8:07 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > טקס הענקת פרסי ישראל תשע"ז – הזוכים

טקס הענקת פרסי ישראל תשע"ז – הזוכים

דודל'ה בארי "ראה את כמוסת מורשתנו קבורה ומבוישת", צביקה לוי "ראה את קשיי החיילים הבודדים ופעל למען אימוצם". הזוכים והנימוקים

היום (ג'), יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל, התקיים טקס הענקת פרסי ישראל לשנת תשע"ז. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה רובי ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, שר החינוך נפתלי בנט, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ומנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב.

שר החינוך נפתלי בנט ברך בנאומו את הזוכים ואמר כי "מדינת ישראל חייבת להיות אור לגויים ביזמות". בנט פנה לנוער הישראלי וקרא "הסתכלו מסביבכם, בכל מקום יש תיקון המחכה לכם. בכל מקום יש עוולה המחכה רק לכם. בכל פינת רחוב יש יוזמה שרק אתם יכולים ליזום. כשר החינוך של מדינת ישראל, אני אומר לכם: יש ציון אחד בתעודה שלא קיים, אבל דווקא הוא יגרום לכם להצליח בחייכם, תהיו יזמים. קומו, עשו מעשה".

הזוכים בטקס הענקת פרסי ישראל היום (ג'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הזוכים בטקס הענקת פרסי ישראל היום (ג'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הנימוקים לבחירת הזוכים בפרס ישראל:

חקר ההנדסה: פרופ' אורי שקד – מבכירי המדענים בעולם בתחום הבקרה התיאורטית. השיטות שפרופ' שקד פיתח נמצאות כיום בשימוש נרחב בכל מגוון התעשיות, כולל בתעשייה הביטחונית הישראלית. לפרופ' שקד תרומה משמעותית גם בהרחבת החינוך המדעי-טכנולוגי בארץ והיה ממובילי המהלך להקמת המכללות האקדמיות להנדסה שתרמו להנגשת החינוך האקדמי לאוכלוסיות רבות.

חקר החינוך: פרופ' מלכה מרגלית – חוקרת בעלת שם בינלאומי מוביל בתחום החינוך המיוחד וחקר ליקויי הלמידה. מחקריה הטביעו חותם משמעותי על פיתוח החינוך המיוחד בישראל לאורך השנים. מחקריה מוכיחים, כיצד תקווה משרה הישגים גבוהים אצל תלמידים, וכיצד שיפור כח הרצון המנטלי מהווה כלי לחולל שינוי אישי מרחיק לכת.  לפעילותה של פרופ' מרגלית נודעה השפעה רבה על החינוך המותאם לצרכים אינדיבידואלים והחינוך לבעלי מוגבלויות שונות.

חקר מחשבת ישראל: פרופ' יהודה ליבס – חוקר מבריק ומוביל בחקר הספרות המיסטית היהודית לדורותיה. תרומותיו הסגוליות של פרופ' ליבס בתחום ספר הזוהר והשבתאות שינו את מפת המחקר באופן מכריע. פרופ' יהודה ליבס העמיד דור חדש של חוקרים שאותם ואת מחקריהם הוא מלווה במסירות רבה.

טקס הענקת פרסי ישראל תשע"ז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
טקס הענקת פרסי ישראל תשע"ז. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

חקר המוסיקה: פרופ' אריה ורדי – מוסיקאי ופדגוג דגול, שתרם רבות לקידומה של תרבות המוסיקה הקלאסית בישראל, ולקידומם של המוסיקה הישראלית והמוסיקאים הישראלים ברחבי העולם. פרופ' ורדי הנגיש המוסיקה הקלאסית לקהלים רחבים ביותר באמצעות קונצרטים מוסברים  ותכניות טלביזיה רבות וחדשניות. הוא הקים דורות של פסנתרנים הנמצאים כיום בצמרת העולמית, ובכך השפיע השפעה מכרעת על עיצוב דמותה העכשווית של תרבות המוסיקה הקלאסית בעולם.

חקר מדעי החיים: פרופ' יוסי ירדן – נמנה עם החשובים שבחוקרי הסרטן בעולם. פרופ' ורדי התמקד במחקריו בזיהויים של קולטנים של גורמי גידול האחראים לוויסות תהליכי חיים מרכזיים בתא, הבנת דרך פעולתם, וגילוי השיבושים החלים בהם, התורמים להתפתחות התהליך הסרטני. על בסיס תגליותיו פותחה שורת תרופות אנטי-סרטניות, שחלקן כבר מצוי בשימוש נרחב. עבודתו של פרופ' ירדן הינה מופת של מחקר ביולוגי חלוצי, שתוצאותיו מיושמות ליד מיטת החולה.

חקר המשפטים: פרופ' נילי כהן – מנהיגה אקדמית. נבחרה בגין הישגיה להיות נשיאת האקדמיה הישראלית הלאומית למדעים ויש לה קול חשוב במאבק על דמותו של המחקר המשפטי והאקדמי בחברה הישראלית.

תחום הספורט ותרבות הגוף: גב' אגנס (אגי) קלטי בת ה- 96 – זוכת 10 מדליות אולימפיות בהתעמלות מכשירים. היאנחשבת אחת המתעמלות הגדולות בהיסטוריה של ענף התעמלות המכשירים. הגב' אגנס אימנה מתעמלים והדריכה דורות של מאמנים, אלופים לאורך השנים. החינוך לספורט והנחלתו לדור הצעיר היה אחד הערכים החשובים עבור אגנס קלטי, והיא הציבה רף גבוה במיוחד למורים העתידיים לחינוך גופני כיסוד בהקניית הרגלים נכונים בתחומים שונים לדורות הבאים.

מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: מר דוד בארי – יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה. על תרומתו למדינה בכינון מפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי – עיר דוד, ניתן לו פרס במלאות חמישים שנה לאיחוד העיר.

השר בנט עם דודל'ה בארי בטקס הענקת פרס ישראל היום (ג'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
השר בנט עם דודל'ה בארי בטקס הענקת פרס ישראל היום (ג'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: אל"מ במיל' צביקה לוי – תרם תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים. זה עשרות בשנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהייתה לפעילות של תנועה שלמה.

השר בנט עם אל"מ במיל' צביקה לוי בטקס הענקת פרסי ישראל היום (ג'). צילום: שלומי אמסלם
השר בנט עם אל"מ במיל' צביקה לוי בטקס הענקת פרסי ישראל היום (ג'). צילום: שלומי אמסלם
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פרופ שלמה בן עמי. צילום: Ybenami

פרופ' בן עמי על התהליך המדיני: "הפלסטינים כשלו"

איש השמאל והשר לשעבר שהיה מעורב במו"מ מול הפלסטינים אמר בריאיון ל"מעריב" שהתפרסם בחג: "אין תהליך ואני לא רואה שיהיה בעתיד הנראה לעין"