20:34 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דוד ביטן: "לא לחקור ראש ממשלה מכהן"

דוד ביטן: "לא לחקור ראש ממשלה מכהן"

יו"ר הקואליציה מנסה לקדם הצעת חוק שתגביל חקירת ראש ממשלה במהלך כהונתו

"צריך לשנות את החוק אצלנו כמו בצרפת. לא לאפשר חקירת ראש ממשלה מכהן". כך אמר ח"כ דוד ביטן (הליכוד), יו"ר הקואליציה, במהלך כנס של לשכת עורכי הדין שהתקיים במהלך סוף השבוע האחרון. ביטן הצהיר על כוונתו לקדם חוק בנושא.

דבריו של יו"ר הקואליציה נאמרו על רקע "פרשת הצוללות". כזכור, בשבוע שעבר ערוץ 10 חשף שממשלת ישראל רכשה 3 צוללות מתקדמות מגרמניה ב-1.2 מיליארד יורו. העסקה אושרה ע"י גורמים בכירים במערכת הביטחון ובמועצה לביטחון לאומי.

למרות הצהרת הבכירים במערכת הביטחון, בתקשורת טענו שעסקת הצוללות נעשתה בניגוד עניינים של ראש הממשלה. בתחילת הפרשה, היועמ"ש החליט שלא לפתוח בחקירה. לבסוף, היועץ המשפטי שינה את החלטתו הראשונה והורה לפתוח בבדיקה ב"פרשת הצוללות", כנראה בעקבות לחץ תקשורתי.

ינסה לשלול אזרחות יו"ר "בצלם". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ דוד ביטן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בתוך כך, יו"ר הקואליציה מעוניין לקדם חוק שיגן על מעמדו של ראש הממשלה ולא יאפשר לרשויות לחקור אותו על עבירות קלות בזמן כהונתו. נכון להיום, חוק דומה חוקק בצרפת, איטליה וטאיוואן.

"לא מכיר מדינה דמוקרטית שראש הממשלה שלה מככב בתדירות בפרשיות משונות"

ח"כ דוד ביטן הוא לא הראשון שיוזם חוק שמטרתו להגן על ראש הממשלה. ביולי 2016 ח"כ דוד אמסלם, חברו של ביטן למפלגה ויו"ר ועדת הפנים של הכנסת, יזם הצעת חוק דומה.

ח"כ דוד אמסלם. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ דוד אמסלם. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בזמנו, אמסלם פירט מה השיקולים מאחורי יוזמת החקיקה. "ראש ממשלה בישראל הוא התפקיד החשוב ביותר. עליו לקבל החלטות הרות גורל בסוגיות המשפיעות על הציבור כולו – מהלכים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים. אי-אפשר להעסיק אותו כמעט בכל יום בחקירות". אמר אמסלם, והוסיף, "אני לא מכיר מדינה דמוקרטית אחת בעולם שראש הממשלה שלה מככב בתדירות כזו בענייני חקירות ופרשיות שונות ומשונות. איש לא באמת מאמין שבכל העולם יש צדקנים ורק בישראל יש גנבים. בשלושים שנה האחרונות לא היה ראש ממשלה אחד שלא היה עסוק בחקירות: רבין ופרשת הדולרים של רעייתו, ברק והעמותות, שרון והאי היווני, אולמרט והנסיעות, נתניהו והמתנות, הבקבוקים ועוד".

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שוטרים מפנים מפגין במחאת הנכים בצומת יקום בחודש שעבר. צילום: פלאש 90

המשטרה: חוקי התנועה ייאכפו גם בהפגנות הנכים

המשטרה הודיעה למארגני מחאת הנכים כי בעקבות התגברות ההפרעות החמורות לתנועה בהפגנות, יאכפו את חוקי התנועה. למארגנים הוצעו מתווי מחאה חלופיים