15:44 22/03/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פוליטי מדיני > רגב: "אין הסתה, הצגנו תמונת מצב"

רגב: "אין הסתה, הצגנו תמונת מצב"

בצעד חריג, שרת התרבות מירי רגב ענתה ל-30 יוצרים שהגישו נגד תלונה במשטרה באשמת הסתה נגדם באמצעות עמוד הפייסבוק שלה. צפו

צילום: עמוד הפייסבוק של מירי רגב

בעקבות התלונה שהגישו יוצרים ואמנים הגישו כנגד מירי רגב, על דבריה כנגד מוסדות התרבות בתל אביב ועל שורת יצירות שהציגה בוועדת הכספים, רגב פתחה היום שידור בעמוד הפייסבוק שלה בו הגיבה לטענות. "הם חצו את הקו האדום מבחינתי", תקפה רגב

במהלך הסרטון, הסבירה רגב את החלטותיה לשנות את חלוקת תקציב התרבות לשנת 2017: "הקריקטורות לא מתייחסות לאדם או למוסד כזה או אחר, אלא לעיקרון, אג'נדה שאני מקדמת מאז שנכנסתי למשרדי".

חלוקה מחדש של עוגת התרבות

השרה הציגה את הקריקטורות השונות והסבירה כי הן נועדו להעביר מסר ותו לא. הקריקטורה הראשונה מראה את האי-שוויון, וקורא לפיזור של תקציבים. בקריקטורה נראית עוגת יום הולדת, כאשר עיקר העוגה מחולקת למרכז הארץ. "העוגה הזו, תמונת המצב הזו שזיהיתי עם כניסתי לתפקיד, לא תישאר", הבהירה רגב ועקצה את האמנים: "תמונה מסיתה, הא? תמונת מצב – לא נעימה, אבל מסיתה? ממש לא".

הקריקטורה השנייה מציגה תמונת מצב של מרכז ופריפריה, בה נראים שני בעלי מרכולים – פרי מרכז ופרי-פריה, כאשר המוכר של המרכז שמן, והמוכר של 'פריה' רזה וקטן. "גם בפריפריה רוצים ליצור תרבות. הסתה יש כאן? לא. תמונת מצב יש כאן. אני רוצה שגם הפירות העסיסיים של הפריפריה, האיכותיים, הם גם יכולים ליהנות מזה וגם זכאים ליהנות מזה. והם נהנים מזה – ויהנו מזה", הוסיפה רגב.

איור: ניסים חזקיהו
איור: ניסים חזקיהו

קריקטורות נוספות התייחסו למצע אותו מובילה רגב, 'נאמנות בתרבות'. "זה דבר פשוט. כל אזרח במדינה אינו מעל לחוק. משרד התרבות אינו כספומט, הוא יחלק תקציבים באחריות, כי זה תקציב ציבורי. כל מוסד תרבות שיחתור נגד מדינת ישראל לא יזכה למימון ציבורי.

בקריקטורה השלישית, נראה אדם לבוש מסיכה מגיע לכספומט שהוא משרד התרבות כשהוא שורף את דגל ישראל. לדבריה של רגב, גם פה לא מדובר בהסתה אלא בהצגת תמונת מצב. "זה לא ברור שמי שחותר נגד מדינת ישראל לא יקבל מימון מהמדינה?".

איור: ניסים חזקיהו
איור: ניסים חזקיהו

בקריקטורה הרביעית, הציגה השרה ארבעה מקצי שחייה – חופשי, חזה, פרפר, וחתירה. בשלושת הראשונים, השחייה מותרת, אך לא ברביעי. "כך פועלים באומנות, איפה יש פה הסתה?", שאלה רגב. "הם מפחדים, הם מנסים להפחיד אותי ואת אנשי משרדי כדי שלא נעשה את מה שנבחרנו לעשות על ידכם", אמרה רגב לקהל.

"מדיניות של צדק תרבותי, של שוויון, של גיוון ושל פיזור. אני רוצה להגיד ליוצרים והיוצרות – אתם לא מפחידים אותי ואת גורמי המקצוע במשרדי. נמשיך להוביל אג'נדה ציבורית למען הציבור הישראלי כולו".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מדד השלום: רוב הציבור מעריך שהעברת השגרירות תגרום לאלימות

מדד השלום החודשי התפרסם היום וממנו עולה כי על אף שרוב הציבור מעריך שהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים תגרום לאלימות, הרוב גם מתנגד לדחיית המהלך