2:53 29/04/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בוגי סרח, בוגי הודח

בוגי סרח, בוגי הודח

הוא פתח במערכה נגד בוחריו, מעל באמונם של מי ששלחו אותו לתפקידו ועכשיו יעלון משלם על כך את המחיר

את הסיפור של החלפת בוגי יעלון כשר בטחון ניתן לבחון מהרבה מאוד זוויות. מהבחינה הפוליטית ברור הצורך של רה"מ להרחיב את הקואליציה הדלה הכתיב את הענקת תיק הבטחון לאביגדור ליברמן. מהזוית המקצועית ניתן לומר שבתקופת יעלון מדינת ישראל לא ניצחה באופן משכנע ולו מערכה צבאית אחת למרות עליונות צבאית מובהקת על אויביה. מהבחינה הכלכלית קשה להצדיק את ההשתוללות של תפיחת תקציבי הביטחון. אבל ישנה זוית אחת שהכריעה את הכף, הזוית החברתית.

על מנת שמערכת דמוקרטית תתפקד כראוי דרושים כמה מרכיבים. שניים עיקריים הם עליונות הדרג המדיני הנבחר על פני הדרגים המבצעים בכל הנוגע לקביעת מדיניות והטמעת ערכים, השני הוא סיפוק צרכי הבוחר. בוגי יעלון הטיל צל גדול על המרכיב הראשון ומעל לחלוטין בשני.

יעלון הוא רמטכ"ל לשעבר, קצין שבילה את מרבית חייו הבוגרים במערכת הצבאית. הצבא, כמו כל מערכת, מורכב מבני אדם המנהלים ביניהם מערכות יחסים מקצועיות ואישיות ומי שמשרת לאורך שנים כה רבות במערכת כזו מפתח נאמנות אישית ומקצועית לאנשים ששירתו איתו ולערכים והעקרונות המאחדים אותם כקולגות לעבודה.

בוגי כשר ביטחון לא ראה את עצמו באור שונה מזה שראה עצמו בתקופתו במטה הכללי. הוא לא נתפס כמי שמהווה דרג חיצוני לצה"ל אלא "אחד מהחבר'ה". הראיה הזו גרמה לכך שהגיבוי שהעניק לקצונה הבכירה בצה"ל היה אוטומטי, גם כאשר אלו חרגו מגבולות תפקידם באופן ברור.

מסלול התנגשות מהיר

בשיאו של גל טרור המתאפיין בנערים ונערות חמושים בנשק קר מסוגים שונים ובעיצומו של דיון פוליטי מתמשך על הדרך בה יש לנהוג במחבלים, בחר הרמטכ"ל אייזנקוט לתפוס צד בויכוח הפוליטי כאשר אמר, בשיחה עם תלמידי תיכון בבת ים, כי "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו', אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". האמירה אמנם מנוסחת היטב והוסוותה תחת מעטה כביכול א-פוליטי, אולם דרושה מידה מיוחדת של תמימות על מנת לראות אותה ככזו. עד מהרה נפוצו דבריו של המפקד בתקשורת וביקורת הושמעה מכיוון ציבור הימין וחלק מנבחריו על החטא המשולש של אייזנקוט: זילות ערכי היהדות, התערבות בפוליטיקה ו"עקיצת" לוחמים בפומבי.

יעלון, שנשלח לתפקידו על ידי אותו הציבור ממש, בחר לגבות את הרמטכ"ל גם על זכותו להתבטא בסוגיה פוליטית וגם על תוכן הדברים, מה שגרר תגובות קשות כלפיו ונתן את האות למאבק בין יעלון ובין קהל מצביעי הימין.

הסיבוב השני והמשמעותי ביותר הגיע כחודש לאחר מכן. לוחם חטיבת כפיר אלאור אזריה ירה במחבל מנוטרל לכאורה, "בצלם" הפיצו תיעוד של המקרה לרשתות הטלוויזיה בארץ ובעולם ומשם קצרה הדרך להתנגשות פוליטית וערכית נוספת. המערכת הצבאית בניצוחו של יעלון, שיצא בקביעה נחרצת עוד טרם הגיעו ממצאים ראשוניים מהזירה, בחרה לא רק להעניש את החייל, אלא ממש לרדוף אותו ולהחמיר בעניינו עד כדי האשמה ברצח (האשמה הומרה לאחר מכן בהריגה והמשפט עדיין מתנהל).

סביר להניח שגם יעלון לא חזה את עוצמת המחאה שהפרשה תעורר. ציבור הימין סירב בכל תוקף לנטוש את החייל לחסדי המערכת, שקיבלה תמיכה מוחלטת משר הביטחון. הנ"ל לא הסתפק בגיבוי הקצינים אלא ביצע משפט שדה לחייל ולציבור תומכיו מעל בימת הנואמים הכנסת.

