9:56 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הייתה שואה, אבל הייתה גם גבורה

הייתה שואה, אבל הייתה גם גבורה

לא מעט מלוחמי הצבא האדום חיים בקרבנו, הם עלו ארצה ובחרו לחיות כאן את חייהם. במדינת ישראל, מדינת היהודים. אנו שקמנו מן האפר, ואיבדנו 6 מיליון מאחינו ואחיותינו בזוועות שלא ידע כמותן המין האנושי מעולם, מחויבים לחלוק להם את הכבוד המגיע להם

ב-2 במאי 1945, החל להתמוטט שלטון הרייך בגרמניה הנאצית בעקבות התקדמות הצבא האדום אל עבר גרמניה. שבוע לאחר מכן נחתם הסכם הכניעה בין בעלות הברית, הצבא האדום וגרמניה הנאצית, שסיים באופן רשמי את מלחמת העולם השנייה ואת שלטון גרמניה הנאצית. מאז, בכל שנה, בתאריך ה-9 במאי, מצוין יום הניצחון על גרמניה הנאצית בצעדות ססגוניות, שמטרתן לחלוק כבוד לגיבורי מלחמת העולם השנייה עטורי המדליות והצלקות, עטורי הקרבות והניצחונות, עטורי הגאווה והכבוד.

השנה,לראשונה, הצטרפתי למצעד המסורתי בחיפה. עשרות חיילי הצבא האדום לבושי מדים, סרטים בצבעים כתום-שחור על זרועותיהם, דגלי ישראל ביחד עם דגלי רוסיה וארה"ב. לגיבורים חולקו פרחים אדומים. לוחמי צה"ל הגיעו לבושים במדים על מנת להודות לאותם הקשישים שלחמו נגד הצורר הנאצי. למרות כל הצבעים, השמחה והגאווה, מה שתפס את עיניי יותר מכל הם דווקא אלו שכבר לא נמצאים איתנו מאז.

לאחרונה הוגשה הצעת חוק של ח"כ עודד פורר שמטרתה לקבע את יום הניצחון של בעלות הברית על גרמניה הנאצית בלוח השנה הישראלי ב-9 במאי. הצעת החוק מבקשת לעגן את התאריך הסמלי והחשוב כל-כך מבחינת העם היהודי, ולציין אותו באמצעות פעילויות במערכת החינוך, ואף בטקסים רשמיים בכנסת ובממשלה.

ביום השואה האחרון, זימנו לשיחה עם החניכים את גיבור מלחמת העולם השנייה מיכאל פוסטילניקוב. מיכאל לחם מתחילת המלחמה ועד סופה, הלך יותר  מ-3,000 ק"מ (!) ברגל, איבד את ראייתו בעין אחת, איבד את רגלו הימנית בהפצצה ולאחר סיום המלחמה גילה כי כל משפחתו נרצחה ע"י הנאצים.

לפני השיחה, ערכנו שיחה מקדימה עם המתנדבים. בשיחה זו נחשפנו למספר בני נוער שלא מודעים לכך שיש יום בשנה שבו אנו כחברה חולקים כבוד לאותם הגיבורים. השיחה הזו גרמה לי להבין שדור הלוחמים ששרד את התופת הולך ונעלם, בדיוק כמו דור שורדי השואה.

FB_IMG_1494167252114
סיור משותף עם גיבורי הניצחון. צילום: ללא

לכן, להצעת החוק הזו ישנה חשיבות גבוהה. לא מעט מלוחמי הצבא האדום חיים בקרבנו, הם עלו ארצה ובחרו לחיות כאן את חייהם. במדינת ישראל, מדינת היהודים. אנו שקמנו מן האפר, ואיבדנו 6 מיליון מאחינו ואחיותינו בזוועות שלא ידע כמותן המין האנושי מעולם, מחויבים לחלוק להם את הכבוד המגיע להם.

אנו מחויבים כחברה לעגן זאת בחוק על מנת שנוכל לשמר את סיפורי הגבורה של לוחמי הצבא האדום כמו מיכאל. עלינו לעשות ככל הניתן כדי שהדורות הבאים יזכרו שאכן הייתה שואה, וכן השמידו 6 מיליון יהודים, אך הייתה גם גבורה – לוחמים שנלחמו מעיר לעיר, איבדו את משפחתם, את רכושם ואת גופם למען הפלת הצורר הנאצי.

העם היהודי חי על חרבו יותר מ-2,000 שנה. כלוחם ומפקד בסדיר ובשירות מילואים, התרגשתי לשמוע את סיפורי הקרבות של הקשישים החביבים הללו שנושאים על גבם את סיפורי הגבורה של חבריהם שלא חזרו משדה הקרב ביחד עם סיפורם האישי. אני גאה ונרגש לדעת שחלק מבני עמי לחמו באומץ לב ובגבורה עילאית על מנת להכניע את הצורר הנאצי ובסופו של דבר לסיים את מלחמת העולם השנייה ואת שואת העם היהודי.

 

דור דוידיאן

דור דוידיאן

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

משלחת הסיוע של צה"ל במקסיקו. צילום: דובר צה"ל

אותרה גופת היהודי הנעדר במקסיקו

צוות הסיוע של זק"א במקסיקו איתר את גופתו של חיים אשכנזי ז"ל בין ההריסות של בניין המשרדים בו שהה בזמן רעידת האדמה. הנעדר היהודי השני נמצא בריא ושלם