13:58 30/05/2017
דף הבית > חם ברשת > המרחב הציבורי – לחילונים בלבד

המרחב הציבורי – לחילונים בלבד

אוטובוס השבת של אורלי וגיא נשאר ריק בשבת האחרונה. בניסיון לתרץ את הכישלון כתב מרוז: "הבחירה בלוד ורמלה לא הייתה נכונה"

על רקע סערת עבודות רכבת ישראל בשבת שסיכנה את יציבות הממשלה בשבועות האחרונים, ובמסגרת המאבק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת בישראל, פתחו בני הזוג אורלי וילנאי וגיא מרוז, מגישי תכנית הבוקר בערוץ 10, בקמפיין "אוטובוס השבת" שיועד להציע הסעה למי שרוצה להגיע לים בשבת.

"דהגכ". אורלי וגיא. צילום: יח"צ
"לא צריכים להפריע למי שרוצה לשמור על השבת בביתו". אורלי וגיא. צילום: יח"צ

אוטובוס השבת, שנתרם לצורך כך, החל את דרכו בעיריית לוד. בני הזוג ישבו וחיכו שהאוטובוס יתמלא כדי לצאת לכיוון היום בתל אביב, אך תושבי לוד ורמלה הצביעו ברגליים, והאוטובוס עשה את דרכו ריק.

רק כאשר הגיעו לתל אביב, סבב רכב ההסעות ברחובות ואורלי וגיא הציעו לעוברים ושבים טרמפ. מעטים נענו להזמנה, כאשר רובם לא רצו להגיע לים.

בפוסט הסקת מסקנות שכתב גיא לאחר מכן, ניסה להסביר את הכישלון וכך כתב:

בשבת הקרובה מתוכנן אוטובוס השבת לעלות לירושלים ולהציע שם את שירותיו לתושבי ירושלים המעוניינים להגיע לים בתל אביב.
לירושלים יגיעו בני הזוג כשהם לא לבד בעסק. מיזם "שבוס", קואופרטיב הסעה שיתופית שמחברת ירושלמים למוקדי הבילוי בסופי השבוע, פועל בה מאז מאי 2015, ומבצע כ-350 נסיעות בשבת בכל חודש, כאשר באגודה חברים כ-1400 איש.

אוטובוס השבת של מרצ. צילום: פלאש 90
אוטובוס השבת של מרצ. צילום: פלאש 90

כפיה דתית או כפייה חילונית?

אך רעיון אוטובוס השבת אינו מנת חלקם של אזרחים בלבד. הניסיונות לערער על הסטטוס-קוו בישראל בנוגע לתחבורה בשבת מגיעים גם מבית המחוקקים. כבר ב-2012 החלה מפלגת מרצ להפעיל מדי פעם את קו אוטובוס השבת שלה בערים שונות. "משרד התחבורה חייב להשתחרר מהכפייה הדתית ולאפשר תחבורה ציבורית מסודרת גם בסופי שבוע", מסביר חבר הכנסת של מרצ לשעבר ניצן הורוביץ, "זה שירות חיוני בעל חשיבות חברתית וסביבתית גדולה".

האם הניסיון "לתל-אבב" את כלל עם ישראל יצלח או שבמדינת היהודים תחבורה ציבורית בשבת זוהי שאיפה של ציבור מצומם בלבד?

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

היום הזה-ציוץ לשבועות

חגיגת שבועות בכנסייה? ח"כ ורבין מסבירה

ח"כ איילת נחמיאס ורבין הגיעה לאולפן 'היום הזה' בניסיון להסביר את ההתרגשות מביקור התלמידים בכנסייה לקראת חג השבועות

5 תגובות

 1. כל כך הרבה מילים ל "נסינו ולא הצלחנו"
  חוצמיזה שהרוב ,שאין לו יכולת להגיע לים ז"א שהוא מהמעמד החלש ולמעמד ורוב המעמד החלש מאמין בבורא עולם כי הם נשענים עליו עם כל הקשיים שיושיע אותם וייתן להם קצת חופש (למשל להוריד את עול הפוגעים בהם ובדרכם לשמור על זהותם ולנסוע לים בשבת) ..

  אנרגיות להוציא על יוזמות מבורכות לא חסר,וגם לא חסרים ימים..

