8:08 24/09/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > "אוהדי הפועל לא יכולים לראות שוטרים מול העיניים"

"אוהדי הפועל לא יכולים לראות שוטרים מול העיניים"

בעקבות אירועי האלימות במשחקה של הפועל ת"א אתמול, שוחחנו עם משקיפים בכירים שהסבירו מדוע אירועים אלה קורים דווקא עם הקהל האדום. "הם אוהבים להתגרות בשוטרים"

אוהדי הפועל ת"א. צילום: הפועל ת"א
אוהדי הפועל ת"א. צילום: הפועל ת"א

 

כאשר התבקש מוטי איוניר להביע את דעתו על האירועים שהיו ביציע האוהדים של קבוצתו, הפועל תל אביב, השיב המאמן: ״לא ראיתי מה היה שם, הייתי מרוכז במשחק״. כאשר נשאל איוניר בסיום המשחק בו הפועל תל אביב רשמה ניצחון חוץ על בית״ר תל אביב/רמלה, 0:2, על הניצחון הרביעי ברציפות בליגה הלאומית הוא לא שכח לשבח את האוהדים. ״האוהדים האלה״, אמר איוניר, ״נותנים לנו תחושה של משחק בית בכל מקום״. גם איוניר, אחד שידוע כמי שאומר בדיוק מה שהוא חושב, אחד שלא עושה חשבון לאף אחד ולא פוחד מאף אחד, העדיף שלא לצאת נגד האוהדים של קבוצתו.

במציאות של היום, משפט לא במקום, אמירה ובה נימה של ביקורת נגד האוהדים ואתה יכול כבר לארוז את החפצים מהחדר במועדון וללכת הביתה. מעמד המאמן מזמן פשט את הרגל בהתנהלות מול הבעלים האמידים. מול אוהדים – המאמנים פוחדים עוד יותר.

האירוע בו כוחות האבטחה במשחק אתמול (ג') פיזרו גז מדמיע ביציע האוהדים של הפועל תל אביב וגרמו להפסקת המשחק היה אירוע הלא שגרתי במגרשי הכדורגל, אבל אלימות בין כוחות המשטרה והאבטחה לאוהדי הפועל תל אביב הפכו בשנים האחרונות לאירוע שגרתי לגמרי. משחקים בהם לא נרשמו תקריות בין אוהדי הפועל תל אביב לכוחות המשטרה הם אירוע לא שגרתי. מוזר אבל זו המציאות בין הצדדים. האוהדים כרגיל מתלוננים נגד המשטרה, הם ממשיכים לטעון כי שוטרי היס״מ מתנהגים איתם באלימות שלא בצדק, המשטרה מצידה טוענת כי האוהדים של הפועל תל אביב אינם ממלאים אחר ההוראות ומחייבים את כוחות המשטרה והאבטחה לפעול בכוח.

שחקני הפועל יורדים מהמגרש בעקבות גז מדמיע ביציעים. צילום: הפועל ת"א
שחקני הפועל יורדים מהמגרש בעקבות גז מדמיע ביציעים. צילום: הפועל ת"א

 

בעקבות האירוע ברמלה, שוחחנו עם שני משקיפים, מהבכירים שיש, אלה שתובע ההתאחדות והדיינים בבתי הדין של ההתאחדות לכדורגל מתייחסים אליהם כאל ספר תורה ושאלתי מה ההסבר שלהם לעובדה שהעימותים הכי גדולים וקשים ביציעים במשחקי הכדורגל הם דווקא עם אוהדי הפועל תל אביב, אלה הנחשבים לאוהדים הטובים בכדורגל הישראלי, אלה הנהנים מהתדמית של האוהדים האינטליגנטים. במיוחד מול אוהדי בית״ר ירושלים הנחשבים לנחותים ולאלימים שבין אוהדי הקבוצות.

״זה נורא פשוט״, אמר לי אחד המשקיפים הבכירים והסביר: ״האירועים הקשים שהיו בעבר בין המשטרה לאוהדי הפועל תל אביב, גרמו לשנאה גדולה מאוד ביניהם. האוהדים האדומים לא יכולים לראות מול העיניים את השוטרים עם המדים הכחולים ובמיוחד את שוטרי היס״מ. האוהדים הבעייתיים של הפועל תל אביב מגיעים למשחקים כבר מהבית שהם באנטי נגד כוחות הביטחון ולהיפך. גם אנשי היס״מ לא יכולים לראות את אוהדי הפועל תל אביב. נוצרה שנאה גדולה עם משקעים עמוקים״.

משקיף בכיר ומוערך נוסף, הסביר את ריבוי התקריות בין המשטרה לאוהדי הקבוצה. ״במציאות הנוכחית שני הצדדים אשמים באירועים האלימים, כי נגד אוהדי הפועל תל אביב השוטרים לא מגלים טיפת סבלנות. לפעמים בצדק לפעמים לא. צריך לזכור שההיסטוריה של אוהדי הפועל תל אביב עשירה באירועי אלימות חריגים מאוד. השוטרים יודעים שנגד האוהדים האלה חייבים להפגין הרתעה מיידית, האוהדים אוהבים להתגרות בהם והם רק שוכחים שאותם לוחמי יס״מ מגיעים לרוב אחרי פעילות בשטחים או בפיזור הפגנות שמחייבות הפעלת כוח ולכן המפגשים הטעונים האלה מביאים לאירועי אלימות על כל שטות. לפעמים אפילו הערה של אוהד לשוטר משמר הגבול״.

