17:01 24/06/2017
מבזקים
דף הבית > דעות > אל תאשימו את בג"ץ בפעם הבאה שייקח את המושכות לידיים | דעה

אל תאשימו את בג"ץ בפעם הבאה שייקח את המושכות לידיים | דעה

יותר משישראל שמרו על השבת, השבת שמרה עליהם אמר אחד העם, במקרה הזה הממשלה משכה ידיה מהעיסוק בה, ובחרה בשתיקה

החלטת שופטי העליון להתיר פתיחת עסקים בשבת בת"א היא עלבון בראש ובראשונה לציבור. לא בגלל חילול השבת שהותר כאן, אלא בשל הפגיעה האנושה של שרי הממשלה בבוחריה. אתם בעד חילול שבת, נגד חילול שבת? אולי אתם מעדיפים איזו הגבלה מסוימת, מדודה, על סוג העסקים הפתוחים בשבת? מהי עמדת הממשלה בנוגע למתנה שהעניק העם היהודי לעולם?

סניף של רשת AM:PM בתל-אביב, הפתוח 24/7. צילום ויקיפדיה
סניף של רשת AM:PM בתל-אביב, הפתוח 24/7. צילום ויקיפדיה

יותר משישראל שמרו על השבת, השבת שמרה עליהם אמר אחד העם, אבל במקרה הזה ישראל פשוט אדישה כלפיה. לא בעדה ולא נגדה. המשוואה הפוליטית ברורה: יתירו פתיחת עסקים בשבת, ירגיזו את החרדים. יאסרו פתיחת עסקים בשבת, ירגיזו את החילונים. הפחד הזה מאובדן קולות גרם לשיתוק קולה של הממשלה. במקום שיהיה דיון ציבורי ערכי עמוק ואיכותי אודות מקומה של השבת בסדר היום הציבורי, הממשלה משכה ידיה מהעיסוק בה, ובחרה בשתיקה.

איך ייתכן שבמשבר הרכבות (ספין מארץ הספינים) הייתה פה מהומת אלוהים, אבל כשזה מגיע לפתיחת עסקים על בסיס קבוע נותנים לשופטי העליון להחליט?

את המחיר על חוסר האונות של הממשלה בסוגיית פתיחת העסקים בשבת בת"א נשלם כולנו. בפעם הבאה בה יגיעו חוק הלאום, חוק המסתננים או חוק ההסדרה לידי בג"ץ, לא נוכל להלין על שנטל לעצמו סמכויות לא לו. לא העליון אשם ולא השופטים, אלא הממשלה שלא ידעה לקחת את המושכות כשהיו בידיה.

אולי יעניין אותך גם

אליעזר פישמן. צילום: פלאש 90

פישמן פושט רגל? לא בטוח | דעה

השופט אורנשטיין אמנם הכריז היום על אליעזר פישמן כפושט רגל, אולם אם הצדדים יגיעו בקרוב להסכמה על גובה התספורת - ייתכן וההחלטה שניתנה היום תשונה