19:55 22/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ראש עיר, לא ראש ממשלה

ראש עיר, לא ראש ממשלה

ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט נפגש עם אבו מאזן, ויחדיו בקרו בקבר ערפאת. התושבים זועמים

מעלות היא עיירה גדולה יחסית בגליל המערבי, האוכלוסייה שם מגוונת ומתפלגת באופן שווה על כל הגילאים וזיקת התושבים למסורת עזה. העיר אינה חד גונית אך מורכבת בעיקר מיוצאי עדות המזרח ושליש ממנה הם עולים. בבחירות זכה הליכוד בעיר לרוב הקולות, אם להתעלם מתושביה הערבים שהצביעו לרשימה הערבית. מצד אחד פריפריה לכל דבר, מצד שני עיירה די מטופחת, שנראית כמו אבן חמדה ביחס לערים סביבה.

ראש העיר בוחבוט הוא השליט הבלתי מעורער במעלות. אני זוכר שהלכתי ברחוב, וראיתי דווקא לא מעט שלטים בעד המתמודד הנגדי לבוחבוט. היו גם לא מעט פעילים צעירים שהחזיקו פלאיירים וחילקו לעוברים ושבים. לא מעט אנשים מבוגרים שעברו שם ליד, אמרו להם "חבל לכם על הזמן, אין לכם סיכוי מול בוחבוט". בסופו של דבר – אמנם לא בהפרש גדול –  אך כצפוי, בוחבוט, ניצח שוב. ולא סתם. יש לו מהלכים בכל מיני מקומות ורמות. והכי חשוב – האנשים ברחוב אוהבים אותו ומכירים אותו. אין לתופעה הזו אח ורע בישראל.

אז מה יש לו לחפש אצל אבו-מאזן? מה יש לו לעלות לקבר של ערפאת? האם התקנא בח"כ זנדברג שצולמה שם בעבר? אין לי מושג מה בוחבוט חשב לעצמו, אבל מה שבטוח, הוא לא שיער שההחלטה האומללה הזו עשויה להביא לקץ הקריירה שלו בעירייה.

הטבח במעלות שזעזע את המדינה בשנת 74' היווה טראומה לעיר, בפיגוע 3 מחבלים רצחו למעלה מ-20 אזרחים, כמעט כולם ילדים, ופצעו כ-70 איש. זה עשוי להסביר מדוע התגובות הזועמות לביקור הידידותי של בוחבוט אצל ראש אש"ף לא אחרו לבוא. בשביל התושבים במעלות, שרובם מקושרים בדרך זו או אחרת לאותו פיגוע, זו פגיעה ישירה בהם ובזכר הנרצחים. אבו מאזן, הוא תומך טרור נלהב. דם יהודים מכתים את ידיו והוא אחראי להסתה יום-יומית כנגד יהודים בתקשורת הערבית ובכלל.

בוחבוט לא ראש הממשלה, לא שר בממשלה. הוא  לא אמור לייצג אותה ואינו מסוגל לקדם את תהליך השלום ולגשר בין הצדדים בסכסוך הערבי-ישראלי. המטרה היחידה שיכולה להיות מושגת במפגש כזה היא פרסום תקשורתי. בוחבוט אולי חשב שישיג בזה יח"צ כלשהם, ויתחבב על גורמים מסוימים שיכולים לסייע לו להיבחר גם בפעם הבאה, במיוחד לאחר שכבר חווה קרב צמוד שלמזלו נגמר בניצחון זעיר. לצערו של בוחבוט, שניסה אולי לחפש מלוכה, יש סיכוי סביר שימצא לבסוף אתונות.

ולסיום, יש פה אולי מסקנה חשובה לשאר האוחזים במושכות העיירות והמועצות המקומיות. תתעסקו בבעיות בבית שלכם בתוך הבית פנימה. יש לא מעט כאלה. תדאגו לרווחה, לחינוך, לתרבות, ולצרכים של התושבים שבחרו בכם. תשאירו את הטיפול בבעיות מדיניות לאנשים המיודעים לכך. בדיוק לשם כך הם נבחרו ולא אתם.

תגובת ראש עיריית מעלות שלמה בוחבוט: יצאתי לפגישת עבודה עם אבו מאזן במשרדו, כחלק ממשלחת בה חברים ראשי רשויות הגליל, מימין ומשמאל, בידיעה כי יהיו אנשים שיחלקו עליה, לצד רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית שמברכים עליה. הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן,  נושאת ונותנת עם ממשלות ישראל כבר שנים ארוכות, כולל עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושרים אחרים. ממש כפי שמצהירים ראש הממשלה, שר הביטחון החדש ורוב מוחץ משרי הממשלה, גם אני מאמין שיש לפעול במתווה להשגת 2 מדינות ל-2 עמים, וזאת דרך משא ומתן שיבטיח את בטחון ישראל והשארתה כמדינה בעלת רוב יהודי מובהק. אני אמשיך לפעול באחריות, בשליחות ובאומץ לב לקידום הידברות עם גורמים אשר מושיטים יד לשלום ואשר מביעים עמדה ברורה באשר לזכותה של ישראל להמשיך ולהתקיים ולחיות בביטחון ובשלום. בביקור הדגשתי בפני אבו מאזן, שאני רואה במינוי השר ליברמן סיכוי להתנעת המשא ומתן, וכי השר ליברמן תמיד הציג תוכנית מדינית ושהוא בעד הסדר עם הפלסטינים כחלק מפתרון כולל עם מדינות ערב.

יואל בר שלום

יואל בר שלום

יואל בר שלום
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

תשעה מנהיגים בתשעה ימים | פרשנות

נתניהו מסכם שבוע וחצי מוצלחים במישור הדיפלומטי. עכשיו הוא צפוי לדרוש מטראמפ שגם יממש את האיומים שלו נגד איראן