12:22 21/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > השר אלקין: " ישראל לא ערוכה ליום שאחרי אבו מאזן"

השר אלקין: " ישראל לא ערוכה ליום שאחרי אבו מאזן"

עוד הוסיף השר באירוע לציון 24 שמים לחתימה על הסכם אוסלו "אבו מאזן הוליד את אוסלו ואבו מאזן יקבור את ההסכם הזה"

השר זאב אלקין בכנס. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השר זאב אלקין בכנס. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בנאום לציון 24 שנים לחתימה על הסכמי אוסלו, במסגרת כנס במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אמר השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט, זאב אלקין כי "אבו מאזן הפך את המערכת הפלסטינית לאימפוטנטית לחלוטין וזה מה שמאפשר לו לשרוד עד עכשיו". לדבריו של אלקין, ראש הרש"פ לא משאיר אחריו מערכת שלטונית מסודרת: "אבו מאזן הוא הקברן של אוסלו והוא עושה זאת במודע. לא רבים זוכרים אך אבו מאזן הוא זה שלחש על אוזנו של ערפאת והניע אותו ללכת למהלך והוא כנראה יקבור אותו".

עוד טען אלקין כי לדעתו אין ישראל ערוכה היטב לעידן שאחרי אבו מאזן. לדבריו האתגרים הצפויים לישראל במישור הביטחוני, קרי העמידה ממול הכוחות הסדרים של הרש"פ ומול התנזים, תהווה בעיה שיהיה קשה לטפל בה ולדעתו כל בכיר ביטחוני או בעל ממון ישכור לעצמו כוח חמוש על מנת להשתלט בין אם על הרשות או בין אם על אזור מסוים. לדבריו של השר יהיה מדובר באנרכיה.
השר אלקין מעריך כי ישנם אתגרים נוספים אליהם צריך להתייחס אליהם בעידן פוסט אבו מאזן, כמו האתגר של שליטה באוכלוסיה שתוטל על ישראל וכן האתגר של התערבות במערכות החינוך, דת ותקשורת שישראל נמנעת לעשות כיום. עוד ציין כי לדעתו ישנו אתגר גם לקהילה הבינלאומית במישור של העברת תרומות לרשות בעידן של פוסט אבו מאזן וכי גם הקהילה הבינלאומית אינה מתייחסת לנושא.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

אלקין לא צופה אפשרות לקיום בחירות ברש"פ לאחר לכתו של אבו מאזן. אלקין מעריך כי לא תהיה אפשרות לקיום בחירות ברש"פ לאחר לכתו של אבו מאזן ועולה השאלה האם החמאס יוכל להשתתף בבחירות הללו, הן בשל הסייגים של הפת"ח על רקע הסכסוך בעזה והן בשל התנגדות ישראל, כלקח מבחירות הקודמות.

בנוסף ציין השר כי "הוא לא רואה את הממשלה הזו מאפשרת לתושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות הללו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפתח פגישתם בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

תשעה מנהיגים בתשעה ימים | פרשנות

נתניהו מסכם שבוע וחצי מוצלחים במישור הדיפלומטי. עכשיו הוא צפוי לדרוש מטראמפ שגם יממש את האיומים שלו נגד איראן