16:57 21/03/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > איזנקוט – הרמטכ״ל הראשון שמתעדף לוחמים | פרשנות

איזנקוט – הרמטכ״ל הראשון שמתעדף לוחמים | פרשנות

נכון, עדיין אפשר לתת לחיילים יותר. אבל צריך לומר ביושר - על השינוי הזה נלחמו שנים רבות. התכנית להעצמת הלוחמים תקדם את צה"ל בהתמודדות עם האתגרים מעבר לגבולות

אמירה דוגמת "סייבר חשוב, אבל הכח הלוחם חשוב יותר", שהגיעה השבוע מראש המטה הכללי רא״ל גדי איזנקוט  –  אינה אמירה מובנת מאליה. בתדרוך כתבים צבאיים שקיים אתמול (רביעי) יכול היה הרמטכ"ל להתהדר בנוצות לחימה, במבצעים שקטים מעבר לגבולות, או ללגלג על נסראללה ושאר האויבים – אך במקום זאת בחר במודע לדבר ישירות אל הנוער שעתיד להתגייס לצבא עליו הוא מפקד.

לוחמי נחשון במבצע בדוהיישה. צילום: פלאש 90
לוחמי נחשון במבצע בדוהיישה, דצמבר 2015. צילום: פלאש 90

איזנקוט הוא הרמטכ״ל הראשון בהיסטוריה שמתעדף לוחמים. הוא מכנה אותם "לוחמי חוד", אלו שמתגייסים להכריע אויב, להלחם על גבולות ישראל, ולחרף נפשם למען צה״ל והמדינה. מעטפת התעדוף של איזנקוט אמורה לתת אותותיה בעוד שנה כאשר נראה בחזרה את נתוני מוטיבציית הגיוס לשירות קרבי עולים כפי שראינו בשנים האחרונות.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, צילום: פלאש 90
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, צילום: פלאש 90

ברמת המאקרו, לוחמים שיבחרו להתגייס לשירות משמעותי, להתנדב ליחידות מיוחדות ולחטיבות החי"ר –  יזכו לשורה של הטבות שלא מביישות צבאות אחרים בעולם.

נכון – עדיין אפשר לתת לחיילים יותר. אבל צריך לומר ביושר, על השינוי הזה נלחמו שנים רבות. נער בן 17 שנמצא היום בדילמה בשאלה לאן להתגייס – מסתכל הצידה ומבין שאם הוא רוצה לתרום, להתנדב, ולצאת עם ערך מוסף מצה״ל הוא יכול לבחור בחטיבת חי"ר או לנסות להתקבל ליחידה מובחרת.

בעוד שלוש שנים נראה צעירים טובים יותר יוצאים מצה״ל לחברה הישראלית. בשלוש השנים הקרובות, מעמד הלוחם ישדרג את צה״ל פלאים ויקדם אותו צעד נוסף בהתמודדות עם האתגרים המחכים לו מעבר לגבולות.

 

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הכלבה נחטפה למזרח י-ם, השוטרים השיבו אותה הביתה

שוטרי מחוז ירושלים קיבלו תלונה על גנבת כלבה מבית פרטי בעיר, הצליחו לאתר את הגנב והבית בו הוא שוהה במזרח העיר - והשיבו אותה לבעליה