9:58 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > טראמפ רוצה הסכם, אבו מאזן לא רוצה להתפשר | פרשנות

טראמפ רוצה הסכם, אבו מאזן לא רוצה להתפשר | פרשנות

בפגישת נשיא ארה"ב ויו"ר הרשות שני המנהיגים חזרו על הצורך ב"הסכם", אבל דיברו על דברים שונים לחלוטין לחלוטין

"לפני שהייתי נשיא אמרו לי שהעסקה הכי קשה שאוכל להשיג בחיי היא הסכם בין הפלסטינים וישראל. בואו נראה להם שזה לא נכון, טוב?", כך סיכם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את ההצהרה המשותפת עם יו"ר הרשות אבו מאזן. רבים מתייחסים לשאיפתו של טראמפ להשיג עסקה כילדותית, אבל עבורו לעשות עסקה, זה ממש כמו ליצור אמנות. הוא מתייחס לזה ברצינות תהומית.

פגישת טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: קרלוס באריה, רויטרס
פגישת טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: קרלוס באריה, רויטרס

 

אבל לטראמפ יש בעיה. שני המנהיגים שהוא רוצה להביא אל באר השלום, או אל הפסגה, לא ממש רוצים לשתות ממנה. נתניהו כבר הצליח להטמיע בקהילה הבינלאומית את הצורך בהכרה פלסטינית במדינה יהודית, היא הפכה לקונצנזוס ובלעדיה אי אפשר יהיה לחתום על שום הסכם. עכשיו ישראל עברה לסוגיית מימון משפחות מחבלים. נתניהו אפילו ניצל את טקס האזכרה לחללי פעולות האיבה על מנת להעביר את המסר הזה.

"אי אפשר להתעלם מזה – כל המרצחים הללו, השפלים הללו, מקבלים משכורת חודשית מהרשות הפלסטינית, רצחת יותר, קיבלת יותר! הסכום שניתן למרצחים ולמשפחות של המרצחים, מה שהם קוראים שהידים, עולה על סכום של 300 מיליון דולר בשנה ותוך כמה שנים זה מיליארד דולר", אמר נתניהו בהר-הרצל.

פגישת טראמפ-אבו מאזן. מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:15

אבו מאזן, מצידו, מיהר לשטוח את כל טענותיו כבר בהצהרה המשותפת לתקשורת. אפשר להשיג הסכם, הוא אמר, אבל אז תיאר איך יראה ההסכם מהצד הפלסטיני: "הסכם סופי הוא יעד אפשרי, ואנו יכולים לפתור זאת", אמר אבו מאזן, רגע לפני ששטח את כל דרישותיו: "אני מאמין כי נוכל לפתור את בעיית הפליטים והאסירים, ע"פ החוק הבינלאומי ועל פי הסכמים קודמים שנחתמו בין ישראל והפלסטינים – ללא צעדים חד-צדדיים. הגיע הזמן שישראל תפסיק את הכיבוש על אנשינו ועל אדמתנו. אחרי 50 שנה אנחנו העם היחיד שחי תחת כיבוש. אנו רוצים לממש את זהותנו העצמית. אנו רוצים לקבל הכרה מישראל, כפי שאנו מכירים בה".

זה המינימום ש"המנהיג המתון ביותר" רוצה: מזרח ירושלים כבירת פלסטין, מתן זכות השיבה לפלסטינים, שחרור כל האסירים. טראמפ יכול להיות אופטימי, אך כל עוד הפלסטינים אינם יכולים להתפשר על דרישות אלו, אין לישראל מה לחפש בתהליך מדיני. זו תהיה העסקה המטופשת ביותר שהיא יכולה לחתום עליה.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

משלחת הסיוע של צה"ל במקסיקו. צילום: דובר צה"ל

אותרה גופת היהודי הנעדר במקסיקו

צוות הסיוע של זק"א במקסיקו איתר את גופתו של חיים אשכנזי ז"ל בין ההריסות של בניין המשרדים בו שהה בזמן רעידת האדמה. הנעדר היהודי השני נמצא בריא ושלם