בנאום שכונן את מסלול ההתנגשות של יעלון עם ציבור בוחריו הוא השווה בין ירי במחבל לפיגוע טרור ("אנחנו לא כמו הצד השני שאיננו מגנה טרור. אצלנו כשמישהו סורח אנחנו מעמידים את הדברים מיד במקומם"), יצא למתקפה חזיתית כנגד ציבור מבקריו ("ההתלהמות הזו לא במקומה. רבותיי, מה אתם רוצים פה? צבא מתבהם?") וסיים בחריצת דינו של הלוחם עוד בטרם נכתב דף אחד בכתב האישום ("מי שסרח צריך לתת את הדין… החייל החליט לעבור על החוק, על ערכי המוסר שלנו ועל הוראות הפתיחה באש").

יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90
יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90

הקש ששבר את גב הגמל הגיע בעקבות נאומו של סגן הרמטכ"ל שמצא לנכון לנצל את מעמדו בערב יום השואה ולהשוות את החברה הישראלית של ימינו לזו של גרמניה הנאצית ערב מלחמת העולם השנייה, לא פחות. יעלון, שנראה כי החליט אסטרטגית להפסיק להתחשב בבוחריו או אפילו ליצור מראית עין כזו, גיבה את הקצין הבכיר על נאומו המקומם, הוא אף שב והתעקש כי על קציני צה"ל לומר את אשר על ליבם גם ובעיקר כאשר הם לא עומדים בקנה אחד עם עמדות הדרג המדיני.

בוגי יעלון סרח. הוא הפר את אחד הכללים הבסיסיים ביותר בפוליטיקה במדינה דמוקרטית. הוא יצא נגד עמדות מצביעיו וזלזל בהם בהפגנתיות. הוא כינה אותם בכינויי גנאי שהודבקו להם על ידי יריביהם הפוליטיים, התבטא נגדם בבוטות ודרך בצורה מתריסה על ערכיהם, דעותיהם ואמונותיהם. לצערו, התקופה בה אמירת דברים שמוצאים חן בעיניי הברנז'ה התקשורתית מספיקה כדי לשמור על הכיסא הסתיימה עם תחילת עידן הרשתות החברתיות וכעת הוא חווה על בשרו את תוצאות של מסע הצלב שניהל נגד ציבור מצביעי הימין.

קשה לומר מה יהיה סוף הסיפור, אך כבר עכשיו אפשר לומר שההשפלה הפומבית שעבר שר הביטחון היא הדרך הדמוקרטית. סרחת? הודחת!

אלון מליק

אלון מליק

אולי יעניין אותך גם

423

התפרעויות אלימות של פלסטינים במספר מוקדים

הפגנות אלימות ועימותים בין פלסטינים לכוחותינו התרחשו היום במספר זירות, לאחר הכרזת "יום זעם" כאות הזדהות עם המחבלים שובתי הרעב בכלא הישראלי

5 תגובות

 1. כל מילה בסלע

 2. רויטל גוזלן

  אמת . מתבקש ובכרחי הצעד שעשה ביבי . ביבי כל הכבוד לך . אל תחזור בך . עשית את הצעד הנכון למדינת ישראל .

 3. אורי שפיר

  טור גרוע במיוחד. העובדה שאמירה של הרמטכ"ל כמו: "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו', אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים" היא אמירה שנראית לך כלא לעניין מראה שהנטיה הטבעית והדורסנית שלך לפשיזם והתבהמות לא עברה.. מעבר לזה אתה גם דמגוג.

  • בכל צבא בעולם יעלון לא היה מגיע לדרגה שהגיע , צהל נלחם בטרור והגיע הזמן להוריד את הכפפות מפני שאם יש אויב גרוע במיוחד זה מחבל ולא צבא .
   הגיע הזמן לבדוק את דעותהם של קציני צהל הבכירים ואם הם חושבים כמו סגן הרמטכל הם צריכים לעוף וכמה שיותר מהר .
   לגבי נערה עם מספריים אני הייתי מרוקן מחסנית ללא היסוס ולו רק בגלל כוונתה להרוג .
   ולגביך אתה , אתה שמאלן פשיסט ובוגד המעדיף את נוחות ועמדות האוייב מאשר את העם שלך ומאחר שיצאתה מהכלל וכפרתה בעיקר טוב שתסתלק מכאן כי הולך להיות לאנשים כמוך רע מאוד .

 4. בוגי יעלון הייתה צריך לומר לצד הערבי שהיתבהם להפסיק לשלוח מחבלים לפגוע באזרחים וחייליםו ולא לחייל ששומר עליך ועלינו את מי אתה מייצג אני שוב אומר מספיק עם הקרקס ולשחרר את החייל לאלתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.