צילום: הפועל ת"א
צילום: הפועל ת"א

 

אם מישהו רוצה הוכחה נוספת לשנאה שפיתחו שוטרי היס״מ נגד אוהדי הפועל תל אביב, אפשר לחזור למשחק של האדומים נגד הפועל פתח תקוה בעבר, משחק בו שפט בדיוק כמו הערב, אלי חכמון. האוהדים התפרעו וזרקו חפצים לכר הדשא, שוטרי משמר הגבול נכנסו ליציעים כדי לעצור את האוהדים ששרו לעברם: ״בא לי לדחוף שוטר לפסי רכבת״. אחרי שנעצרו כמה אוהדים, האדומים זעמו על המעצר וצעקו לשוטרים: ״ניאו נאצים״.

השאלה המתבקשת היא איך זה שאוהדי בית״ר ירושלים הנחשבים, לפחות בתקשורת ובבתי הדין של ההתאחדות, לאוהדים הכי בעייתיים, אין רשימה עשירה של עימותים עם המשטרה והמאבטחים. הנה ההסבר של אחד המשקיפים הבכירים: ״אוהדי בית״ר ירושלים מתרכזים בעידוד הקבוצה שלהם או בקללות נגד הקבוצה שלהם והקבוצה היריבה. הם מראש לא באים להתעמת עם המשטרה, הם מתרחקים מעימות מול השוטרים ובמיוחד משוטרי היס״מ. יש אירועים חריגים ומעצרים של אוהדי בית״ר, אבל אין שנאה ביניהם והיסטוריה של רצון לנקמה אף צד. כל נושא הגזענות של אוהדי בית״ר אינו קשור בכלל לאלימות ותחום של המשטרה. התקשורת חוגגת על נושא הגזענות של אוהדי בית״ר שזה דבר מכוער ומביש, אבל האלימות של אוהדי הפועל נגד המשטרה והמאבטחים מכוער מאוד ואינו זוכה לגינויים והענשה ראויה״.

הרפרטואר של אוהדי הפועל תל אביב בשירה ובביטויים מכוערים, זכו כבר מזמן לביקורות וגינויים רבים. הקריאות ״נאצים״ לעבר מכבי תל אביב, השיר המבחיל לעבר קפטן הקבוצה לשעבר שמעון גרשון אחרי שעבר לבית״ר ירושלים: ״שמעון גרשון ניאו נאצי״, המלווה בהצדעה במועל יד. זריקת רימון העשן לעבר גרשון שפגע ופצע בטעות את יוסי אבוקסיס שחקן הפועל תל אביב באותו משחק, הקריאות ״נאצים שואה למכבי״, השלט שהפך לסיסמא של האוהדים: ״מייצגים את הפועל ולא את ישראל״, שנתלה לראשונה במשחק בפריס בשנת 2006 ונמשך עם האירוע המכוער בו האוהדים של הקבוצה במשחק בפריס סירבו לשיר אז את ההמנון בטענה שהם מייצגים את הפועל ולהם המנון משלהם, והיה כמובן אירוע התקיפה של האוהד פואד בערן זהבי בדרבי. גם בעונה שעברה נרשמו כמה אירועים חריגים. במשחק נגד הפועל רעננה אוהדים ירקו והכו סדרנים, האירוע המכוער שליווה את ירידת הקבוצה מליגת העל בעונה שעברה כאשר אוהד הקבוצה זרק בקבוק לעבר שחקן אשקלון וטוטו תמוז החליט להתעמת עם השוטרים ונעצר בסיום המשחק נגד הפועל אשקלון במושבה.

אוהדי בית"ר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מה שמותר לאוהדי הפועל אסור להם. אוהדי בית"ר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

התקשורת אוהבת לתייג את אוהדי בית״ר ירושלים כגרועים ביותר ואת אוהדי הפועל תל אביב כטובים ביותר. חשוב להדגיש ולציין, לשתי הקבוצות יש קהל גדול וטוב. אוהדים הראויים לכל הסופרלטיבים על עידוד ותמיכה לאורך השנים. לשתי הקבוצות יש גם גרעין קיצוני ומכוער שהורס כל חלקה טובה וראוי לכל הביקורות. הגרעין הקיצוני של אוהדי בית״ר אינו גרוע יותר מזה של הפועל והגרעין הקיצוני של אוהדי הפועל אינו קהל אינטליגנטי כפי שהתקשורת אוהבת לתאר אלא פרחח בדיוק כמו הקיצוניים שבאוהדי בית״ר.

הבעיה החמורה לא פחות היא בהתייחסות של התקשורת לאירועים האלימים והחריגים של אוהדי שתי הקבוצות. הנה אירוע מהחודש האחרון, אירוע מכוער שכמעט אף אחד לא שמע עליו, פשוט כי מרבית אמצעי התקשורת דאגו להסתיר אותו. הפועל תל אביב הגיעה לאצטדיון לויטה למשחק אימון נגד בית"ר כפר סבא. היא גם ניצחה בו 2:3. אבל האוהדים של האדומים ציירו כתובות גרפיטי על קירות האצטדיון ושברו בקבוקי זכוכית במקום. וזה במשחק אימון מול קבוצה מליגה א׳ שנענתה בחיוב לבקשה של מוטי איוניר לקיים מולה משחק הכנה לליגה. איזה מזל שבמשחק הזה לא היו שוטרי יס״מ.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פקהארט כובש את שער היתרון של האלופה. צילום: הפועל ב"ש

רק תיקו לב"ש מול הפועל חיפה, נתניה ואשקלון הרשימו

האלופה ממשיכה לקרטע וזה מתחיל לבוא לידי ביטוי גם בתוצאות, עטר וגיא לוי בבכורה ספגו תבוסות וחלוקת נקודות מאכזבת בין עכו לבני יהודה