17:30 21/07/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > הרבנות הראשית והר הבית

הרבנות הראשית והר הבית

מדוע הרבנות הראשית מתנגדת לעליית יהודים להר הבית?

הר הבית, הלא הוא הר המוריה, הוא המקום המקודש ביותר ליהדות. הופעתו הראשונה בתנ"ך בתיאור בניית בית המקדש הראשון בידי שלמה בספר מלכים.

בעיני רבים, הר הבית הוא הר המריבה. סלע המחלוקת שממנו מתחילות אינתיפאדות. השמאל מפנה אצבע מאשימה כלפי "הימין קיצוני" בכל הכאוס, היות ואלו מעוניינים לבנות את בית המקדש השלישי ובפועלם מתסיסים את האווירה.

ה"פלשתינים" טוענים שמדינת ישראל מפרה את הסטטוס קוו בהר הבית לנוכח כמות היהודים שעולים להר מיום ליום, מתוך מטרה ליצור פרובוקציה. אך לפני שמדינת ישראל נשאבת למלחמת דת על השליטה הריבונית בהר הבית וירושלים, עליה לפתור את המחלוקת הפנימית שיש בזרמי היהדות האורתודוקסית סביב סוגיית העלייה להר הבית.

רוב פוסקי ההלכה המקובלים פסקו שאין להיכנס כלל וכלל להר הבית מכיוון שהעולים להר מחויבים בהכנות מיוחדות לצורך היטהרות מטמאות. המחמירים יוסיפו כי כיום אנו לא יודעים בוודאות את מיקומו המדויק של הר הבית וישנו חשש מכניסה לאזור האסור על פי ההלכה. מכיוון שכיום רוב הציבור טמא, יהודי שנכנס בטומאה בזדון לאזור האסור, עובר על איסור הלכתי חמור שחיובו כרת.

מאידך, המקובלים בציונות הדתית פסקו שניתן להיכנס להר הבית אחרי טבילה במקווה כדין, תוך זהירות מכניסה אל מקום העזרה המשוער. בעברית ובתרגום לאנגלית בכניסה להר הבית בשער המוגרבים מנוסחת הודעה מטעם הרבנות הראשית לישראל: "אסור לפי דין תורה לכל אדם טמא להיכנס לשטח הר הבית מפאת קדושתו". נשאלת השאלה מדוע באמת הרבנות הראשית ופוסקי ההלכה מתנגדים נחרצות לעליית יהודים להר הבית? האם זה בגלל איסור הכרת או דחיית הגאולה?

ההכנות לבניית בית המקדש בעיצומן. צילום: פלאש 90
ההכנות לבניית בית המקדש בעיצומן. צילום: פלאש 90

מדוע הרבנות הראשית, אשר דואגת לאכוף ומפרסמת פשקווילים נגד עליית יהודים מחשש לטמאות על פי דין תורה, לא מערימה קשיים על עליית מוסלמים להר הבית? או לכל הפחות מעבירה ביקורת על ביזוי המקום המקודש ביותר ליהדות ע"י משחקי כדורגל, ונדליזם ועצרות תמיכה בטרור.

עליית היהודים, שהולכת וגוברת, ביום מן הימים תביא להקמת בית המקדש. כך או אחרת. הימצאותו של בית המקדש השלישי וקיומם של כוהנים כישות דתית עליונה במדינה, כמו בתקופת המקרא, תביא לסוף עידן הרבנות הראשית בישראל. פשוט לא יהיה בה צורך יותר. הייתכן שהחשש הזה הוא הסיבה בגללה פועלת הרבנות הראשית לישראל ע"מ לעצור את זרם העולים אל ההר?

Raphael Maoz

Raphael Maoz

Raphael Maoz

@raphaelmaoz

חבר ו' ביטחון בעיריית ראשלצ. יועץ תקשורת וחוקר בהתהוות. פעיל למען ארץ ישראל השלמה.
Raphael Maoz

אולי יעניין אותך גם

הדלקת נרות. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

זמני כניסת השבת ויציאתה – פרשת מטות – מסעי

זמני כניסת השבת ויציאתה, פרשת מטות - מסעי, כ"ז בתמוז תשע"ז, 21-22.7.2017. שבת שלום!