסוכן שבאויבים״, כתב עיתונאי 'הארץ' בטורו.

על פי גדעון לוי, גם לתושבים המסכנים, המובטלים והעניים בדימונה, מצפה רמון, ירוחם ועוד, אין מה להפסיד. גדעון לוי נותן בעצם הכשר לכל אדם מיואש לרצוח חפים מפשע. ומה כותב גדעון לוי על רב המרצחים מרוואן ברגותי? טרוריסט? מה פתאום. "אדם שבמציאות צודקת היה מזמן בן חורין להנהיג את עמו". מבחינת גדעון לוי, אדם עם דם על הידיים, שאחראי לרצח של מאות ישראלים ראוי להיות יו״ר הרשות הפלסטינית.

בזכות הקיצוניות שלו, גדעון לוי מקבל במה מרכזית בכל כלי תקשורת בארץ. הוא מככב באולפני הטלוויזיה השונים, מתראיין ומתעמת בתכניות האקטואליה ברדיו, והוא נהנה מכל רגע. יש דרך אחת להעניש של גדעון לוי: להתעלם ממנו. ככל שרבים יתעלמו מהטורים שהוא כותב, מקוממים ככל שיהיו, כך תושג המטרה וגדעון לוי יהפוך לפחות רלוונטי. עצם ההתעסקות במאמרים שהוא כותב גורמת לו הנאה עצומה ונותנת לו את הדלק לטורים ההזויים הבאים. אם תיסגר הבמה לגדעון לוי, עם השנים הוא יהפוך ללא רלוונטי.

סקר TGI שפורסם ביום חמישי האחרון, אומר בדיוק מה הציבור חושב על המאמרים המביכים של גדעון לוי. עיתון ״הארץ״ ירד בשיעור החשיפה בימי חול מ- 4.6 אחוז ל- 3.9 אחוז. גם בגזרת סוף השבוע העיתון של גדעון לוי נחלש מ-6.4 אחוז ל-5 אחוז. ככל שאחוזי החשיפה של עיתון ״הארץ״ ממשיכים לרדת, גדעון לוי זקוק יותר ויותר לבמה בכלי תקשורת אחרים. באחת ההרצאות שהייתי בהן לאחרונה, נאמר: ״אם אתם רצים להרוג מישהו, פשוט תתעלמו ממנו״. כל מי שמעוניין להרוג את הטורים של גדעון לוי, שפשוט יתעלם מהם, ואז גם הוא לא יהיה עוד רלוונטי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

צה"ל: "עפיפוני תבערה חצו לשטח ישראל וכובו"

הפרות סדר אלימות משעות הבוקר בחמישה מוקדים לאורך הרצועה בהשתתפות כ-3,000 פורעים פלסטינים שמבעירים צמיגים סמוך לתשתיות ביטחון ומעיפים עפיפוני תבערה