 2. לאורלי וגאי אתם תמיד מעבירים ביקורת ומנסים להיות צדקנים אבל אשתך אורלי הצדיקה לפני שמעבירה ביקורת שתבדוק את עצמה מדוע היא מחנה על מסלול לאופניים ועוד על מדרכה ויושבת בבית קפה שותה ואוכלת וכאשר מגיע פקח היא מסבנת אותו יפה שהיא כבר נוסעת וכאשר הפקח נעלם היא ממשיכה במשך חצי שעה לשבת בבית הקפה אז בבקשה צדקנית קודם תבקרי את עצמך ואז את הזולת זוג צדקנים ויש גם תמונות של הרכב שלך וגם סירטון ש- 4 מכוניות קיבלו דווח ורק אורלי וילנאי לא קיבלה דוח כי היא סלב אני מקווה מאוד שיטפלו במקרא זה

 3. פירוק טענות הכותבת שלב אחר שלב:
  "אוטובוס השבת, שנתרם לצורך כך, החל את דרכו בעיריית לוד. בני הזוג ישבו וחיכו שהאוטובוס יתמלא כדי לצאת לכיוון היום בתל אביב, אך תושבי לוד ורמלה הצביעו ברגליים, והאוטובוס עשה את דרכו ריק."
  סביר שאף אחד כמעט לא שמע על האוטובוס הזה. אבל נזרום – ברמלה ולוד כולם דתיים ולא צריך שתהיה תחבורה בשבת שם.
  "לירושלים יגיעו בני הזוג כשהם לא לבד בעסק. מיזם "שבוס", קואופרטיב הסעה שיתופית שמחברת ירושלמים למוקדי הבילוי בסופי השבוע, פועל בה מאז מאי 2015, ומבצע כ-350 נסיעות בשבת בכל חודש, כאשר באגודה חברים כ-1400 איש."
  המיזם, יש לציין, הוא מיזם פרטי, כמו מוניות שירות – שפועלות בתדירויות גבוהות בשבת במגוון ערים ומסלולים.

  והפסקה הכי חשובה שאני מעוניין להתייחס אליה –
  "אך רעיון אוטובוס השבת אינו מנת חלקם של אזרחים בלבד. הניסיונות לערער על הסטטוס-קוו בישראל בנוגע לתחבורה בשבת מגיעים גם מבית המחוקקים".
  יש לציין שמאז ומתמיד הוגשו הצעות חוק לטובת תחבורה ציבורית בשבת, מימים ימימה. בד בבד, יש ניסיונות הפוכים לעצור פעילויות בשבת ולא רק בתחבורה ציבורית – גם בנוגע לעסקים בשבת וכדומה. הניסיון לערער על הסטטוס קוו (המדומיין לדעתי) מגיע מ-2 הצדדים.
  כבר ב-2012 החלה מפלגת מרצ להפעיל מדי פעם את קו אוטובוס השבת שלה בערים שונות. "משרד התחבורה חייב להשתחרר מהכפייה הדתית ולאפשר תחבורה ציבורית מסודרת גם בסופי שבוע", מסביר חבר הכנסת של מרצ לשעבר ניצן הורוביץ, "זה שירות חיוני בעל חשיבות חברתית וסביבתית גדולה".

  האם הניסיון "לתל-אבב" את כלל עם ישראל יצלח או שבמדינת היהודים תחבורה ציבורית בשבת זוהי שאיפה של ציבור מצומם בלבד?"

  התשובה מאוד פשוטה – כל ישראל היא כבר תל אביב. בערך. למעשה, כל ישראל היא חיפה. בחיפה פועלת תחבורה ציבורית בשבת מאז קום המדינה, ולאף אחד אין באמת בעיה עם זה. בנוסף, יש מוניות שירות במגוון מסלולים ברחבי הארץ – פתרון חלקי ומצומצם לביקוש. מעבר לכך, יש נסיעות שמתחילות הרבה לפני צאת שבת בקווים המחברים בין צפון הארץ למרכזה, ובנסיעות בין תל אביב לאילת יש הפעלה גם בשבת כולה.
  השאיפה של "ציבור מצומצם בלבד" היא שאיפה של 73% אחוזים מהציבור לפי סקר YNET. ומכיוון שאתם לא מאמינים ל-YNET, אפשר לחפש סקרים מכל מיני מכוני סקרים אחרים ולמצוא את אותן תוצאות. רוב הציבור החילוני רוצה תחבורה בשבת. למעשה כבר יש תחבורה בשבת, פשוט רוצים שהיא תהיה מספקת ותתאים לדרישות הציבור במסלולים שונים.

 4. אנשים רעים ערב רב בגלל אנשים כאו יש לנו אסונות

  • אנשים טובים שמנסים לעזור. האסונות באים בגלל אלוהים הדפוק שלא מנסה לעזור. סתם, סתם. אין אלוהים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.