12:11 20/08/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המשבר הקואליציוני פוגע גם בגרושים

המשבר הקואליציוני פוגע גם בגרושים

לצד ההמולה סביב חוקי ההסדרה והמואזין, גם החוק לביטול חזקת הגיל הרך תקוע. ככה זה שנושאים לא פוליטיים הופכים בעל כורחם למנוף לחץ בזירה הפוליטית

שלושה חוקי קואליציה חשובים נדחו אתמול (ד') במליאה. שניים מהם – חוק ההסדרה וחוק המואזין – עשו רעש גדול בדחייתם, תרתי משמע. חוק אחד, שהצליח כבר לעורר מהומה בעבר, עבר מתחת לרדאר של הקואליציה, האופוזיציה, וגרוע יותר, מתחת לאפו של הציבור.

"חוק ביטול חזקת הגיל הרך", לאחר שנפל בקריאה טרומית בכנסת לפני כשנה. עבר את משוכת ועדת השרים לענייני חקיקה ביוני השנה. השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל בירכה על ההחלטה לאשר את החוק שקבע כי ילדים עד גיל 6 עוברים באופן אוטומטי לחזקת האם ואמרה: "זו בשורה משמחת לעשרות אלפי ילדים והורים שסבלו בגלל חוק ארכאי".

בנט ונתניהו במשבר. צילום: אמיל סלמאן
בנט ונתניהו במשבר. צילום: אמיל סלמאן

לכל מי שתוהה על מה המהומה, מדובר בחוק עם השפעה דרמטית על חייהם של זוגות שמתגרשים ולא מצליחים להגיע להסדרי ראייה של הילדים. בארגוני הנשים חששו שהחוק יאפשר לגברים לסחוט נשים תמורת הוויתור על החזקה המשותפת. לדבריהם, הנשים ממילא הן שמגדלות את הילדים וביטול חזקת הגיל הרך רק תוסיף מנוף לחץ וקלף מיקוח לגברים שיוכלו לדרוש מנשים לוותר על תשלום מזונות כתנאי לוויתור על החזקה המשותפת.

אז מה קרה מאז חודש יוני 2016? הרבה ולא כלום. החוק הזה לא הצליח לעבור את משוכת הכנסת ולא בכדי. ראשית בגלל התנגדותם של חברי כנסת מהקואליציה, ביניהם חברי מפלגת כולנו שהתנגדו לחוק. שנית, החוק עצמו הפך לקלף מיקוח פוליטי, כמו כל חוק חשוב שהקואליציה מנסה להעביר.

אתמול בבוקר, לאחר שהקבינט המדיני ביטחוני החליט, בניגוד גמור לרצונם של שני שרים בכירים בממשלה, בנט ושקד, לדחות את ההכרעה על חוק ההסדרה, שכלל את פשרת היועמ"ש מנדלבליט להעתיק את עמונה לגבעה סמוכה לתקופה של 8 חודשים. בנט זעם על ראש הממשלה והשאר היסטוריה. כל חוקי הקואליציה שנקבעו לסדר יום רביעי בשבוע נדחו ואולי אף חלקם יעלמו כלא היו מעולם, למשל חוק המואזין.

ומה למד אתמול ח"כ יואב קיש, מי שמוביל את הצעת החוק לביטול חזקת הגיל הרך? שנושאים שאינם פוליטיים הופכים להיות פוליטיים בעל כורחם, שאינספור ניסיונות אינם בהכרח ערובה להצלחה, וכשמדובר בפרק זמן כל כך קצר עד לפינוי המיועד של עמונה (25.12.16) ולהעברת תקציב דו שנתי להבטחת שרידות הקואליציה לעוד שנתיים לפחות (31.12.16) חוקים חברתיים, לוקחים את המספר האחרון בתור ואולי יתאיידו מעצמם.

שרונה מן

שרונה מן

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90

אבי גבאי נערך לבחירות ומבקש העברת סמכויות לידיו

יו"ר העבודה הנבחר מציע לשנות את חוקת המפלגה כדי שיוכל לשבץ 4 מועמדים משלו לרשימה המפלגה, לקבוע מי יהיו יו"ר הסיעה וחברי הוועדות בכנסת ולהמליץ על מיקום המזכ"ל