19:34 28/05/2017
מבזקים

ערבים הציתו כניסת בית של יהודי בעיר העתיקה בירושלים

דף הבית > תרבות > הפוגרום שהועלם על ידי תהליך השלום

הפוגרום שהועלם על ידי תהליך השלום

מה אנחנו יודעים על הפרהוד? כמה למדנו על זה בבית הספר בלימודי השואה? זה בכלל אומר משהו עבורנו?

מה אתם יודעים על הפרהוד, שואת יהודי עיראק? אני מאמין שמרבית הקוראים אינם יודעים דבר על האירוע הכל-כך משמעותי הזה בתולדות עם ישראל. לא מלמדים אותו בשיעורי היסטוריה, לא מציינים יום לאומי כפי שמציינים את השואה.

תרגום המילה 'פרהוד' הוא ביזה. מאורעות הפרהוד החלו בתאריך ו' בסיוון (חג השבועות) תש"א, ה-1 ביוני 1941. בפרעות הפרהוד נרצחו (המספרים מוערכים ואינם מדוייקים, יש דעות שגורסות שהמספרים גבוהים יותר) 179 יהודים, נפצעו 2,118, ונותרו מאות יתומים.

כמובן, הרבה מאוד רכוש יהודי נבזז על ידי הפורעים הערבים העיראקים (מספר מוערך של יהודים שנבזזו הוא 50,000).

המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק
המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק

קשר ישיר היה בין הנאצים ימ"ש לבין מאורעות הפרהוד. בין שנת 32' לשנת 41' שגריר גרמניה בעיראק היה פריץ גרובה הנאצי. השגרירות הגרמנית בעיראק קנתה את העיתון "אל עלם אל ערבי" (העולם הערבי – י"ז) בו פורסמו חומרי תעמולה נאציים-אנטישמים חדשות לבקרים. מידי יום פורסמו בעיתון קטעים מתוך הספר "מיין קאמפף" של הצורר הנאצי.

בעקבות השפעתם של הגרמנים בעיראק פוטרו היהודים מתפקידים בכירים במשרדים ממשלתיים, ממש כמו באירופה, וכן הגבילו, בצורה לא רשמית, את מספר התלמידים היהודים בבתי הספר הממשלתיים.

בתחילת יוני  41' הותקפה קבוצת יהודים מהמעמד הגבוה ולאחר מכן פרצו מהומות ברחובות, שבמהירות פשטו כמובן אל השכונות היהודיות.

פסל הפרהוד ברמת גן.
פסל הפרהוד ברמת גן.

החנויות של היהודים, שסומנו כמו באירופה, נבזזו, נשים נאנסו, ריטשו איברים של זקנים, נשים ותינוקות, השליכן לנהר תינוקות לעיני הוריהם, ושחטו יהודים עוברי אורח.

יוסף נמרודי, עד לפרעות, כתב: "מבעד לחלון ראינו עשרות אנשים חמושים בסכינים, גרזנים וכלי ירי. חלקם סחב חפצים ורהיטים שבזז מבתי היהודים. ראיתי אישה הנושאת בידה רגל של תינוק עם החג'ל (צמיד זהב לרגל)…".

כוחות הצבא הבריטי היו שם, אך השגריר הבריטי, קינאהאן קורנווליס לא נתן את הסכמתו לתחנוניהם של הקצינים הבריטים להחלץ לעזרת היהודים.

ואני שואל למה, למה על הפרעות שיהודי עדות המזרח עברו כמעט ולא מדברים? ישנן עוד ועוד דוגמאות לדברים שהשפיעו בצורה ממשית על מדינת ישראל ועם ישראל, כגון חטיפת ילדי תימן, מדוע לא שומעים על זה כמעט מילה בבתי הספר?

ידידה זמורה

ידידה זמורה

ידידיה זמורה, בן 18, גר ביישוב בית חג"י שבדרום הר חברון, פעיל למען שילוב בני נוער בעשייה ציבורית וממקימי 'נוער הליכוד' המתחדש.
ידידה זמורה

@ddzmora

יעוץ תקשורת, לשעבר ראש מטה המתנדבים של המפלגה הרפובליקנית בישראל, כותב נאומים, ומשתדל ללמוד מהנמלה...
ידידה זמורה

אולי יעניין אותך גם

רוח אחרת, הסרט

מאחורי הקלעים של חידוש ההתיישבות ביהודה ושומרון

סרטר דוקומנטרי חדש שהכינה מנורה חזני, בתו של בני קצובר, מביא לראשונה את הסיפורים, העדויות והחוויות של מי ששינו את מדינת ישראל לבלתי היכר. "הם גיבורים, עם ישראל מעריץ אותם"

2 תגובות

  1. מדברים רק על ההיסטוריה של האשכנזים כאן

  2. ‫כוכי כהן‬‎

    מדויק ונכון.
    לא לומדים בכלל על יהדות המזרח ויהדות אתיופיה,יהדות אסיה בכלל(כל הבלקן והקווקז) זה דיי חבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.