2:48 29/04/2017
מבזקים
דף הבית > אשת חיל > אל"מ במיל' חושף: "יש מדדים שונים לגברים ולנשים"

אל"מ במיל' חושף: "יש מדדים שונים לגברים ולנשים"

סערת הנשים הלוחמות: אל"מ במיל' רז שגיא חושף את האמת והאבסורד מאחורי השוויון בצה״ל: "בונים קיר נמוך יותר לנשים"

אל"מ במילואים רז שגיא, מחבר הספר 'נלחמות בצה"ל', הסוקר מחקרים, ראיונות ומאמרים הנוגעים לשילוב נשים בצה"ל ובצבאות שונים בעולם, מגבה את אמירותיו של האלוף יפתח רון-טל בשבוע שעבר. "שערורייה שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת וגם ביכולת צה"ל", קבע אז רון-טל, והוסיף כי "להכניס בנים ובנות ביחד לתוך טנק זה טירוף מערכות קולוסלי". רון-טל אמנם התקפל מאז וחזר בו לאחר מתקפה ציבורית, אך בראיון שהעניק לעלון השבת 'עולם קטן' מתעקש שגיא כי האלוף רון-טל "צריך לשמור על פיו כי הוא יו"ר חברת החשמל, אבל הוא אמר את האמת".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

בהמשך הראיון מסביר שגיא כי "חיל הרפואה ומחלקת כושר קרבי קובעים במפורש שיש מדדים שונים לגברים ולנשים. חקרנו חיילות, קצינים, מג"דים – והתשובה ברורה. הם לא קוראים לזה 'להוריד את הרף' אלא 'התאמה', שזו מילה מכובסת להורדת הרף. זה כמעט כמו המילה 'לנטרל' שהחליפה את המושג לחסל.

"בבוחן הכניסה לבה"ד 1, הנשים עושות פחות קילומטרים מהגברים, מביאות רק שלושה קודים במקום חמישה לבנים וניתן להן זמן ארוך יותר מלגברים. הן הולכות עם מימייה אחת ומחסנית אחת, בעוד הגברים הולכים עם שתי מימיות וחמש מחסניות. בעקבות תלונות הנשים על שהן תמיד מגיעות אחרונות בתחרויות הריצה בבה"ד 1, הפסיקו עם הריצות הקוויות והתחילו לרוץ במעגלים כדי שלא תהיה תחרותיות, והשינוי פגע בתחרותיות ובשיפור הכושר הקרבי. כדי שהן תעבורנה את מבחן הקיר הציבו להן ספסל. מכיוון שלא היה להן נעים לעלות על הספסל, עכשיו בונים קיר נמוך יותר לנשים. חוסר שוויון בשם השוויון".

"אנחנו הצבא שצריכים לעשות עליו את הניסוי השוויוני הזה? שואל שגיא, "שמשמרות המהפכה האיראניות יוכיחו ששילוב נשים הופך את הצבא לטוב ביותר. צה"ל, כמו כל צבא בעולם, צריך לבדוק את עצמו בראש ובראשונה על פי הכשירות המבצעית שלו. צה"ל אינו המערכת לקידום השוויון בארץ. כשאני שירתי בצבא חשבתי שתפקידי הוא לוודא שאזרחי ישראל יוכלו לישון בשקט. נראה לי שמישהו שכח שזה התפקיד שלו, ולא לדאוג לשוויון. עם כל הכבוד למירב מיכאלי, אני רוצה לראות מה היא תגיד ללוחמי דאע"ש שיעיפו את הדלת שלה בבעיטה וייכנסו ברובים שלופים".

"חוסר שוויון בשם השוויון". אל"מ במיל' רז שגיא. צילום באדיבות: רז שגיא
"חוסר שוויון בשם השוויון". אל"מ במיל' רז שגיא. צילום באדיבות: רז שגיא

על מחקרי יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן) הוא אומר: "המחקרים היו חד-צדדיים (מחקרים מטעם) ועסקו בצדדים הסוציולוגיים בלבד, עובדה שלא מנעה מהם להסיק מסקנות בתחומים אחרים. ביוהל"ן לא זו בלבד שלא חקרו כלל את הצדדים העוסקים בתחומי הכשירות והכושר הצבאיים, אלא שבמחקרים שנערכו לא השתתפו בעלי מקצוע בתחומי לחימה, רפואה וכושר קרבי. מובילות המחקרים ביוהל"ן ומטעמה לא הוסמכו באף לא אחד מן המקצועות שלעיל, ולמרות זאת התיימרו לכתוב ולהציג עובדות, לקחים ומסקנות. במקרה הטוב מדובר בשרלטנות לשמה. במקרה הרע מדובר בהונאה ובהטעיה מכוונת. אילו הונו רק את קברניטי צה"ל זה היה חמור למדי, אולם הונאתם פגעה בראש ובראשונה בנשים שהן התיימרו לייצג. החיילות שהתנדבו לשרת בתפקידי לחימה לא ידעו שהן שותפות לניסוי רחב היקף בבני אדם שמובילים אותו שרלטנים. החיילות הטובות ביותר שעם ישראל יכול לגייס לצבא שילמו על כך בבריאותן, ומרביתן יסבלו עד סוף ימיהן".

לדבריו, "הסתננות תפיסות פוליטיות לצה"ל, מבית מדרשו של השמאל הרדיקלי בישראל ובאמצעות יוהל"ן, עשו לצבא הישראלי בזמן קצר את מה שעשה הקומוניזם לכלכלה הרוסית, ומרבית ההרס הוא בלתי הפיך. כל התופעות שאנו רואים לאחרונה בצבא נובעות מהסתננות זו, והתפיסות הללו מתפשטות כמו סרטן.

