1:48 29/06/2017
דף הבית > ספורט > השיאים של שרצקי: פיטר מאמן תוך כדי משחק, שוב

השיאים של שרצקי: פיטר מאמן תוך כדי משחק, שוב

הבעלים של קרית שמונה שובר שיאים: מכריז על עזיבת הקבוצה, מפטר מאמן בשידור חי, קורא למאמן האחרון שפוטר. בן זקן לא למד מטעויות של אחרים

איזי שירצקי מצליח באומנות יחודית לשבור בכל פעם שיאים חדשים. הבעיה שמדובר בשיאים שליליים. הבעיה הכואבת יותר מבחינת שירצקי שהוא שובר את השיאים השליליים שלו עצמו.

במהלך משחק קבוצתו, הפועל קרית שמונה נגד הפועל אשקלון, הוא עולה לראיון ברשת ב׳ ואומר כי החליט להחזיר את מוטי איוניר המאמן אותו פיטר רק לפני חודש. למה פיטר? כי הבוס שירצקי לא אהב את העובדה שהוא ביקש מהמאמן לא לשחק עוד בשיטה של שלושה בלמים ולעבור לשיטה של שני בלמים. המאמן איוניר התעלם מההוראה של הבעלים ופוטר.

שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90
שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90

שירצקי מינה את בני בן זקן, תושב העיר ומי שגדל ושיחק במועדון. בן זקן בשלושה משחקי ליגה השיג 7 נקודות. מקצועית מדובר בהצלחה גדולה מאוד כאשר ההפסד הבודד היה נגד מכבי תל אביב. עכשיו, בן זקן פוטר ומוטי איוניר חוזר. הרבה דברים הזויים היו בליגת העל, הרבה אירועים שמתרחשים בליגת חובבנים או בליגה למקומות עבודה, שירצקי מסתבר אוהב להיות מוביל בשערוריות ובהתנהלות מכוערת.

שירצקי התבטא בסיום הניצחון של קבוצתו כי המהלך שעשה לא פופולרי והוא מאוכזב שנאלץ לפעול כך והצדק איתו. יכול להיות. שירצקי פיטר הרבה מאמנים בצורה מכוערת ולפעמים הפיטורים היו מחוייבים אבל הדרך היתה מכוערת, לא ראויה ואפילו עלובה. שירצקי מינה מאמן ערבי ראשון בליגת העל, סאלח חאסרמה. הוא התלהב מהמינוי והרעיף עליו שבחים. זה לא מנע ממנו לעלות לשידור חי ולהודיע שהוא מפטר את המאמן עוד לפני ששוחח עם המאמן, עוד לפני שהמאמן ניגב את הזיעה מניהול המשחק שזה עתה הסתיים.

רגע אחרי ששלומי דורה השאיר את קרית שמונה בליגת העל במחזור האחרון בעונה שעברה, שירצקי לא התאפק. דורה שהגיע כמה מחזורים לפני סיום העונה כדי להשאיר את הקבוצה בליגת העל חגג בחדר ההלבשה עם השחקנים את מסע ההישארות. במקביל, שירצקי התראיין בטלוויזיה ואמר שהוא יחליף את דורה במאמן אחר. שירצקי הפך בשנים האחרונות לשולף הכי מהיר בעולם. הוא לא עושה חשבון לעיתוי, לא מתחשב בכבודם של המאמנים שעובדים אצלו, לא מכבד את הענף ובעיקר לא מכבד את עצמו.

ועל מה הפיטורים הפעם של בני בן זקן? שירצקי אמר למאמן הצעיר שהחלוץ אחמד עאבד יעלה בהרכב הראשון נגד מכבי תל אביב. בן זקן התעלם מהדרישה שלו והשאיר את עאבד על הספסל. שירצקי כעס. בן זקן אמר לו שהוא המאמן והוא מקבל את ההחלטות המקצועיות.

הטעות של בן זקן

שירצקי צודק. בן זקן טעה. המאמן הצעיר נולד וגדל בקרית שמונה. הוא מכיר את שירצקי מהיום הראשון שאיש העסקים הגיע למועדון הקטן ובן זקן גדל במועדון יחד עם שירצקי. הוא מכיר היטב את הסגנון וההתנהלות של שירצקי, הוא מכיר מצוין את המעורבות שלו בעניינים המקצועיים הוא היה עד לאירועים שהיו בין שירצקי לבין כל המאמנים שעבדו בקבוצה ופוטרו. בן זקן מכיר מקרוב את האירועים שהובילו לפיטוריו של רן בן שמעון אחרי האליפות ההיסטורית, את הפיטורים של מישל דיין, גילי לנדאו, ברק בכר, סאלח חאסרמה, שלומי דורה ומוטי איוניר. בן זקן יודע שהמעורבות של שירצקי מתחילה בבחירת השחקנים, מעורבות בהרכב ובחילופים. בן זקן קיבל את המינוי כאשר היה חסר ניסיון באימון בליגת העל וספק רב אם היה מתמנה למאמן ראשי אפילו בליגה לאומית. בן זקן קיבל את המינוי שזהה לזכייה במפעל הפיס. הוא ידע מה המשמעות להיות מאמן אצל שירצקי.

היו זמנים. צילום: לע"מ
היו זמנים. צילום: לע"מ

העובדה שהמאמן הצעיר התעלם מהבקשה/ הנחיה/ הוראה (מחקו את המיותר) של שירצקי לשלב את עאבד בהרכב גרמה לפיטוריו ויתכן שבן זקן רצה להוכיח לעולם שהוא מאמן צעיר וחסר ניסיון אבל עצמאי לגמרי, אחד שלא סופר אף אחד, גם לא את הבעלים הכי מעורב בכדורגל הישראלי והכי בעייתי שאפשר לעבוד איתו. בשכונה בה מתגורר בן זקן בקרית שמונה יהיו כאלה שיגידו לו במדרגות שהוא יצא אחלה גבר. הלך עם האמת שלו והיה מאמן עצמאי.

מחר אף אחד כבר לא יזכור אותו, והמאמן הצעיר וחסר הניסיון שהתפרנס מחשבון הבנק של שירצקי בעשור וחצי האחרון, ייאלץ למצוא פרנסה במקום אחר. אם לבן זקן יש יומרות להיות מאמן בכדורגל הישראלי, הוא היה צריך לדעת ששירצקים יש בהרבה קבוצות בכדורגל הישראלי. רבים מהם עושים זאת בעדינות ולפעמים באלגנטיות הרחק מהתקשורת, אבל כל הבוסים בליגת העל מעורבים ברמה כזו או אחרת בעניינים המקצועיים. מאמנים ותיקים ובכירים נאלצים להישמע להנחיות של הבעלים על מנת לשרוד, כדי להתפרנס.

בליגה הלאומית מעמד המאמן חמור עוד יותר, שלא נדבר על גובה השכר. גם שירצקי טעה. אם שירצקי היה מפטר את בן זקן אחרי המשחק נגד מכבי תל אביב זה היה נראה הרבה יותר טוב מלהמתין שבוע ולהודיע על הפיטורים במהלך משחק. יכול להיות שהעלבון שספג שירצקי מבן זקן גרם לו לפגוע בו חזרה בשידור חי.

איווניר יחזור?

ומוטי איוניר? שירצקי אמר כי הוא החליט להחזיר את איוניר ואין לו כוונה להתערב בעניינים המקצועיים של הפועל קרית שמונה. שירצקי אמר שהוא מתחייב לא להגיע לאימונים ולמשחקים ולא להתערב יותר בענייני הקבוצה. המשמעות היא שאיוניר יקבל סמכויות נרחבות ויהיה בעצם נציגו של שירצקי במועדון. נשמע מצוין? לא. שירצקי אמר עם המינוי של איוניר בקיץ שהוא סומך עליו ולא יתערב בנושאים המקצועיים. אז אמר. ולמה איוניר פוטר? כי שירצקי הורה למאמן איוניר לשנות את המערך של הקבוצה. עכשיו הוא אומר כי לא יתערב לאיווניר מקצועית. המאמן החדש קנה את זה. ברגע שאיזי שירצקי לא יתערב בעניינים מקצועיים לא יקראו לו איזי שירצקי.

איזי שירצקי הודיע בתחילת השבוע כי בכוונתו להקים מפלגה ולהתמודד לכנסת. צריך רק לעדכן את שירצקי שהחוק בישראל לא מאפשר לפטר חברי כנסת שאינם ממלאים הוראות של יו״ר המפלגה. יכול להיות שאם שירצקי יבין את המשמעויות הוא יחליט להישאר בכדורגל בו הוא יכול להשעות, לפטר, להחזיר, בקיצור הוא מעל החוק. אז למה לו פוליטיקה עכשיו.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_2

שישה ימים לפתיחת המכביה ה-20

לקראת האירוע הגדול: הצצה ראשונה לסרט "חלום מעבר לאופק" שמספק תיעוד מרתק של המכביה ה-19 בה השתתפו כ-7,500 ספורטאים מ-77 מדינות