"תת-אלוף בשירות סדיר ובתפקיד יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים החליטה להכריז בשם צה"ל כי הצבא קיבל עליו אסטרטגיה שתשנה אותו. האם יעלה על הדעת כי יועץ הרמטכ"ל לענייני כספים (יועכ"ל) יאמץ על דעת עצמו אסטרטגיה חדשה לצה"ל הנסמכת על החלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם? האם תא"ל יכולה לקום ולהחליט לשנות את תפיסת הצבא היחיד שמגן עלינו מפני האויבים הצרים עלינו"? אם כן, על כולנו ללמוד שחייה היטב, מפני שהחוף הידידותי הקרוב הוא קפריסין".

לטענתו של שגיא, יש בצה"ל מי שרוצים "שעם ישראל יאמין שהמערכה היא דוסים נגד נשים, ואני, חילוני שנולד בקיבוץ של השומר הצעיר, אומר להם: אתם מביאים את מדינת ישראל לסופה". אך גם הוא מודה כי "שילוב נשים בצבא חשוב בעיניי מאוד. אני לא דוס ואין לי שום בעיה עם שילוב נשים בתפקידים שהולמים אותן – וכבר היום הן משולבות ב-92% מהתפקידים. שילובן בשמונת האחוזים הנותרים יהיה בכייה לדורות, ולא רק כי הבנות תיפגענה אלא כי זו תחילת סופו של צה"ל".

תגובת דובר צה"ל:

"צה"ל מוקיר את פעילות הלוחמות וימשיך לשלבן בתפקידים המאפשרים זאת כאשר בראש מעייניו נמצאת בריאות החיילים והחיילות והיא מהווה הגורם המכריע בתהליכי קבלת החלטות. כמו כן, פתיחת תפקידים לשירות נשים מתבצעת בהתאם להוראות חיל הרפואה ותוך יצירת ההתאמות המתבקשות בהיבטי סביבת שירות, עומס פיזי ועוד".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

איוונקה טראמפ בכנס ה-W20 בברלין. צילום: רויטרס

איוונקה התייצבה לצד אביה וזכתה לקריאות בוז

בתו של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ הגיעה לכנס נשים בברלין והגנה על שמו של אביה, חלק מהקהל המקומי הגיב בבוז. "שמעתי את הסרקסזם מהתקשורת, מכירה את אבא שלי מניסיון אישי"

10 תגובות

 1. אכן ידוע על נזק שנגרם לגב של חיילת שרצתה להיות התותחנים ועברה להיות נהגת.

 2. בקרוב אירגוני נשים פמיניסטיות יגישו בג"ץ על זה שיש להן מחזור

  • בלי להיכנס לפרטים. לפני כעשור החליטו במערכת הביטחון לשלב בנות כמאבטחות במתקנים של מערכת הביטחון. כתנאי כניסה לקורס הוחלט לתת הקלות במדדים קרי: בן, 12 מתח, בת, 60 שניות על מתח (תלה) גם בזה הם לא עמדו. ריצת 2000 לבן. (זמן 8 דקות) בת, הסתפקה 1000 ללא מגבלת זמן. בטן, בן במשך דקה מעל 50. בת, שכיבות שמיכה 10 פעמים וכו'. בקיצור בדיחה… שנמשכה כשנה ורק בשם השוויון. הבדיחה הופסקה כאשר ר' הארגון התערב והחליט שבנות יהיו במערך רק כאשר הם עומדות במדדים כמו בנים. התוצאה שאין כמעט היום בנות שמתפקדות במערך האבטחה.

   • לא יודע מה איתך, אבל במקרה אני עובד הרבה עם תעשייה אווירית, על כל מפעליה השונים, ועוד מתקנים בטחוניים – ודווקא יש פה די הרבה בנות. לא רוב, וגם אולי יותר קרוב לרבע מאשר לחצי – אבל בטח לא "אין כמעט היום בנות שמתפקדות במערך האבטחה".

    ואני לא מדבר רק על אלו שמסננות בשער הרגלי, אלא אלו שמסתובבות עם נשק ותחמושת וקופצות לאירועים.

 3. האם אין הבדלים בין הדרישות ללוחם סיירת או חייל חיל רגלים לבן חיילי שריון ותותחנים …. צהל הינו צבא מדהים שמבין שאין הבדל מהותי בן המינים ….. רק לגנרלים לוקח זמן להבין …

 4. עובדים עלינו בעינים, צבא של כוסיות. לוחמי חזבלה הולכים וצוברים נסיון קרבי ואנחנו מורידים את יכולות צהל. כולם פוחדים לדבר ולהגיד את הנכון להגיד

 5. אלמ שגיא צודק בכל טענותיו, אני אשה, מידותיי ויכולותיי הפיזיות שונות מגברים כך נוצרנו מהתחלה. צה"ל תפקידו לנצח!!!!! ולא להתעסק בתהליכים הזויים של סגן הרמטכל יאיר או יוהל"ן או כל גורם הזוי ולא שפוי אחר שחושב שצה"ל הוא הבמה לשיוויון אנחנו לא אבדנו את הראש. ממשלת ימין בשלטון, אז תסיימו את הפארסה המגוחכת הזו ותפסיקו לפחד מבג"ץ. הם אנשים לא ישויות על טבעיות!!!

 6. ללמוד שחיה זה תמיד טוב..

 7. אני לא זוכר שבבה"ד 1 הבנות שהיו איתי סחבו פחות מימיות או פחות מחסניות – או נדרשו להביא פחות נ"צ!
  וגם לא קיבלו יותר זמן בניווטי הגולם. על מה הבחור מדבר?

  גם כשליוותי בחורה בגולם, ורציתי לסחוב לה את המ"ק 77 גם בחלק שלה, היא לא הסכימה בשום אופן.

  מאיפה הנתונים האלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.